Աջ ականջն ավելի լավ է լսում, քան ձախը. գիտնականներ
Աջ ականջն ավելի արդյունավետ է մշակում ձայնային տեղեկությունները, քան ձախը, ընդ որում, թե՛ երեխաների, թե՛մեծահասակների մոտ։ Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ Ալաբամայի նահանգի Auburn University–ի գիտնականները։
Նրանք պարզել են, որ բարդ իրավիճակներում երեխաներն ու մեծահասակները ձայներն ընկալելու եւ մշակելու համար ավելի ինտենսիվ օգտագործում են աջ ականջը։ Հետազոտական խմբի աշխատանքը հիմնված է եղել լսողական թեստերի վրա, որոնք կիրառվում են այն խախտումների ախտորոշման համար, որոնց դեպքում ուղեղը դժվարություններ է ունենում լսածը մշակելու հարցում։ Այս մեթոդն անհրաժեշտ է սելեկտիվ ուշադրության անալիզի համար։ Ստանդարտ լսողական թեստի ժամանակ մասնակիցները միաժամանակ ձախ եւ աջ ականջներում ձայնային ազդակներ են ստանում։
Թեստի բաղադրիչներն են սովորաբար մի քանի բառից բաղկացած նախադասությունները, առանձին բառերն ու թվերը։ Լսողները կամ ուշադրություն են դարձնում միայն այն տեղեկությանը, որը ստանում են մի ականջով, եւ անտեսում մյուս ականջից եկող տեղեկությունը (տարանջատում), կամ ընկալում են միաժամանակ աջ եւ ձախ ականջով ստացվող տեղեկությունը (ինտեգրացիա)։
Հետազոտության հեղինակ Դանիել Սաչինելիի խոսքով՝ երեխաներն ավելի լավ են հասկանում եւ հիշում տեղեկությունը, որը ստանում են աջ ականջով։ Ձայները, որոնք ստացվում են աջ ականջով, մշակում է ուղեղի ձախ կիսագունդը, որը վերահսկում է խոսքը, լեզվի զարգացումն ու հիշողության տարբեր տեսակները։ Յուրաքանչյուր ականջ տեղեկության առանձին դրվագներ է լսում, որոնք հետո միավորվում են վերամշակման ժամանակ ձայնային համակարգում։
Սակայն փոքր երեխաների ձայնային համակարգերը չեն կարողանում տեսակավորել եւ առանձնացնել տեղեկությունը, որը միաժամանակ ստանում են 2 ականջից։ Դրա արդյունքում նրանք մեծամասամբ օգտագործում են աջ ականջը, որպեսզի կլանեն ձայներն ու լեզուն, քանի որ ընկալման այդ ուղին ավելի արդյունավետ է։
Գիտնականներին հետաքրքրել է, թե այդ առանձնահատկությունը պահպանվում է արդյոք հասուն տարիքում։ Դա պարզելու համար Սաչինելիի ղեկավարած գիտնականների խումբը 19-28 տարեկան մասնակիցների շրջանում փորձ է անցկացրել, որոնք պետք է լսողական առաջադրանքներ կատարեին՝ թե՛ «տարանջատման», թե՛ «ինտեգրման» համար, ընդ որում, յուրաքանչյուր նոր թեստի ժամանակ գիտնականները մեծացրել են ինֆորմացիայի հոսքը։
Հետաքրքիր է, որ երբ ինֆորմացիայի հոսքը համապատասխանել է մարդու հիշողության սովորական հնարավորություններին, ձախ եւ աջ ականջի միջեւ էֆեկտիվության առանձնակի տարբերություններ չեն եղել։ Բայց երբ թեստի ժամանակ թվարկած առարկաների ցուցակները գերազանցել են հիշողության հաշվարկային ծավալը, ամեն բան փոխվել է, եւ մարդիկ սկսել են միջինում 8 տոկոսով, իսկ ոմանք անգամ 40 տոկոսով ավելի շատ կենտրոնանալ աջ ականջով ստացվող տեղեկությունների վրա։

Правое ухо человека слышит лучше левого – ученые
Правое ухо более эффективно обрабатывает слуховую информацию, чем левое, - причем как у детей, так и у взрослых. Об этом сообщают ученые-аудиологи из Auburn University (Алабама).
Они выяснили, что в сложных условиях и дети, и взрослые более интенсивно используют правое ухо для получения и обработки того, что они слышат. Работа исследовательской группы была основана на дихотических тестах на прослушивание, используемых для диагностики нарушений, при которых мозг испытывает трудности с обработкой услышанного. Этот метод необходим для анализа селективного внимания. Во время стандартного дихотического теста испытуемые получают разные слуховые сигналы в левое и правое ухо одновременно.
Элементами теста обычно являются предложения из нескольких слов, отдельные слова или цифры. Слушатели либо обращают внимание только на информацию, поступающую из одного уха, отбрасывая информацию, поступающую из второго уха («разделение»), либо воспринимают информацию, поступающую и из правого, и из левого уха одновременно («интеграция»).
По словам Даниэля Сачинелли, автора исследования, дети лучше понимают и запоминают информацию, которая поступает через правое ухо. Звуки, входящие в правое ухо, обрабатываются левым полушарием мозга, которое контролирует речь, развитие языка и разные виды памяти. Каждое ухо слышит отдельные фрагменты информации, которые затем объединяются во время обработки в слуховой системе.
Однако слуховые системы маленьких детей не могут сортировать и отделять информацию, поступающую одновременно из обоих ушей. В результате они в значительной степени полагаются на свое правое ухо, чтобы захватывать звуки и язык, потому что этот путь восприятия информации более эффективен.
Ученые заинтересовались, сохраняется ли такая особенность и во взрослой жизни. Чтобы выяснить это, группа ученых под руководством Сачинелли провела тестирование 41 участника в возрасте от 19 до 28 лет, которые должны были выполнить дихотические задания – как на «разделение», так и на «интеграцию», причем с каждым новым тестом ученые увеличивали количество поступающей информации.
Интересно, что когда поток информации соответствовал обычным возможностям памяти человека, особых различий между эффективностью левого и правого уха добровольцев не было. Но когда списки перечисляемых во время теста предметов превысили расчетный объем памяти, все изменилось, и люди начали в среднем на 8% (некоторые – аж на 40%) больше сосредотачиваться, поступающей через правое ухо.