Առողջ սննդակարգը կարող է կանխել տարիքային կուրությունը
Սնունդը կարող է ազդել տարիքային մակուլոդիստրոֆիայի (ՏՄԴ) զարգացման եւ պրոգրեսի վտանգի վրա, որը կուրության տարածված պատճառն է: Այս մասին նշված է նոր հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են Clinical & Experimental Ophthalmology ամսագրում:
Գիտնականներն անցկացրել են 18 հետազոտությունների պարբերական վերլուծություն եւ պարզել, որ, օրինակ, միջերկրածովյան սննդակարգին հետեւելը կապված էր ՏՄԴ զարգացման վտանգի նվազման հետ: Արեւելյան սննդակարգը (բանջարեղենի, լոբազգիների, մրգերի, հատիկավորների, լոլիկի եւ ծովամթերքի ավելի մեծ գործածմամբ) կապված է ՏՄԴ տարածվածության նվազման հետ, մինչդեռ արեւմտյան սննդակարգը (կարմիր մսի, մշակված մսի, յուղային կաթնամթերքի, տապակած կարտոֆիլի, մաքրած ցորենի եւ ձվի գործածման ավելի բարձր մակարդակով) կապված է հիվանդության տարածվածության մեծացման հետ:
Գիտնականների խոսքով՝ սննդակարգը, որը մեծ քանակությամբ կարոտինոիդներով հարուստ բանջարեղեն է պարունակում եւ օմեգա-3 ճարպաթթուներ պարունակող յուղոտ ձուկ, օգտակար է նրանց համար, ում մոտ մեծ է տարիքային մակուլոդիստրոֆիայի զարգացման վտանգը: Բարձր գլիկեմիկ համաթիվը եւ ալկոհոլի օգտագործումը (օրական 2 չափաբաժնից ավելի) կապում են մակուլոդիստրոֆիայի զարգացման վտանգի հետ:
Ինչպես նշել է University of Auckland-ից Նաոկո Չեփմենը, սննդակարգի որակի բարելավումը, այնպիսի սննդամթերքի օգտագործման մեծացումը, որը պարունակում է ցանցաթաղանթի համար անհրաժեշտ սննդարար նյութեր, ինչպես նաեւ օքսիդացման սթրես առաջացնող մթերքների գործածումից հրաժարվելը կարող են օգնել պաշտպանել տարիքային մակուլյար դեգեներացիայից:

The systematic review included the analysis of 18 high-quality studies. Adherence to a Mediterranean diet was linked with a decreased risk of AMD progression. An Oriental diet pattern (with higher intake of vegetables, legumes, fruit, whole grains, tomatoes, and seafood) had decreased association with AMD prevalence, whereas a Western diet pattern (with higher intake of red meat, processed meat, high-fat dairy products, fried potatoes, refined grains and eggs) had increased association with AMD prevalence.
According to Medicalxpress, high consumption of vegetables rich in carotenoids and fatty fish containing omega-3 fatty acids was beneficial for those at risk of AMD. High glycaemic index diets and alcohol consumption of greater than two drinks a day had increased association with AMD.
"Improving the quality of the diet, increasing the intake of foods that contain the nutrients required by the retina. and avoiding foods that induce oxidative damage will play an important role in protecting against AMD," said lead author Naoko Chapman, of the University of Auckland, in New Zealand.