Անհաջող պլաստիկ վիրահատությունից հետո 36-ամյա կինը հայտնվել է մահվան շեմին
Դալասից 36-ամյա Լաուրա Ավիլան Մեքսիկա էր մեկնել, որտեղ նրան ռինոպլաստիկա էին կատարելու եւ փոխելու էին կրծքի իմպլանտները: Վիրահատության ժամանակ բարդությունների պատճառով նա հայտնվել է մահվան շեմին. հիմա Լաուրան միացված է արհեստական կենսապահովման սարքերին, եւ հայտնի չէ՝ կկարողանա՞ այդ վիճակից դուրս գալ: «Նրա ճակատագիրը Աստծո ձեռքում է»,- ասում են ազգականները:
Կնոջ ազգականների խոսքով՝ Լաուրայի մոտ առաջացած խնդիրների պատճառը անզգայացման սխալ կիրառումն էր, որը կնոջ ուղեղին ծանր վնասներ է պատճառել եւ սրտի կանգ առաջացրել:
Մեքսիկայում պլաստիկ վիրահատությունը շատ ավելի էժան է, քան ԱՄՆ-ում, ուստի Լաուրան հոկտեմբերի 30-ին այնտեղ է մեկնել իր փեսացուի՝ Էնրիկեի հետ: Ժամանելուց հետո արդեն մի քանի ժամ անց նա վիրահատական սեղանին էր:
Միջամտությունը սկսելուց 8 ժամ հետո պլաստիկ վիրաբույժները Լորայի փեսացուին հայտնել են, որ դեռեւս սպասում են անզգայացման ազդեցության ավարտին: Սակայն ժամանակն անցնում էր, իսկ բժիկները համառորեն նույն բանն էին կրկնում: Երկու ժամ հետո նրանք կրկին Էնրիկեին ասել են, որ սպասում են նարկոզի ավարտին: Տղամարդը զայրացել է եւ պահանջել, որ իրեն թույլ տան մտնել հարսնացուի մոտ: Բժիշկները հավաստիացնում էին, որ ամեն ինչ նորմալ է, եւ երբեմն նարկոզը չափից ավելի երկար է ազդում: Սակայն մի փոքր ավելի ուշ, նրանք, այնուամենայնիվ, սովորական հիվանդանոցից շտապ օգնության բրիգադ են կանչել, որը հիվանդին անմիջապես տեղափոխել է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք:
Այնտեղ ախտորոշվել է ուղեղի ընդարձակ վնասվածք եւ սրտի կանգ: Պլաստիկ վիրաբույժները խոստովանել են, որ հիվանդի ողնաշար լրացուցիչ անզգայացում են ներարկել՝ նրա մարմինն անշարժացնելու համար: Հավանաբար դեղամիջոցը սխալ տեղից են ներարկել, որն առաջացրել է ուղեղի ծանր այտուց, երիկամներ սկսել են չգործել եւ հաջորդել է սրտի կանգը:
Լորային 4 օր հետո հայրենիք են տեղափոխել, նա հետագայում կոմայից դուրս է եկել, սակայն այդպես էլ գիտակցության չի եկել: Կինը ներկայումս հոսփիսում է, եւ եթե անգամ կարողանա վերականգնվել, բժիշկների խոսքով՝ նրա ուղեղը, միեւնույն է, կգործի նվազագույն ծավալով:

Woman, 36, at death's door after botched plastic surgery in Mexico
A Dallas woman who went to Mexico for plastic surgery is at death’s door and placed in a hospice after an allegedly misplaced anesthesia IV caused extensive brain damage and sent her into cardiac arrest.
According to a GoFundMe page set up to cover the woman’s medical and other expenses, real estate agent Laura Avila underwent plastic surgery at a clinic in Juarez, Mexico on Oct. 30. Instead of the enhanced nose and replaced breast implants she had contracted for, Avila ended up on life support. She has since been put into hospice care, her family said in their statement.
“Based on the recommendation of Laura’s physicians, and after hours of agony and consideration, our family moved Laura to a more comfortable facility late last night,” said her family in their statement. “Laura is peacefully resting and her fate is in the hands of God. Visitation is limited to immediate family and very close friends. We appreciate your understanding and respect towards our wishes. Thank you for keeping Laura in your prayers and for all of your continued love & support.”
Avila, 36, went to the Rino Clinic in Juarez for what would normally be relatively routine elective surgery. But a few minutes into the procedure she went into cardiac arrest and was put into a medically induced coma. She was later transferred to a hospital, then eventually moved to Texas.