Իրենց զուգընկերներից խաբված կանանց շրջանում դավաճանությունից դրդված վրեժխնդրությունը գնալով առավել մեծ ժողովրդականություն է ձեռք բերում: Այս մասին հայտնում է New York Post–ը`վկայակոչելով Illicit Encounters ամուսնացած զույգերի ծանոթության վիրտուալ ծառայության ուսումնասիրությունները:
Ինչպես պարզվել է, շատերը կողմնակի սիրավեպ են սկսում՝ ի պատասխան զուգընկերոջ դավաճանության, բայց նաեւ դրա մասին տեղեկացնելով իրենց երկրորդ կեսին, որպեսզի նրա մոտ հուզական արձագանք առաջացնեն:
Հարցմանը մասնակցել է 1000 մարդ: Պարզվել է, որ դավաճանությունից վրեժն ավելի շատ հարգի է կանանց մոտ, քան տղամարդկանց (37% -ն ընդդեմ 31%–ի): Միեւնույն ժամանակ, հարցվածների 54%-ը խոստովանել է, որ իրենք դիտավորյալ են տեղեկացրել այդ մասին՝ զուգընկերոջը ցավ պատճառելու համար:
Վրեժից դավաճանության կողմնակիցների 81%-ը զգացել է, որ իրենց վարքագիծը լիովին արդարացված է, քանի որ իրենց զուգընկերն առաջինն է «ձախ» գնացել:
Представители Illicit Encounters–ի ներկայացուցիչները նշում են, որ մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է կանանց թիվը, ովքեր պատրաստ են վրեժխնդիր լինել իրենց երկրորդ կեսից՝ դավաճանության միջոցով: Դրա բացատրությունը պարզ է. կանայք չեն կարող շպրտել իրենց զուգընկերոջը հետագա ֆինանսական անորոշության պատճառով, ինչպես նաեւ իրենց գլխավերեւում տանիքը կորցնելու վախից:
Մինչդեռ վրեժից դավաճանությունը կարող է նաև դրական ազդեցություն ունենալ եւ նույնիսկ մոտեցնել զուգընկերներին. երկու կողմից էլ սիրավեպի առկայությունը հաճախ բերում է վիրավորանքի զրոյական զգացման:

Women are ‘revenge cheating’ on their unfaithful partners
The festive season puts a lot of strain on relationships as spending days on end with our families and in-laws can lead to arguments.
Which is why it’s no surprise that divorces spike in the new year.
But rather than breaking up, some people cheat instead.
Many would ditch their partner if they discovered they had been unfaithful but now there’s been a rise in so-called “revenge cheating.”
This is when people have an affair to get back at their partner after their partner cheated on them – and purposefully tell them to get a reaction.
Website Illicit Encounters, designed for married people to find affairs, surveyed 1,000 of its members about cheating.
They found that revenge cheating is more common among women, with 37 percent admitting to it, compared with 31 percent of men.
In more than half – 54 percent – of cases, the cheater told their partner about their affair to inflict the most emotional damage.
But 81 percent of revenge cheaters felt justified as their partner had done the dirty deed in the first place.
Illicit Encounters spokesman, Christian Grant, said: “There has been a big rise in the number of women revenge cheating in the last year.”
“They are stuck in [an] unhappy relationship which they cannot afford to leave because of house prices and economic uncertainty.
“They had not planned to cheat but feel justified in doing so because their partner has had an affair first.”
But he said sometimes it’s not all bad, adding: “Such tit-for-tat cheating can sometimes bring couples closer together because after both have an affair there is no sense of grievance on either side.
“Many discover they are happier with what they’ve already got, realizing the grass isn’t greener on the other side.
“So if you discover that your partner has been unfaithful this Christmas the best advice might well be to have an affair, too.”