Ինչպե՞ս է փոխվում մարդու պահվածքը հոգնածության ֆոնին
Զոն Հոփքինսի բժշկական դպրոցի գիտնականները փորձել են հասկանալ, թե ինչպես է փոխվում մարդու պահվածքը հոգնածության ֆոնին, եւ հոգնածության զգացումի օբյեկտիվ չափման նոր եղանակ են ներկայացրել:
Ինչպես հայտնում է Science Daily-ն, ՄՌՏ-ի եւ համակարգչային մոդելավորման օգնությամբ գիտնականները որոշել են մարդու ուղեղի այն հատվածները, որոնք կարող են օգնել պայքարել հոգնածության դեմ, հայտնում է Science Daily-ն:
Կամավորներին (18-34 տարեկան 20 մարդ) խնդրել են սեղմել փոխարկիչը` ներդրվող ջանքերի սանդղակին համապատասխան. զրոն հավասար էր ջանքերի բացակայությանը, իսկ 50-ը` մասնակցի առավելագույն ուժի կեսին:
Մասնակիցները կրկնում էին վարժությունները մինչեւ հոգնելը: Այնուհետեւ նրանց առաջարկվել է վարժությունը կատարելու երկու տարբերակներից մեկը: Դրանցից մեկը պատահական («ռիսկային») ընտրություն էր, որը հիմնված էր մետաղադրամ գցելու վրա, ինչը հնարավորություն է տալիս կամ որեւէ ջանք չգործադրել, կամ` ջանքերի նախապես սահմանված մակարդակով: Մեկ այլ տարբերակ է կիրառել նախապես սահմանված ջանքերի մակարդակը:
Անորոշություն մտցնելով` հետազոտողները ցանկանում էին պարզել, թե ինչպես է յուրաքանչյուր կամավոր գնահատում իր ջանքերը եւ ինչպես էր օրգանիզմը որոշում, թե որքան ջանք գործադրել:
Ինչպես պարզվել է, ընդհանուր առմամբ, հոգնած մարդիկ ավելի քիչ էին հակված «ռիսկային» ընտրության, որը կարող էր նրանց ստիպել շատ ջանք գործադրել, ուստի նրանք ընտրում էին այն տարբերակը, որտեղ արդեն գիտեին, թե ինչ են պատրաստվում անել: Իսկ եթե մարդը հոգնած չէր (վերահսկիչ խումբ), այս օրինաչափությունն ի հայտ չէր գալիս: Բացի այդ, փորձագետները սկանավորել են փորձարման մասնակիցների ուղեղները եւ նկատել, որ ռազմավարության ընտրության ժամանակ բոլոր կամավորների մոտ կղզյակային բաժնի բարձր ակտիվություն է գրանցվում:
Նրանք վերլուծել են նաեւ ուղեղի շարժիչային կեղեւը` ուղեղի այն հատվածը, որը պատասխանատու է բուն ջանքերի համար: Պարզվել է, որ շարժիչային կեղեւը ապաակտիվացած էր, երբ մասնակիցներն ընտրում էին պահվածքի երկու ռազմավարություններից մեկը:
Ավելի վաղ գիտնականները պարզել էին, որ երբ մարդիկ ենթարկվում են կրկնվող, հոգնեցուցիչ սթրեսի, շարժիչային կեղեւի ակտիվությունը նվազում է, ինչը կապված է մկաններին ուղարկվող ավելի քիչ ազդակների հետ: Հոգնածությանն ի պատասխան շարժիչային կեղեւի ակտիվության նվազագույն փոփոխությամբ կամավորները պատկանում էին ռիսկից առավելագույնը խուսափող եւ ամենաշատը հոգնածություն զգացող մարդկանց խմբին:
Գիտնականների կարծիքով` հոգնածությունը կարող է առաջանալ սխալ հարաբերակցության պատճառով շարժիչային կեղեւի իրական ակտիվության եւ այն բանի միջեւ, թե ինչպես է մարդը գնահատում իր ուժերը:

Как меняется поведение человека на фоне усталости?
Ученые из Медицинской школы Джонса Хопкинса попробовали понять, как меняется поведение человека на фоне усталости, и представили новый способ объективной количественной оценки ощущения усталости.
Как сообщает Science Daily, используя МРТ и компьютерное моделирование, ученые определили области человеческого мозга, которые помогают бороться с усталостью. Добровольцев (20 человек в возрасте 18-34 лет) попросили сжимать датчик, согласно шкале прилагаемых усилий: ноль равнялся отсутствию усилия, а 50 единиц – половине от максимальной силы участника.
Участники повторяли упражнения на хват, пока не уставали. Тогда им предложили один из двух вариантов выполнения упражнения. Один был случайным («рискованным») выбором, основанным на подбрасывании монеты, дающим возможность не прилагать никаких усилий или с заранее определенным уровнем усилий. Другой вариант – прилагать изначально заданный уровень усилий. Внося неопределенность, исследователи хотели выяснить, как каждый испытуемый оценивает свои усилия и каким образом организм решал, сколько усилий нужно приложить.
Как оказалось, в целом усталые люди были менее склонны к «рискованному» выбору, который мог заставить их прикладывать много усилий, поэтому они выбирали вариант, где уже заранее известно, что им предстоит делать. А вот если человек не устал (контрольная группа), данная закономерность не проявлялась. Также специалисты просканировали мозг участников эксперимента и заметили, что во время выбора стратегии была выявлена повышенная активность островковой доли у всех добровольцев.
Анализу подвергли также моторную кору головного мозга – область мозга, которая отвечает за само усилие. Оказалось, моторная кора была деактивирована, когда участники выбирали между двумя стратегиями поведения.
Ранее ученые установили, что когда люди подвергаются повторяющимся, утомляющим нагрузкам, активность моторной коры уменьшается, что связано с меньшим количеством сигналов, посылаемых в мышцы. Добровольцы, у которых активность моторной коры головного мозга изменилась меньше всего в ответ на утомляющую нагрузку, относились к группе людей, старавшихся максимально избежать риска и испытывавших самую сильную усталость.
По мнению ученых, усталость может возникать из-за неправильного соотношения между реальной активностью моторной коры и тем, как человек оценивает свои силы.