Սպիտակ բրինձն իսկապես մեծացնում է 2-րդ տիպի դիաբետի զարգացման հավանականությունը
Շատ հետազոտություններ կապ են հայտնաբերել սպիտակ բրինձի հաճախակի գործածման եւ 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետի զարգացման մեծ հավանականության միջեւ։ Բայց այդ բոլոր հետազոտությունները առանձին երկրներում տեղային դիտարկումներ էին։ Իսկ հիմա առավել խոշոր հետազոտությամբ հաստատվել է սպիտակ բրինձի գործածման եւ դիաբետի միջեւ կապը։
Չինաստանից, Բրազիլիայից, Հնդկաստանից, ԱՄՆ-ից, Հարավային Ամերիկայի, Աֆրիկայի եւ Եվրոպայի երկրներից գիտնականների միջազգային խումբը 10 տարի հետեւել է 21 երկրների ավելի քան 132 հազար մեծահասակ մարդկանց առողջական վիճակին՝ պարզելու համար, թե ինչպես է սպիտակ բրինձն ազդում դիաբետով հիվանդացության վրա, հայտնում է Medportal.ru-ն։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Ամերիկյան դիաբետիկական ասոցիացիայի (ADA) ամսագրի սեպտեմբերյան թողարկման մեջ։
Օրական մոտ 150 գրամ սպիտակ բրինձ ուտող 6129 մասնակիցների շրջանում 10 տարում զարգացել է 2-րդ տիպի դիաբետ։ Հետազոտության բոլոր մասնակիցները օրական գործածում են միջինը 128 գրամից ոչ պակաս բրինձ։
Ամենաշատ բրինձ գործածում են Հարավային Ասիայի երկրների բնակիչները՝ օրական մոտ 630 գրամ, Հարավարեւելյան Ասիայում՝ 239 գրամ, Չինաստանում՝ 200 գրամ։
Գիտնականների խոսքով՝ բրինձի մեծ քանակությամբ գործածումը հանգեցնում է սննդակարգում ցորենի, բջջանյութի, կարմիր մսի եւ կաթնամթերքի պակասի, ինչը նույնպես կարող է բացասաբար անդրադառնալ առողջության վրա։
Հնդկաստանն ու Չինաստանը աշխարհի երկու խոշորագույն երկրներն են, որտեղ բրինձը սննդի հիմնական մթերքն է, ընդ որում՝ հենց այս երկրներն են դիաբետով հիվանդացության առաջատարները։ Պարզվել է, որ ի տարբերություն Հնդկաստանի, Չինաստանում դիաբետի զարգացման հետ բրինձի գործածման կապը բավականին աննշան է։ Հավանաբար, պատճառն այն է, որ չինացիներն ուտում են նոմի՝ բրինձի մածուցիիկ տեսակ, որն այս երկրում համատարած մշակվում է։ Հետազոտությունը ցույց է տվել նաեւ, որ Հնդկաստանում բրինձը մաքրելու եղանակը՝ ձեռքով մաքրումից արդյունաբերականի, քաղաքային շրջաններում դիաբետի տարածվածությունը մեծացրել է 2 տոկոսից մինչեւ 25 տոկոս եւ գյուղական տեղանքում 1 տոկոսից մինչեւ 14-16 տոկոս։
Գիտնականների խոսքով՝ սպիտակ բրինձի փոխարինումը սեւով (չմաքրվածով) ավելորդ քաշով հնդիկների շրջանում 23 տոկոսով նվազեցնում է գլիկեմիկ պատասխանը եւ 57 տոկոսով ինսուլինային պատասխանը։ Սակայն գիտնականներին քիչ հավանական է թվում սեւ բրինձի օգտին սպիտակ բրինձից հրաժարվելը, քանի որ այն գնային առումով այնքան էլ մատչելի չէ, երկար է եփվում, այն ավելի դժվար է ծամվում եւ ափսեի մեջ այնքան էլ գրավիչ տեսք չունի։ Այս պատճառով հետազոտության հեղինակները մեծ քանակությամբ բրինձ ուտող մարդկանց խորհուրդ են տալիս աշխատել իրենց սննդակարգը բազմազան դարձնել ուրիշ մատչելի մթերքներով, օրինակ՝ կորեկով եւ լոբազգիներով։

Белый рис действительно повышает риск развития диабета 2 типа
Многие исследования показывали связь между частым употреблением белого риска и повышенным риском развития сахарного диабета 2 типа. Но все эти исследования представляли собой локальные наблюдения в отдельно взятых странах. Теперь же более крупное исследование подтвердило связь между употреблением белого риска и диабетом.
Как рассказывает Medportal.ru, международная группа ученых из Китая, Бразилии, Индии, США, стран Южной Америки, Африки и Европы в течение 10 лет наблюдала за состоянием здоровья более 132 000 взрослых людей 21 страны, чтобы выяснить, как же влияет белый рис на заболеваемость диабетом. Результаты исследования ныли опубликованы в сентябрьском выпуске журнала Американской диабетической ассоциации (ADA).
За 10 лет у 6129 участников, съедавших около 150 граммов белого риса в день, развился диабет 2 типа. В среднем все участники исследования употребляют ежедневно не менее 128 граммов риса.
Больше всего риса потребляли жители стран Южной Азии – около 630 граммов в день, в Юго-Восточной Азии — 239 граммов, в Китае — 200 граммов.
По словам ученых, высокое потребление риса приводит к нехватке в рационе пшеницы, клетчатки, красного мяса и молочных продуктов, что может тоже негативно сказаться на здоровье.
Индия и Китай — две крупнейшие страны мира, где рис – основной продукт питания, и при этом именно эти страны являются лидерами по заболеваемости диабетом. Оказалось, что, в отличие от Индии, в Китае связь употребления риса с развитием диабета весьма незначительна. Возможно, причина в том, что китайцы едят номи — клейкий сорт риса, который повсеместно культивируется в этой стране. Исследование показало также, что способ очищения риса в Индии — с ручного на промышленный, - увеличил распространенность диабета в городских районах с 2% до 25% и с 1% до 14-16% в сельской местности.
По словам ученых, замена белого риса на бурый (неочищенный) снижает гликемический ответ на 23% и на 57% - инсулиновый ответ у индийцев с лишним весом. Однако массовый отказ от белого риса в пользу бурого кажется ученым маловероятным, ведь он не так доступен по цене, дольше готовится, его сложнее разжевать, и он не так привлекательно смотрится на тарелке. Поэтому авторы исследования рекомендуют людям, которые едят много риса, стараться разнообразить свой рацион с помощью других доступных продуктов, например, проса и бобовых.