Կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութն ստացածների 14 տոկոսը գանգատվում է թուլությունից եւ ջերմությունից
15 սեպտեմբերի, 2020  12:40
Կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութն ստացած յուրաքանչյուր յոթերորդ կամավորը հետգրանցումային փորձարկումների շրջանակում գանգատվում է թուլությունից, ջերմությունից եւ մկանային ցավերից։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։
«Պատվաստվել է ավելի քան 300 մարդ, գրեթե 14 տոկոսի մոտ մեկ օրվա ընթացքում առաջանում են ոչ մեծ գանգատներ թուլությունից, մկանային ցավերից, հազվադեպ պատահում է ջերմության բարձրացում։ Սա այն է, ինչը նկարագրված է հրահանգում, սրանք այն բարդություններն են, որոնք կանխատեսելի են։ Դրանք, որպես կանոն, մեկ օրվա, առավելագույնը 1,5 օրվա ընթացքում վերանում են»,- ասել է նա։
Պատվաստանյութը մշակվել է պլատֆորմում, որն արդեն օգտագործվել է պատվաստանյութերի ստեղծման համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Այն արդեն անցել է մի շարք կլինիկական եւ մինչկլինիկական փորձարկումներ։
«Մենք այս պլատֆորմի վերաբերյալ շատ մեծ տվյալներ ունենք եւ կարող ենք հանգիստ խոսել այս դեղամիջոցի անվտանգության մասին։ Բայց ցանկացած դեղամիջոց, որը լայն կիրառման է դուրս գալիս, պետք է ստանա ավելի մանրամասն, դետալային տվյալներ տարբեր ախտորոշմամբ, իմունիտետի տարբեր վիճակով արդեն ավելի մեծ թվով պացիենտների շրջանում իր կիրառման վերաբերյալ»,- նշել է Մուրաշկոն։
Ներկայումս հետազոտությունների երրորդ փուլի շրջանակում պատվաստանյութն ստացած կամավորների համար աշխատում է հատուկ հեռաբժշկական կենտրոն։
«Այս կենտրոնն անչափ կարեւոր է հետազոտությունների որակի, պատվաստումը կատարելուց հետո առաջացող բոլոր ախտանիշներին հետեւելու համար։ Այստեղ հստակ կանոնակարգված են կլինիկական հետազոտության դիզայնի շրջանակում դիտարկումների ուղեցույցները։ Մոսկվայի մշակած բջջային հավելվածը թույլ է տալիս կատարել տեսազանգեր, եւ օպերատորները, որոնք բոլորը բարձրագույն բժշկական կրթությամբ մանագետներ են, հասանելիություն ունեն բժշկական քարտին, այսինքն՝ այդ թվում տեղյակ են նաեւ պացիենտների քրոնիկական հիվանդությունների մասին։ Սա մեզ թույլ է տալիս ստանալ հետպատվաստումային շրջանի ընթացքի վերաբերյալ տվյալների ամբողջական սպեկտրը»,- նշել է Մուրաշկոն։
«Փորձել ենք այդպես անել առողջապահության նախարարության հետ համատեղ, որպեսզի շփման գործիքները պացիենտների համար առավելագույնս հարմարավետ լինեն: Դա նաեւ հեռուստաբժշկական կենտրոնն է, որտեղ առաջին 3 օրերին պարտադիր կարգով կապ են հաստատում մարդու հետ: Դա նաեւ բջջային հավելվածն է նրանց համար, ովքեր պետք է լրացնեն իրենց առողջության վերաբերյալ ցուցումները: Մենք նաեւ կդիտարկենք էլեկտրոնային ապարանջանները որոշակի կատեգորիայի համար, որը եւս թույլ է տալիս հեռավար ձեւաչափով հետեւել առողջության ցուցումներին: Բոլոր այդ տվյալները լրացվում են բժշկական քարտի վրա, դրանց հետեւում է անմիջապես բժիշկը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մոսկվայի քաղաքապետի տեղակալ Անաստասիա Ռակովան:
Ներկայումս «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի արտադրությունն ընթանում է ծրագրին համապատասխան. Ռուսաստանում 3 խոշոր ձեռնարկություններ զբաղվում են պատվաստանյութի արդյունաբերական արտադրությամբ՝ ասել է Մուրաշկոն: Ավելին, դրան զուգահեռ ընթանում է պատվաստանյութի մեծ քանակությամբ դեղաչափի արդյունաբերական մշակումը, այդ թվում լիոֆիլային եւ հեղուկ տեսքով:
Մուրաշկոյի խոսքով՝ ներկայումս կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը մատակարարվում է Ռուսաստանի բոլոր տարածաշրջաններին: Առաջինը այն կստանան բուժաշխատողները, ուսուցիչներն ու այլ մասնագիտությունների աշխատակիցներ, որոնք շփվում են բնակչության հետ:
«Կարծում եմ՝ արտադրողները մեծ ծավալով մատակարարումները կսկսեն արդեն նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին»,- հավելել է Մուրաշկոն:

14% получивших российскую вакцину от коронавируса жалуются на слабость и температуру
Каждый седьмой доброволец, получивший российскую вакцину от коронавируса «Спутник V» в рамках пострегистрационных испытаний, жалуется на слабость, температуру и боли в мышцах. Об этом сообщил журналистам министр здравоохранения России Михаил Мурашко.
«Более 300 человек привито, у ориентировочно 14% возникают небольшие жалобы на слабость, на мышечные боли в течение суток, изредка бывает подъем температуры. Это то, что описано в инструкции, это те осложнения, которые прогнозируемые. Они, как правило, в течение суток, максимум полутора, нивелируются», - сказал он.
Как сообщает ТАСС, вакцина разработана на платформе, которая ранее уже использовалась для создания вакцин. Она уже прошла ряд клинических и доклинических испытаний.
«У нас данные по этой платформе очень большие, и мы можем спокойно говорить о безопасности этого препарата. Но любой лекарственный препарат, который выходит в широкое применение, должен получить более подробные, детальные данные о [его] применении уже у большого количества пациентов с разными диагнозами, с разными состояниями иммунитета», - отметил Мурашко.
В настоящее время для добровольцев, получивших вакцину в рамках третьего этапа исследований, работает специальный телемедицинский центр.
«Этот центр очень важен для качества наблюдения, отслеживания всех возникающих симптомов после проведения вакцинации. Здесь четко регламентированы протоколы наблюдения в рамках дизайна клинического исследования. Мобильное приложение, разработанное Москвой, оно позволяет осуществлять видеозвонки, и операторы – это все специалисты с высшим медицинским образованием, которые имеют доступ к медицинской карте, то есть знают в том числе хронические заболевания пациентов. Это позволяет нам получить полный спектр данных по протеканию поствакцинального периода", - рассказал Мурашко.
«Мы постарались сделать так совместно с Министерством [здравоохранения РФ], чтобы инструменты общения на протяжении достаточно длительного полугодовалого периода были максимально для них [пациентов] комфортными. Это и телемедицинский центр, где непосредственно в первые три дня в обязательном порядке связываются с человеком. Это и мобильное приложение для тех, кто полагает заполнять сам показания своего здоровья. И также мы будем еще смотреть электронные браслеты для определенной категории, которые тоже позволят им в дистанционном формате отслеживать показания здоровья. Все они [данные] будут заноситься в электронную медицинскую карту и отслеживаться уже непосредственно врачом», - сказала журналистам заместитель мэра Москвы Анастасия Ракова.
В настоящее время производство вакцины «Спутник V» идет по плану: 3 крупных предприятия в России занимаются промышленным производством вакцины, сообщил Мурашко. Более того, параллельно идет и промышленная наработка большого количества доз вакцины, в том числе лиофильной и жидкой форм.
По словам Мурашко, в настоящее время первая партия вакцины от коронавируса доставляется во все регионы в России. Первыми ее получат медработники, учителя и работники других профессий, которые много общаются непосредственно с населением. Одновременно медицинский персонал обучают работать с препаратом.
«Я думаю, что уже большие объемы производители начнут поставлять в конце ноября – в декабре. Это те, которые позволят нам уже выходить не только на группы риска, но и в том числе более широко прививать население», - сказал Мурашко.