Քաղցկեղի բուժումից հետո չբեր դարձած կինը երեխա է ծնել
Սուրբ ծննդյան օրը Ջոդի Վիերսն իր ծնողներին մի նկարազարդ գիրք էր նվիրել, որի էջերի մեջ թաքցրել էր մի փոքրիկ սեւ-սպիտակ նկար: Դա ՈՒՁհ լուսանկարն էր, որը Ջոդին արել էր Սուրբ ծնունդից որոշ ժամանակ առաջ: Լուսանկարի վրա դժվարությամբ կարելի էր նկատել այն աղջկա ուրվագծերը, ում նա կրում էր իր սրտի տակ:
Երբ Ջոդին 23 տարեկան էր, նրա մոտ ախտորոշեցին ֆոլիկուլյար լիմֆոմա ՝ քաղցկեղի տեսակ, որը սպառնում էր նրա կյանքին: Նրան սպասում էր երկրարատեւ ու ծանր բուժում, որից հետո նա այլեւս չէր կարողանա հղիանալ: Հասկանալով դա ՝ Ջոդին ու նրա ամուսին Ադենը փորձեցին դիմել ԷԿՕ –ի, որպեսզի ստանան էմբրիոններ, որոնք հետո հնարավոր կլինի օգտագործել: Սակայն նրանց մոտ ոչինչ չստացվեց, բժիշկները չկարողացան ստանալ նորմալ ձվաբջիջներ, որոնք հնարավոր կլիներ բեղմնավորել:
«Այդ ժամանակ ես մտածեցի, որ դա վերջն է: Դա վեր վերջին հույսն էր»,- պատմում է Ջոդին:
Նա սխալվում էր, Այս տարվա մայիսին Ջոդին դարձավ աշխարհում երկրորդ կինը, ով երեխա է ծնել քաղցկեղի բուժումից ու մինչեւ քիմիաթերապիայի սկիզբը սառեցված ձվաբջիջների հյուսվածքների փոխպատվաստումից հետո:
Ինչպես պատմեց բժշկուհի Քեյթ Սթերնը, Ջոդիին երեխա է պարգեւել ինովացիոն տեխնոլոգիան, որն առաջին անգամ կիրառել են 2013 թ. ու որի շնորհիվ Մելբուռնում բնակվող կինը կարողացել էր երկվորյակ ծնել ձվարանները հեռացնելուց 7 տարի հետո:Նոր տեխնոլոգիան ենթադրում է մինչեւ քիմիաթերապիա սկսելը ձվարանների հյուսվածքների մի մասի սառեցում: Հետո, երբ հիվանդ կինն ազատվում է քաղցկեղից, նրան պատվաստում են սառեցված հյուսվածքները, որպեսզի դրանք սկսեն ձվաբջիջներ արտադրել:
Հետաքրքիր է, որ Ջոդիի դեպքում ձվարանի հյուսվածքները պատվաստել են ոչ թե նրանց նախկին տեղում, այլ որովայնի ու կոնքերի պատերին: Իսկ հետո պահանջվել է 10 ամիս ու ԷԿՕ –ի 5 ցիկլ, որպեսզի Ջոդին հղիանա Եվայով:
Հղիությունը անցել է առանց բարդությունների: Ջոդին իր հղիության մասին հարազատներին հայտնել է միայն երբ արդեն 14 շաբաթական հղի էր ՝ Սուրբ ծննդյան գիշերը: Եվան ծնվել է  ժամկետից 6 շաբաթ շուտ, բայց առողջ ու գեղեցիկ: Ինչպես նկատեց Ջոդին, նրա ծնունդը փոխել է ամբողջ ընտանիքի կյանքը:

Ставшая бесплодной после лечения рака женщина родила ребенка
На Рождество Джоди Вьерс подарила своим родителям книжку с картинками, среди страниц которой была спрятана небольшая черно-белая картинка. Это был снимок с УЗИ, которое Джоди сделала незадолго до Рождества. На снимке с трудом можно было различить очертания девочки, которую она носила под сердцем.
Когда Джоди было 23, у нее диагностировали фолликулярную лимфому – вид рака, угрожающий ее жизни. Ее ожидало долгое и тяжелое лечение, которое оставило бы ее бесплодной. Понимая это, Джоди и ее муж Аден попробовали пойти на ЭКО, чтобы получить эмбрионы, которые потом можно было бы использовать. Однако у них ничего не вышло – врачи не смогли получить нормальные яйцеклетки, которые можно было бы оплодотворить.
«Я тогда подумала, что это все, конец. Это была наша последняя надежда», - рассказала Джоди.
Она ошибалась. В мае этого года Джоди стала второй женщиной в мире, которая родила ребенка после лечения рака и после пересадки тканей яичников, замороженных до начала химиотерапии.
Как рассказала доктор Кейт Стерн, ребенка Джоди подарила инновационная технология, которую впервые применили в 2013 году и благодаря которой женщина из Мелбурна смогла родить двойняшек через 7 лет после удаления яичников. Новая технология предполагает заморозку части тканей яичников до начала химиотерапии. Потом, когда пациентка избавляется от рака, замороженные ткани пересаживают ей, чтобы начать производить яйцеклетки.
Интересно, что в случае Джоди ткани яичников пересадили не на их прежнее место, а на брюшную и тазовую стенки. Затем потребовалось 10 месяцев и 5 циклов ЭКО, чтобы Джоди забеременела маленькой Евой.
Беременность протекала без осложнений, и Джоди сообщила о ней родным лишь на 14 неделе – во время того Рождественского вечера. Ева же родилась на 6 недель раньше срока, но она здорова и мила. Как отметила Джоди, ее рождение изменило жизнь всей семьи.