Դաբաղ. ի՞նչ է իրենից ներկայացնում եւ որքանով է վտանգավոր
Մի քանի օր առաջ տեղեկություն է հայտնվել այն մասին, որ Հայաստանի մի քանի շրջանում կենդանիների մոտ դաբաղի դեպքեր են արձանագրվել: Իրենից ինչ է ներկայացնում դաբաղը եւ որքանո՞վ է վտանգավոր մարդու համար:
Ի՞նչ է դաբաղը
Ինչպես նշել է դիետոլոգ եւ էնդոկրինոլոգ Հասմիկ Աբովյանը, դաբաղը հարուցիչային վարակ է, որը փոխանցվում է կենդանիների միջոցով. դրանով առավել հաճախ հիվանդանում են երկեղջյուր կենդանիները, եւ մարդը կարող է վարակվել հիվանդ կենդանիների եւ նրանց արտաթորանքի, ինչպես նաեւ չպաստերիզացված կաթի եւ դրանից պատրաստված մթերքների հետ շփման հետեւանքով: Տեսականորեն կարելի է վարակվել նաեւ հիվանդ կենդանու մսից, բայց դա շատ հազվադեպ է տեղի ունենում:
Դաբաղը որքանո՞վ է վտանգավոր մարդու համար
Դաբաղը սովորաբար մարդու համար մահացու չէ, բայց բավականին… տհաճ հիվանդություն է համարվում: Վարակումից հետո ինկուբացիոն շրջանը կարող է 2-ից 12 օր տեւել, սովորաբար` 3-4 օր: Այդ ժամանակահատվածից հետո բարձրանում է հիվանդի    ջերմաստիճանը (մինչեւ 39—40°С), դող է սկսվում, գլխացավ եւ մկանային ցավեր, ավշային հանգույցները մեծանում են: Լորձաթաղանթին հեղուկով լցված փուչիկներ են հայտնվում:  1-2 օրից դրանք բացվում են, եւ դրանց տեղում էրոզիաներ են մնում, որոնք կարող են միաձուլվել եւ վերաճել արտահայտման խոշոր օջախների:
Երեխաների մոտ հիվանդության ծանր բուժումը կարող է վտանգավոր լինել, զգուշացնում են մասնագետները:
Ինչպե՞ս են բուժում դաբաղը
Դաբաղով վարակվածին պետք է առնվազն 14 օրով հիվանդանոց տեղափոխել, որոնց ընթացքում նա հակահարուցիչային բուժում է ստանում, առատ հեղուկ եւ հեշտ մարսվող կիսահեղուկ սնունդ: Երբեմն, եթե բերանի խոռոչը վնասված է եւ հիվանդը չի կարողանում կուլ տալ, ստիպված են լինում  զոնդով կերակրում կիրառել:
Հիվանդության չբարդացած ընթացքի դեպքում 5-7 օրից հիվանդի վիճակը լավանում է, սակայն լինում են նաեւ վարակման ծանր դեպքեր, որոնց ընթացքում հիվանդությունը կարող է մինչեւ մի քանի ամիս տեւել եւ արտահայտվել կրկնակի ցաներով:
Ինչպե՞ս է հնարավոր պաշտպանվել դաբաղից
Դաբաղով վարակման կանխարգելման համար Հասմիկ Աբովյանը խորհուրդ է տալիս   հում եւ չպաստերիզացված կաթ չօգտագործել, չուտել հում միս  (որոշ մարդիկ համտեսում են հում միսը` հասկանալու, թե դրա մեջ աղի եւ համեմունքների քանակն արդյոք բավարար է, բայց մասնագետի խոսքով, դա շատ, շատ վտանգավոր է): Խորհուրդ է տրվում նաեւ հաճախ լվալ ձեռքերը, միս եւ կաթնամթերք չգնել չստուգված առեւտրականներից, իսկ կենդանիներին պատվաստել դաբաղի դեմ:

Ящур: что он собой представляет и насколько опасен?
Несколько дней назад появилась информация о том, что в некоторых регионах Армении были зарегистрированы случаи ящура среди животных. Что собой представляет ящур и насколько он опасен для человека?
Что такое ящур?
Как отметила диетолог и эндокринолог Асмик Абовян, ящур – это вирусная зоонозная инфекция, которой чаще всего болеют парнокопытные животные и которой человек может заразиться при контакте с больным животным и/или его фекалиями, а также через непастеризованное молоко и продукты, сделанные из него. Тепретически можно заразиться и от мяса больного животного, но происходит такое весьма редко.
Насколько ящур опасен для человека?
Ящур обычно не смертелен для человека, но считается заболеванием довольно… неприятным. Инкубационный период после заражения может длиться от 2 до 12 дней, обычно – 3-4 дня. После этого периода у пациента поднимается температура (до 39—40°С), начинается озноб, головные и мышечные боли, лимфоузлы увеличиваются. На слизистых оболочках появляются пузырьки, заполненные жидкостью. Через 1-2 дня они вскрываются, и на их месте остаются эрозии, которые могут слиться и перерасти в крупные очаги изъязвления.
Тяжелое течение болезни у детей может быть опасно, предупреждают специалисты.
Как лечат ящур?
Заразившемуся ящуром требуется госпитализация на срок не менее 14 дней, в течение которых он получает противовирусную терапию, обильное питье и легкоусваиваемую полужидкую пищу. Иногда, если полость рта сильно поражена и пациент не может глотать, приходится прибегать к кормлению через зонд.
При неосложненном течении заболевания уже через 5-7 дней пациенту становится лучше, однако бывают и затяжные формы инфекции, при которой болезнь может длиться до нескольких месяцев и выражаться повторными высыпаниями.
Как можно защититься от ящура?
Для профилактики заражения ящуром Асмик Абовян рекомендует не употреблять сырое и непастеризованное молоко, не есть сырое мясо (некоторые люди пробуют сырое мясо, чтобы понять, достаточно ли в нем соли и специй, но это, по словам специалиста, очень, очень опасно). Также рекомендуется часто мыть руки, не покупать мясо и молочные продукты у непроверенных торговцев, а животных вакцинировать от ящура.