Վրաստանը ջանում է որակի վերահսկման եւ մրցակցության ապահովման միջոցով կարգավորել դեղերի գները: Այդ մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Վրաստանի աշխատանքի, առողջապահության եւ սոցիալական գործերի նախարար Դավիթ Սերգեյենկոն` պատասխանելով այն հարցին, թե իր կարծիքով ինչու են դեղերը Վրաստանում ավելի էժան, քան Հայաստանում:
«Դեղային քաղաքականությունը շատ առանձնահատուկ է, եւ ամեն երկիր ջանում է իր հնարավորությունների սահմաններում կառավարել այն: Մենք ջանում ենք դեղերի գնի հարցը կարգավորել որակի վերահսկողությամբ եւ մրցակցության ապահովմամբ: Որպեսզի դեղագործական ոլորտի նոր խաղացողներ կարողանան մտնել շուկա, որպեսզի դրանով հասնենք գների նվազման», - ասել է նա` դրականորեն պատասխանելով նաեւ այն հարցին, թույլատրված է արդյոք Վրաստանում դեղերի զուգահեռ ներմուծումը:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Վրաստանում որոշ բժշկական ծառայություններ, ինչպես օրինակ` ստենտավորումը, ավելի էժան արժեն, Դավիթ Սերգեյենկոն ենթադրեց, որ հարցը հավանաբար այն է, որ Վրաստանի կառավարությունը ջանում է բժշկական կենտրոնները պետական գնումների շրջանակում ապահովել որակյալ եւ մատչելի դեղամիջոցներով եւ բժշկական պարագաներով, ինչպես նաեւ վերահսկում է բուժծառայությունների գները, որպեսզի դրանք չափազանց բարձր չլինեն:
Հայաստանի Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում չի համաձայնել այն պնդման հետ, թե Վրաստանում բուժծառայությունների գներն ավելի ցածր են: Ինչ վերաբերում է դեղերին, պատասխանը, նրա խոսքով, ակնհայտ է. Հայաստանում դեղերի վրա ԱԱՀ կա, իսկ Վրաստանում` ոչ:
Նշենք, որ Հայաստանում եւ Վրաստանում դեղերի գների տարբերությունն այնքան շոշափելի է, որ այսօր յուրաքանչյուր հայ տաքսու վարորդ, որն ուղերթ է իրականացնում Վրաստան, իր հետ դեղեր է բերում, եւ այդ մաքսանենգ առեւտուրն արդեն զգալի ծավալներ է ձեռք բերում: Դարձյալ մեր տվյալների համաձայն, Վրաստանում մեկ ստենտի տեղադրումը մոտավորապես երկու անգամ ավելի էժան է, քան Հայաստանում, եւ արդեն կան դեպքեր, երբ Հայաստանի բնակիչները վիրահատության համար Վրաստան են գնում:
Ինչպես ավելի վաղ գրել էր NEWS.am Medicine-ը, Վրաստանում դեղերն ավելի էժան են, քան Հայաստանում երկու պատճառով. այնտեղ դեղերի ներմուծման ԱԱՀ չկա եւ թույլատրված է զուգահեռ ներմուծումը:
Զուգահեռ ներմուծումը թղթի վրա թույլատրված է նաեւ մեզ մոտ, բայց մնացած օրենսդրությունը հակասում է դրան, եւ զուգահեռ ներմուծման փորձ անող ընկերություններն անհաղթահարելի արգելքների են բախվում: Հայաստանի բյուջեն լրացվում է նրանց վրա դրվող տուգանքների հաշվին, բայց դեղերը դրանից չեն էժանանում:
«Դեղերի մասին» օրենքի նոր նախագիծը, որը Հայաստանի Ազգային ժողովում առաջին ընթերցում է անցել, կրկին օրենսդրորեն ամրագրում է զուգահեռ ներմուծման հնարավորությունը, սակայն ոլորտի շատ խաղացողներ պնդում են, որ նոր օրենքը միաժամանակ եւ ամրագրում է այդ դրույթը, եւ դրա համար խոչընդոտներ է ստեղծում:
Ինչ վերաբերում է ԱԱՀ-ին, որի պատճառով հիմնականում նման տարբերություն է առաջանում Հայաստանի եւ Վրաստանի գներում, ավելի վաղ Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել էր, որ այդ հարցը ֆինանսների նախարարության իրավասության ոլորտում է եւ «Դեղերի մասին» նոր օրենքը ոչ մի կերպ չի կարող ազդել ԱԱՀ-ի վրա:

Почему в Грузии лекарства и медуслуги дешевле, чем в Армении?
Грузия старается регулировать цены на лекарства путем обеспечения контроля качества и обеспечения конкуренции. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заявил министр труда, здравоохранения и социальных дел Грузии Давид Сергеенко, отвечая на вопрос, почему, по его мнению, в Грузии лекарства дешевле, чем в Армении.
«Фармполитика очень специфична, и каждая страна старается управлять этим по мере своей возможности. Мы стараемся урегулировать вопрос цен на лекарства обеспечением контроля качества и обеспечением конкуренции. Чтобы на рынок могли входить новые игроки фармацевтической сферы, чтобы этим добиться снижения цен», - сказал он, утвердительно ответив также на вопрос, разрешен ли в Грузии параллельный импорт лекарств.
Что касается того, что в Грузии дешевле также некоторые медуслуги, в частности, стентирование, Давид Сергеенко предположил, что дело, наверное, в том, что правительство Грузии старается обеспечить медицинские центры качественными и доступными медикаментами и медицинскими изделиями в рамках госзакупа, а также контролирует цены на медуслуги, чтобы они не устанавливались слишком высокими.
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine не согласился с утверждением, что в Грузии цены на медуслуги ниже. Что касается лекарств, то ответ, по его словам очевиден: в Армении есть НДС на лекарства, а в Грузии его нет.
Отметим, что разница в ценах на лекарства в Армении и Грузии столь ощутима, что сегодня каждый армянский таксист, совершающий рейс в Грузию, обратно везет с собой лекарства, и эта контрабанда уже обретает значительные масштабы. Также, по нашим данным, установка одного стента в Грузии стоит примерно в два раза дешевле, чем в Армении, и уже есть случаи, когда жители Армении едут для этой операции в Грузию.
Как уже ранее писало NEWS.am Medicine, в Грузии лекарства дешевле, чем в Армении по двум причинам: там нет НДС на импорт лекарств, и там разрешен параллельный ввоз.
Что касается параллельного ввоза, то на бумаге он разрешен и у нас, но остальное законодательство этому противодействует, и компании при попытке параллельного импорта сталкиваются с непреодолимыми преградами. Бюджет Армении пополняется за счет наложенных на них штрафов, но лекарства при этом не дешевеют.
Новый проект закона «О лекарствах», который прошел первое чтение в Национальном собрании Армении, также законодательно закрепляет возможность параллельного импорта, однако многие игроки сферы утверждают, что новый закон одновременно и закрепляет это положение и чинит ему препятствия.
Что же касается НДС, из-за которого в основном и образуется такая разница в ценах в Армении и Грузии, то в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заместитель министра здравоохранения Армении Сергей Хачатрян ранее отмечал, что этот вопрос находится в ведении министерства финансов, и новый закон «О лекарствах» никак не может повлиять на НДС.