Մանդարինները կարող են պաշտպանել աթերոսկլերոզից. գիտնականներ
Մանդարինները նյութեր են պարունակում, որոնք կարող են պաշտպանել աթերոսկլերոզից` կյանքի համար վտանգավոր անոթային պաթոլոգիայից: Այդ մասին հայտնում են Արեւմտյան Օնտարիոյի համալսարանի գիտնականները  (Կանադա):
Մանդարիններում նոբիլետին կենսաբաղադրիչն է պարունակվում, որի օգտակարությունը հաստատվել է մկների օգտագործմամբ անցկացված փորձարկումներում: Գիտնականները կենդանիներին երկու խմբի են բաժանել, որոնցից մեկին ճարպերի եւ շաքարի բարձր պարունակությամբ սնունդ են տվել   (ժամանակակից մարդկանց տիպական սննդի սկզբունքով), մինչդեռ մյուս խումբը նման վնասակար սննդի հետ լրացուցիչ ստացել է մանդարինից հանված նոբիլետին:
Մասնագետների խոսքով, այն կենդանիների մոտ, որոնք տվյալ հավելումը չեն ստացել, ճարպակալում է զարգացել եւ նյութափոխանակային համախտանիշի նշաններ, ներառյալ խոլեստերինի եւ տրիգլիցերինի բարձր մակարդակը, արյան մեջ ինսուլինի եւ գլյուկոզայի բարձր մակարդակը, ինչպես նաեւ ճարպային կուտակումները լյարդում:  Նոբիլետին ստացած մարդկանց մոտ, ընդհակառակը, ավելի ակտիվ են եղել այն գեները, որոնք մասնակցում են ավելորդ քաշի այրմանը, միաժամանակ վերահսկվել է այն գեների ակտիվությունը, որոնք պատասխանատու են ճարպի արտադրության համար:   Այսպիսով` այն մկները, որոնք նոբիլետին են ստացել, զգալիորեն ավելի լավ են պաշտպանված եղել աթերոսկլերոզի եւ մի շարք այլ հիվանդությունների, մասնավորապես` ճարպակալման եւ դիաբետի զարգացումից:
Գիտնականների խոսքով, մանդարիններից հանված նոբիլետինը տասն անգամ ավելի հզոր է, քան թուրինջում պարունակվող ֆլավոնոիդները եւ նարինգենին նյութը, որը եւս աթերոսկլերոզի դեմ ազդեցություն ունի:

Мандарины могут защитить от атеросклероза – ученые
Мандарины содержат вещества, которые могут защитить от атеросклероза – опасной для жизни сосудистой патологии. Об этом сообщают ученые из Университета Западного Онтарио (Канада).
В мандаринах содержится биокомпонент нобилетин, польза которого подтвердилась в экспериментах с использованием мышей. Ученые разделили животных на две группы, одну из которых держали на питании с высоким содержанием жиров и сахара (по принципу типичного рациона современных людей), тогда как другая вместе с такой же вредной пищей получала дополнительно извлеченный из мандаринов нобилетин.
По словам специалистов, у тех животных, которые не получали данной добавки, развивалось ожирение и симптомы метаболического синдрома, включая повышенный уровень холестерина и триглицеридов, высокие уровни инсулина и глюкозы в крови, а также жировые скопления в печени. У животных, получающих нобилетин, напротив, оказались более активными гены, участвующие в сжигании лишнего жира, и при этом контролировалась активность генов, ответственных за производство жира. Таким образом мыши, получавшие нобилетин, были значительно лучше защищены от развития атеросклероза и ряда других заболеваний, в частности, ожирения и диабета.
По словам ученых, нобилетин из мандаринов в десять раз мощнее, чем флавоноиды и вещество нарингенин в грейпфруте, который тоже имеет защитный эффект от атеросклероза.