Բժիշկները հիպերտոնիկներին խորհուրդ են տվել ճնշումը չափել ոչ միայն նստած, այլեւ պառկած
Հարվարդի համալսարանի (HU) գիտնականները պարզել են, որ պառկած վիճակում արյան բարձր ճնշումը կապված է կյանքի համար վտանգի, ինչպես նաեւ սրտի նոպայի եւ կաթվածի վտանգի հետ։ Հետազոտությունը ներկայացվելու է 2023թ. հիպերտոնիայի վերաբերյալ Ամերիկյան սրտաբանական ասոցիացիայի գիտական նստաշրջանում։
Վեգետատիվ նյարդային համակարգը կարգավորում է արյան ճնշումը մարմնի դիրքը փոխելիս։ Ձգողականությունը կարող է առաջ բերել արյան կուտակում նստած կամ կանգնած դիրքում՝ մարմնի որոշակի մասերում, հետեւաբար օրգանիզմը երբեմն չի կարող անհրաժեշտ ձեւով կարգավորել արյան ճնշումը։
Նոր աշխատանքում գիտնականներն ուսումնասիրել են 11 369 մեծահասակների տվյալները ARIC հետազոտությունից։ Առաջին խումբն անցել բուժզննումը 1987-1989թթ.։ Մասնակիցներին հետեւել են միջինը 25-28 տարի, ընդհուպ մինչեւ հինգերորդ այցելությունը 2011-2013թթ.։
Այն մասնակիցների համեմատ, որոնց արյան ճնշումը բարձր չի եղել նստած կամ պառկած վիճակում, 130/80 սնդիկի սյուն կամ ավելի բարձր ճնշում ունեցողները նստած կամ պառած վիճակում 1,6 անգամ ավելի շատ են ենթակա եղել սրտի իշեմիկ հիվանդություն, 1,83 անգամ ավելի շատ՝ սրտի անբավարարություն, 1,86 անգամ ավելի շատ՝ կաթված ունենալուն։
Բարձր ռիսկ է նկատվել նաեւ նստած վիճակում նորմալ եւ պառկած վիճակում բարձր ճնշում ունեցող մասնակիցների մոտ։
Զարկերակային ճնշման դեմ  դեղերի օգտագործման տարբերությունները չեն ազդել այս բարձր ռիսկերի վրա խմբերից ոչ մեկում։
«Մեր ստացած արդյունքները ցույց են տալիս, որ սիրտ-անոթային եւ կաթվածի ռիսկի հայտնի գործոններ ունեցող մարդկանց համար կարող է օգտակար լինել զարկերակային ճշումը մեջքի վրա պառկած վիճակում չափելը»,- նշել են գիտնականները։
Հետազոտությունը վերաբերել է միջին տարիքի մեծահասակ մարդկանց։ Դա նշանակում է, որ արդյունքները կարող են չտարածվել տարեց մարդկանց վրա։

September 12, 2023  17:43
People who had high blood pressure while lying flat on their backs had a higher risk of heart attack, stroke, heart failure or premature death, according to new research to be presented at the American Heart Association's Hypertension Scientific Sessions 2023. The meeting is the premier scientific exchange focused on recent advances in basic and clinical research on high blood pressure and its relationship to cardiac and kidney disease, stroke, obesity and genetics.
The autonomic nervous system regulates blood pressure in different body positions; however, gravity may cause blood to pool when seated or upright, and the body is sometimes unable to properly regulate blood pressure during lying, seated and standing positions, the authors noted.
To examine body position, blood pressure and heart health risk, the researchers examined health data for 11,369 adults from the longitudinal Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) study. The data on supine and seated blood pressure was gathered during the enrollment period, ARIC visit 1, which took place between 1987–1989. Participants had their blood pressure taken while briefly lying down at a clinic. The average age of participants at that time was 54 years old; 56% of the group self-identified as female; and 25% of participants self-identified as Black race. Participants in this analysis were followed for an average of 25 to 28 years, up through ARIC visit 5, which includes health data collected from 2011-2013.
16% percent of participants who did not have high blood pressure -; defined in this study as having top and bottom blood pressure measures greater than or equal to 130/80 mm Hg -; while seated had high blood pressure while lying supine (flat on their backs), compared to 74% of those with seated high blood pressure who also had supine high blood pressure.
In comparison to participants who did not have high blood pressure while seated and supine, participants who had high blood pressure while seated and supine had a 1.6 times higher risk of developing coronary heart disease; a 1.83 times higher risk of developing heart failure; a 1.86 times higher risk of stroke; a 1.43 times higher risk of overall premature death; and a 2.18 times higher risk of dying from coronary heart disease