Ի՞նչ է քրոնիկ միելոլեյկոզը եւ ինչպե՞ս է այն ախտորոշվում
Քրոնիկ միելոլեյկոզը արյան չարորակ ուռուցքային հիվանդություն է, որը հիմնականում մեծահասակների մոտ է հանդիպում: Այս մասին պատմել է Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Սմբատ Դաղբաշյանը։
Հիվանդացության մակարդակը 100 000 բնակչի դիմաց մոտ 1-1.5 դեպք է կազմում; Հայաստանում այս պահին 178 հիվանդ է բուժում ստանում, եւ ամեն տարի մոտ 30 նոր հիվանդ է հայտնաբերվում։
Պատճառը
Հիվանդության պատճառը հիմնականում մարդու 9-րդ եւ 22-րդ քրոմոսոմների որոշակի փոփոխություններն են. դրանց հետեւանքով առաջանում է մի «քիմերային» գեն, որի պատճառով սինթեզվում է սպիտակուց, որը նպաստում է լեյկոցիտների արագ եւ անկանոն զարգացմանը:
Լեյկոցիտների քանակը հիվանդի արյան մեջ սկսում է աճել, իսկ փայծաղը սովորաբար մեծանում է։ Սակայն հաճախ հիվանդությունը որեւէ ախտանիշ չի ունենում եւ հայտնաբերվում է, օրինակ, արյան ընդհանուր հետազոտության ժամանակ։
Ռիսկի գործոնները
Ինչպես NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Սմբատ Դաղբաշյանը, քրոնիկ միելոլեյկոզի եւ բոլոր այլ ուռուցքային հիվանդությունների ռիսկի գործոնները համընկնում են։
Նախկինում մենք անդրադարձել էինք քաղցկեղների ռիսկի գործոններին. կարող եք ծանոթանալ դրանց այստեղ։
Ախտորոշումը
Արյունաբանական կենտրոնի մեծահասակների թիվ 2 բաժանմունքի բժիշկ-արյունաբան Կարեն Մելիքսեթյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է այն մասին, որ այս պահին Հայաստանում քրոնիկ միելոլեյկոզի ախտորոշման մի քանի տարբերակ է գործում.
• Արյան ընդհանուր հետազոտություն։ Այս հետազոտության ժամանակ կարող է նկատվել լեյկոցիտների ընդհանուր քանակի ավելացում՝ նկատելի կամ ոչ այնքան, եւ սա կարող է բժիշկներին կասկածի առիթ տալ։
• Ցիտոգենետիկ հետազոտություն/կարիոտիպ: Շատերը չեն ցանկանում այս հետազոտությունն անել, բայց բժիշկը պնդում է, որ այն շատ կարեւոր է եւ կարող է մեծ դեր խաղալ բուժման արդյունավետության մեջ:
• FISH (Fluorescence In Situ Hybridization) հետազոտություն։
• PCR – ՊՇՌ հետազոտություն։ Հայաստանում ախտորոշման այս եղանակը դեռ չի կիրառվում, բայց մասնագետները հույս ունեն ներդնել այն մոտ ապագայում, քանի որ դա շատ կարեւոր է եւ կարող է մեծ դեր խաղալ հիվանդության ախտորոշման եւ բուժման հարցում:

Что такое хронический миелолейкоз и как его диагностировать
Хронический миелолейкоз – злокачественная онкологическая болезнь крови, которая в основном встречается у взрослых. Об этом рассказал директор Центра гематологииб профессор Смбат Дагбашян.
Уровень заболеваемости – 1-1,5 больных на 100 000 населения. На сегодняшний день в Армении 178 больных принимает лечение, и каждый год их число увеличивается на 30 человек.
Причина
Причина болезни в определенных изменениях 9-ой и 22-ой хромосом человека. Вследствие этих изменений появляется некий химерический ген, из-за которого синтезируется белок, способствующий быстрому и нерегулярному росту лейкоцитов.
В крови больного начинает возрастать количество лейкоцитов и, обычно, растет селезенка. Часто болезнь протекает бессимптомно и обнаруживается в ходе общего анализа крови.
Факторы риска
Как отметил Смбат Дагбашян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine факторы риска хронического миелолейкоза совпадают с факторами риска других онкологических заболеваний.
Ранее мы затрагивали эту тему. С факторами риска онкологических заболеваний Вы можете ознакомиться здесь.
Диагностирование
На сегодняшний день в Армении есть несколько вариантов диагностирования хронического миелолейкоза. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказал врач-гематолог 2-ого отделения для взрослых Гематологического центра Карен Меликсетян.
• Общий анализ крови. Результаты этого анализа могут показать повышение общего числа лейкоцитов (заметное или не очень) в крови. Это может стать поводом для сомнений.
• Цитогенетическое исследование/кариотип. Многие не желают делать этот анализ, но врачи настаивают, что он необходим и может сыграть большую роль в успешности лечения.
• FISH (Fluorescence In Situ Hybridization) – анализ.
• ПЦР-анализ. В Армении этот метод диагностирования пока не используется, но специалисты надеются в ближайшее время внедрить его в Армении, так как этот анализ очень важен и может сыграть большую роль в диагностировании.