Փորձագետները խորհուրդ են տալիս երկու անգամ կրճատել շաքարի օգտագործումը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը դիտարկում է օրվա ռացիոնում շաքարի ներկայիս քանակի կրճատումը մինչեւ ընդունված օրաբաժնի կեսը։
Համաձայն նոր պահանջների՝  շաքարի օրական չափաբաժինը պետք է կազմի հինգ թեյի գդալ՝ մոտավորապես այնքան, որքան պարունակվում է  մեկ «Մարսի»  կամ լիմոնադի կես շշի մեջ, հաղորդում է Newsmax Health-ը:
«Ես կհամաձայնեի շաքարի օգտագործումը կրճատել հինգ տոկոսով»,- նշեց Շրինատ Ռեդդին՝ սրտաբան եւ ԱՀԿ-ի փորձագետների խմբի անդամ:
ԱՄՆ-ի առողջապահության վիճակագրության Ազգային կենտրոնի եւ հիվանդությունների վերահսկամ  եւ կանխարգելման կենտրոնի տվյալներով՝ մարդկանց մեծամասնությունն իրենց ընդհանուր կալորիաների 13%-ը ստանում է շաքարի ավելացումից: Դա ոչ միայն   լրացուցիչ կալորիաներ է տալիս՝ մեզ ավելի գեր դարձնելով, այլ շաքարի պատճառով  սննդի ռացիոնում պակասում են այնպիսի օգտակար բաղադրիչներ, ինչպիսիք են մրգերը, բանջարեղենը եւ այլ սննդարար մթերքներ:

January 7, 2014  12:21
The World Health Organization is considering cutting the amount of sugar it recommends in your daily diet to half the current limit, Newsmax Health reports.
The new requirements equate to about five teaspoons of sugar a day -- about the same as in a Mar bars or in half a can of a soda.
"I would agree with the recommendation to reduce it to five percent," added Shrinath Reddy, a cardiologist and a member of the WHO panel of experts.
According to recent data from the US Centers for Disease Control and Prevention's National Center for Health Statistics, most US adults get a whopping 13 percent of their total calories from added sugars alone. Not only does that add a lot of extra calories which contribute to making us fat, sugary items often displace healthier items, such as fruits, vegetables, and foods packed with nutrients.