Գեր երեխաներ. ո՞վ է մեղավոր
Երեխաները այնպիսի կախվածություն չունեն սննդից, ինչպիսին ունենում են չափահասները՝ հատկապես կանայք, այդ պատճառով էլ էմոցիոնալ շատակերությունը նրանց հատուկ չէ: Իսկ ինչու՞ են երեխաները գիրանում:
Հոգեբան Արմինե Փաշայանի խոսքով՝ երեխաների ավելորդ քաշը, որպես կանոն, կախված է ոչ թե գենետիկայից, այլ կենսակերպից, որը վարում են ծնողները եւ փոխանցում երեխաներին: Եթե ծնողները ավելորդ քաշ ունեն, մեծ է հավանականությունը, որ այն կդիտվի նաեւ երեխաների մոտ, քանի որ երեխաները միշտ փոխառում են սննդակարգային վարքագիծը ծնողներից:
Դիետոլոգ-էնդոկրինոլոգ Հասմիկ Աբովյանի խոսքով՝ ծնողները հաճախ այդքան էլ ճիշտ չեն դաստիարակում իրենց երեխաներին՝ նրանց անառողջ սննդակարգային վարքագիծ փոխանցելով: Մասնավորապես՝ չի կարելի երեխային ստիպել ուտել որեւէ բան, իսկ ծնողների մեծ մասը հենց այդպես էլ վարվում է:
Ժամանակակից կյանքը, մասնագետների խոսքով, նույնպես իր ավանդն ունի սննդակարգային վարքագծի խախտումների զարգացման գործում: Եթե առաջ հիմնականում սնվում էին սովորական տնական սննդով՝ առանց քիմիկատների եւ համի ինտենսիֆիկատորների, ապա այժմ շատերը սնվում են տարբեր ռեստորաններում եւ սրճարաններում, որտեղ սնունդը հաճախ սինթետիկ նյութեր է պարունակում, որոնք ինտենսիֆիկացնում են համը եւ կախվածություն զարգացնում: Մեկ անգամ համտեսելով այդպիսի սնունդ՝ մարդիկ կրկին ու կրկին կուզենան ուտել՝ նույն համը զգալու համար:
Փողոցում այսօր սնվում են ոչ միայն մեծահասակները, այլ նաեւ երեխաները: Նրանց, մասնագետի խոսքով, շատ դժվար է բացատրել, որ այդպիսի սնունդը շատ հաճախ հեռու է օգտակար լինելուց եւ կարող է վնասակար նյութեր պարունակել: Բացի այդ՝ նախկինում, Հասմիկ Աբովյանի խոսքով, երեխաներն ավելի ակտիվ էին, իսկ այժմ նրանք ողջ ազատ ժամանակն անցկացնում են մոնիտորների առջեւ: Իսկ դա նշանակում է, որ ավելորդ էներգիան նրանք չեն ծախսում, ինչն էլ նպաստում է գիրանալուն:

Толстые дети: откуда они берутся и кто в этом виноват?
У детей нет зависимости от еды, какая бывает у многих взрослых, особенно у женщин, поэтому и эмоциональное переедание им несвойственно. Почему же дети поправляются?
По словам психолога Армине Пашаян, лишний вес детей, как правило, зависит не от их генетики, а от образа жизни, который ведут их родители и которому они учат детей. Если у родителей есть лишний вес, велика вероятность, что он будет и у детей, так как дети всегда перенимают пищевые привычки и образ жизни родителей.
По мнению диетолога-эндокринолога Асмик Абовян, родители часто не совсем правильно воспитывают своих детей, тем самым внушая им нездоровое пищевое поведение, которое приводит к увеличению веса. В частности, нельзя заставлять ребенка есть или доедать что-либо, однако многие родители делают это.
Современная жизнь, по мнению специалистов, тоже вносит свой вклад в увеличение веса детей. Если раньше все в основном ели обычную домашнюю еду без каких-либо химикатов и усилителей вкуса, то теперь люди все чаще питаются в различных ресторанах и забегаловках, где в блюдах нередко используют синтетические вещества, усиливающие вкус и вызывающие привыкание: один раз попробовав такое блюдо, людям хочется есть больше и больше, чтобы вновь почувствовать этот вкус.
На улице сегодня питаются не только взрослые, но и дети. Им, по словам специалиста, сложно объяснить, что еда на улице далеко не всегда полезна и что она может содержать очень вредные вещества. Кроме того, раньше, по словам Асмик Абовян, дети больше двигались и больше играли, теперь же они почти все свободное время проводят перед монитором. Получается, что лишнюю энергию они не тратят, что тоже способствует появлению лишнего веса.