2016-ին Հայաստանում ծնված աղջիկների եւ տղաների հարաբերակցությունը նորմային է մոտեցել
2016 թվականի առաջին 6 ամիսների ընթացքում Հայաստանում ծնված աղջիկների եւ տղաների հարաբերակցությունը նորմային շատ ավելի է մոտ եղել, քան վերջին տասնամյակի ընթացքում. 100 աղջկա դիմաց ծնվել է 108 տղա: «Վորլդ Վիժն»-ի հայկական գրասենյակի «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի ղեկավար Սեւան Պետրոսյանը նշեց, որ սա երկրի համար կարելի է մեծ ձեռքբերում համարել:
Ըստ նորմայի՝ 100 աղջկա դիմաց պետք է 104-106 տղա ծնվի (քանի որ տղաները համարվում են ավելի խոցելի եւ պակաս կենսունակ, ավելի շատ են ծնվում, որպեսզի սեռական հասունացման հասնելիս տղաների եւ աղջիկների թիվը հավասարվի), նշեց մասնագետը: Հայաստանում, սակայն, այս հարաբերակցությունը խախտված էր, եւ երկար տարիներ շարունակ 100 աղջկա դիմաց 116 տղա էր ծնվում: Մասնագետներից շատերի կարծիքով՝ այս հարցում մեծ դերակատարում ունեին սելեկտիվ աբորտները, որոնց պատճառով Հայաստանում ամեն տարի չէր ծնվում 3000-3500 աղջիկ:
Այս տարի Հայաստանի «Մարդու վերարտադրողական առողջության եւ վերատադրողական իրավունքի մասին» օրենքում փոփոխություններ են կատարվել՝ ուղղված սելեկտիվ աբորտների դեմ պայքարին: Նույնպիսի ուղղվածություն են ունեցել նաեւ Հայաստանում անցկացված միջազգային կազմակերպությունների որոշ ծրագրեր:
Սակայն համոզվելու համար, որ այդ բոլոր միջոցառումները պտղաբեր են եղել եւ երկրում իսկապես սելեկտիվ աբորտներ սկսել են ավելի քիչ անել, իսկ ծնվող երեխաների սեռերի հարաբերակցությունը սկսել է նորմային մոտենալ, պետք է հապշտապ եզրակացություններ չանել եւ սպասել: Սեւան Պետրոսյանը նշեց, որ եթե այս միտումը առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում պահպանվի, կարելի է համոզված ասել, որ հայերի մտածողության մեջ լուրջ փոփոխություններ են կատարվել: Դրանից զատ, ճիշտ կլինի սպասել տարեվերջին եւ 2016-ի համար վերլուծել ամբողջ վիճակագրությունը:
Հիշեցնենք, որ ծնված տղաների եւ աղջիկների խեղաթյուրված հարաբերակցությամբ Հայաստանն աշխարհում Չինաստանից եւ Ադրբեջանից հետո երրորդ տեղն է գրավում: Հայաստանի որոշ մարզերում խնդիրն ավելի լուրջ է, քան մյուսներում: Օրինակ՝ Գեղարքունիքի մարզում 100 աղջկա դիմաց 124 տղա է ծնվում՝ սա աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշն է:
Շատ փորձագետներ նշում են, որ ծնվող երեխաների սեռերի հարաբերակցության խախտումը երկրին կարող է ժողովրդագրական աղետի հանգեցնել. արդեն այսօր մինչեւ 20 տարեկան տարիքային խմբում տղաների թիվը աղջիկների թվին գերազանցում է 40 հազարով, իսկ տվյալ միտումների պահպանման դեպքում 2060 թվականին կունենանք 93 հազար չծնված աղջիկներ, կամ նույնքան «ավելորդ» տղաներ, որոնց համար դժվար կլինի զույգ ընտրելը:

В 2016 году соотношение родившихся девочек и мальчиков в Армении стало ближе к норме
В течение первых 6 месяцев 2016 года соотношение родившихся девочек и мальчиков в Армении было намного ближе к норме, чем в течение последнего десятилетия: против 100 девочек в стране рождалось 108 мальчиков. Это, как отметила Севан Петросян, руководитель программы Ворлд Вижн Армении «Забота во имя равенства», можно считать большим достижением для страны.
В норме против 100 девочек должно рождаться 104-106 мальчиков (поскольку мальчики считаются более уязвимыми и менее живучими, их рождается немного больше, чтобы при достижении полового созревания число мальчиков и девочек выровнялось), отметила специалист. Однако в Армении это соотношение было нарушено, и в течение многих лет против 100 девочек рождалось 116 мальчиковв. Большую роль в этом, по оценке многих специалистов, играли селективные аборты, из-за которых в Армении ежегодно не рождается 3000-3500 девочек.
В этом году в армянский закон «О репродуктивном здоровье человека и репродуктивном праве» были внесены изменения, направленные на борьбу с селективными абортами. Такую же направленность имели и некоторые программы международных организаций, проводимые в Армении.
Однако, чтобы убедиться в том, что все эти меры принесли свои плоды и в стране в самом деле начали делать меньше селективных абортов, а соотношение полов рождающихся детей стало приближаться к норме, нужно не делать поспешных выводов и ждать: как отметила Севан Петросян, если эта тенденция сохранится в течение ближайших 2-3 лет, можно будет с уверенностью сказать, что в мышлении армян произошли очень серьезные изменения. Кроме того, будет правильно дождаться конца года и проанализировать всю статистику за 2016 год.
Напомним, что по искаженному соотношению рождающихся мальчиков и девочек Армения на третьем месте в мире после Китая и Азербайджана. В некоторых областях Армении эта проблема намного серьезней, чем в других. Например, в Гегаркуникской области против 100 девочек рождается 124 мальчика – это самый высокий показатель в мире.
Многие эксперты отмечают, что нарушение соотношения полов рождающихся детей может привести страну к демографической катастрофе: уже сегодня в возрастной группе до 20 лет число мальчиков превышает число девочек на 40 000, а в 2060 году при сохранении данных тенденций у нас будет 93 000 нерожденных девочек – или столько же «лишних» мальчиков, которым будет трудно найти себе пару.