Կնոջը մեղադրում են քաղցկեղի կեղծման մեջ` հանուն նվիրատվությունների
ԱՄՆ-ի Ռոդ Այլենդի նահանգի ոստիկանությունը 35-ամյա Ալիսիա Փիերինիին խարդախության մեջ է մեղադրում. կինը կեղծել է ուղեղի ուռուցքը, որպեսզի 28 հազար դոլարի նվիրատվություն հավաքի:
Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն` հետաքննությամբ, որը սկսվել էր մի մարդու, ում անունը չի հրապարակվում, բողոքի հիման վրա, պարզվել է, որ Փիերինին հարազատներին, ընկերներին եւ ծանոթներին ասել է, թե ուղեղում իբր ուռուցք ունի: Նրա անունով GoFundMe հարթակում էջ է բացվել, որտեղ գրեթե 28 հազար դոլար է հավաքվել:
Մարդիկ, սակայն, ժամանակի ընթացքում սկսել են կասկածել, որ նրա մոտ ոչ մի ուռուցք էլ չկա: Հետաքննությամբ եւս հաստատվել է, որ նա չի եղել այն հիվանդանոցների հիվանդը, որտեղ, իր պնդմամբ, թանկարժեք բուժում է ստացել: Ավելին` նրա մոտ քաղցկեղ չի հայտնաբերվել, իսկ գումարը նա ստացել «խարդախման նպատակներով»:
Փիերինիին կալանավորել են խարդախության մեղադրանքով, սակայն ազատել են 40 հազար դոլար գրավով:
GoFundMe հարթակը խոստացել է վերադարձնել այն բոլոր անձանց փողերը, որոնք նվիրաբերել էին Փիերինիի բուժման համար: Հարթակի ներկայացուցիչ Բոբի Վիթորնը հիշեցրել է GoFundMe-ի երաշխիքի գոյության մասին, որը դոնորներին պաշտպանում է. հազվադեպ դեպքերում, եթե պարզվում է, որ նվիրատվություն հավաքող օգտատերը խարդախ է, բոլոր դոնորներն իրենց փողը ետ են ստանում:

Женщину обвиняют в симуляции рака мозга с целью сбора пожертвований
Полиция штата Род-Айленд обвиняет 35-летнюю Алисию Пиерини в мошенничестве: женщина симулировала рак мозга, чтобы собрать пожертвования в размере $28 000.
Согласно сообщению полиции, расследование, начатое по следам жалобы человека, чье имя не называется, показало, что Пиерини сказала родным, друзьям и знакомым, будто у нее опухоль мозга. На ее имя на платформе GoFundMe открыли страницу, которая собрала почти $28 000.
Со временем, однако, люди начали подозревать, что никакой опухоли у нее нет. Расследование тоже подтвердило, что она не была пациенткой больниц, в которых она, по ее утверждениям, получала дорогостоящее лечение. Более того, никакого рака у нее никогда не находили, а полученные деньги она использовала «в целях мошенничества».
Пиерини арестовали по обвинению в мошенничестве, но выпустили под залог в размере $40 000.
Платформа GoFundMe обещала вернуть деньги всем лицам, пожертвовавшим деньги на лечение Пиерини. Представитель платформы Бобби Виторн напомнил о существовании Гарантии GoFundMe, защищающей доноров: в редких случаях, если пользователь, собирающий пожертвования, оказывается мошенником, все доноры получают свои деньги обратно.