Վերջերս Հայաստանում արեւադարձային մալարիայի դեպք է գրանցվել։ NEWS.am Medicine-ի տվյալներով՝ հիվանդը Դիլիջանի UWC Dilijan միջազգային դպրոցի ուսանողուհի է, որը վերջերս է եկել Հարավային Սուդանից։ Հայաստան գալուց կարճ ժամանակ անց աղջկա ինքնազգացողությունը վատացել է, նրան «Նորք» բժշկական կենտրոն են տեղափոխել, որտեղ էլ նրա մոտ մալարիա են ախտորոշել։
«Նորք» ԲԿ-ի գլխավոր բժիշկ, առողջապահության նախարարության գլխավոր վարակաբան Արա Ասոյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ հիվանդին ընդունել են ծանր, անգիտակից վիճակում եւ բարձր ջերմությամբ։ Ախտորոշումից անմիջապես հետո սկսել են բուժումը. դեղերի մի մասը տրամադրել է «Բժիշկներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը։
Հիմա՝ եռօրյա բուժումից հետո, հիվանդը գիտակցության է եկել, նա ավելի լավ է զգում։ Աղջկա կյանքին այլեւս վտանգ չի սպառնում։ Ըստ Ասոյանի՝ լաբորատոր փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ հոսպիտալացման պահին առնվազն 10 օր աղջիկն արդեն հիվանդ է եղել, այսինքն՝ Հայաստան է եկել արդեն վարակված։
Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի փոխտնօրեն Նունե Բակունցը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ բոլոր միջոցները ձեռնարկվում են՝ երկրում հիվանդության տարածումը կանխելու համար։ Հիվանդն անհրաժեշտ բուժում է ստանում մոծակներից մեկուսացած։
Բացի այդ՝ Դիլիջանում մոծակների դեմ պայքարին ուղղված լրացուցիչ միջոցառումներ են ձեռնարկվում։ Այդպիսի միջոցառումներ, ըստ Նունե Բակունցի, ժամանակ առ ժամանակ անցկացվում են Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ նպատակ ունենալով կանխարգելել մալարիան եւ մոծակների միջոցով փոխանցվող հիվանդությունները։ Սակայն հիմա առավելապես կենտրոնացած են այն վայրի վրա, որտեղ ապրում է մալարիայով հիվանդը։
«Մալարիան վարակակրից մեկ այլ մարդու չի փոխանցվում, հետեւաբար՝ հիվանդը վտանգ չի ներկայացնում: Ավելին, մեխանիկական ճանապարհով եւս հիվանդությունը չի փոխանցվում. եթե մոծակը խայթում է հիվանդ մարդու, ապա՝ առողջ, վարակը չի փոխանցվում։ Որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ, որից հետո մոծակը կդառնա մալարիայի փոխանցող»,- նշեց մանագետը:
Մալարիան տրանսմիսիվ ինֆեկցիոն հիվանդությունների խումբ է, որոնք մարդուն փոխանցվում են Anopheles տեսակի էգ մոծակների խայթոցի հետեւանքով: ԱՀԿ-ի վերջին տվյալներով՝ ամեն տարի աշխարհում մալարիայով վարակվելու 124-283 մլն դեպք է գրանցվում, 367-755 հազարը՝ մահվան ելքով:

В Армении зафиксирован случай привозной тропической малярии. По данным редакции NEWS.am Medicine, пациентка – студентка колледжа UWC Dilijan, приехавшая несколько дней назад из Южного Судана. Вскоре после прибытия в Армению самочувствие девушки ухудшилось, и она была госпитализирована в МЦ «Норк», где у нее диагностировали малярию.
Главврач МЦ «Норк», главный инфекционист Минздрава Армении Ара Асоян в беседе с NEWS.am Medicine отметил, что пациентка поступила к ним в тяжелом состоянии, без сознания и с высокой температурой. Сразу же после постановки диагноза она начала получать лечение: часть препаратов была предоставлена неправительственной международной организацией «Врачи Без Границ».
Сейчас, после трех дней лечения, пациентка уже в сознании и чувствует себя намного лучше. Угрозы для ее жизни нет.
Как отметил главный инфекционист, лабораторные исследования свидетельствуют о том, что девушка к моменту госпитализации болела уже не менее 10 дней, стало быть, в Армению она приехала уже зараженной.
Заместитель директора Центра по контролю и профилактике заболеваний Нунэ Бакунц в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine отметила, что предпринимаются все меры по предотвращению распространения заболевания в стране. Пациентка получает необходимое лечение в изоляции от комаров.
Кроме того, в городе Дилижан проводятся дополнительные мероприятия по борьбе с комарами. Такие мероприятия, как отметила Нунэ Бакунц, проводятся время от времени по всей территории Армении для предотвращения возвращения малярии и других болезней, передающихся через комаров. Однако теперь более тщательно обрабатывают ту местность, где обитал пациент с привозной малярией.
«Малярия не передается от человека к человеку, поэтому непосредственной опасности пациент не представляет. Более того, механически через переносчиков болезнь тоже не передается: если комар укусит больного человека, потом сразу здорового, здоровый не заразится. Нужно время, чтобы возбудитель прошел определенный жизненный цикл в комаре – после этого комар станет переносчиком малярии», - объяснила специалист.
Малярия – это группа трансмиссивных инфекционных заболеваний, которые передаются человеку при укусах самками комаров рода Anopheles. По последним оценкам ВОЗ, ежегодно в мире регистрируется от 124 до 283 миллионов случаев заражения малярией и от 367 до 755 тысяч смертей от этого заболевания.