Բազմազավակ կանայք ավելի հաճախ են բախվում տկարամտությանը. հետազոտություն
Կանանց շրջանում դեմենցիաի զարգացման հավանականությունը կարող է կապված լինել ծննդաբերած երեխաների թվի հետ. բազմազավակ կանայք այս հիվանդությանն ավելի հաճախ են բախվում, պնդում են Սեուլի համալսարանի գիտնականները:
Նրանք այսպիսի եզրահանգում են կատարել՝ վերլուծելով ավելի քան 3500 հիվանդների տվյալները: Ընդ որում՝ հաշվի են առել ծնունդների, վիժումով կամ աբորտով ավարտված հղիությունների թիվը: Ստուգել են նաեւ կանանց հիշողության որակը եւ մտավոր ընդունակությունների մակարդակը: Պարզվել է, որ 5 եւ ավելի երեխայի ծնունդը 70 տոկոսով մեծացնում է Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացման հավանականությունը: Սակայն եթե հղիությունը ընդհատվել է, հավանականությունը մի փոքր նվազել է:
Պատճառը, հավանաբար, հորմոնալ փոփոխություններն են, որոնք առաջանում են հղիության ժամանակ: Հայտնի է, որ կնոջ մարմնում էստրոգենի մակարդակը սկսում է բարձրանալ հղիության 8-րդ շաբաթից եւ աճում է մինչեւ նորմալը 40 անգամ գերազանցող մակարդակ:

Многодетные женщины чаще сталкиваются со слабоумием – исследование
Риск развития деменции у женщины может быть связан с тем, сколько детей она родила: многодетные женщины чаще сталкиваются с этим заболеванием, утверждают ученые из Сеульского университета.
К такому выводу они пришли, проанализировав данные более 3500 пациенток. При этом учитывалось количество родов, беременностей, закончившихся выкидышем или абортом. Также у женщин проверяли качество памяти и уровень мыслительных способностей. Выяснилось, что рождение пяти детей и более повышает риск развития болезни Альцгеймера на 70%. Но если беременность была прервана, риск немного снижался.
Вероятно, виной тому гормональные изменения, возникающие во время беременности. Ведь известно, что уровень эстрогена в теле женщины начинает повышаться с восьмой недели беременности и возрастает до уровня, в 40 раз превышающего нормальный.