Գիտնականները նշել են կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացության առանցքային գործոնները
Օքսֆորդի համալսարանից ու Լոնդոնի հիգիենայի եւ արեւադարձային բժշկության դպրոցից հետազոտողների խումբը վերլուծել է միլիոնավոր պացիենտների տվյալները եւ հայտնաբերել կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացության առանցքային գործոնները: Նրանց հետազոտությունը հրապարակվել է medRxiv-ում:
Գիտնականները տեղեկություններ են հավաքել 17 մլն բրիտանացիների առողջության վերաբերյալ: Կոքսի մաթեմատիկական մոդելը կիրառելով (այս մեթոդը թույլ է տալիս կանխատեսել որոշակի իրադարձություն սկսվելու ռիսկը եւ գնահատել տարբեր գործոնների նշանակությունը), գիտնականները պարզել են, որ կորոնավիրուսի հետեւանքով մահանալու հավանականությունը ավելի բարձր է սեւամորթների եւ ասիացիների շրջանում:
Ռիսկի գործոններ են եղել նաեւ տարիքը, շաքարային դիաբետը եւ ասթմայի ծանր տեսակները: Դրանից բացի, կորոնավիրուսի հետեւանքով ավելի հաճախ մահանում են տղամարդիկ, ինչպես նաեւ եկամտի ցածր մակարդակով մարդիկ: Հետազոտողները չեն կարողացել բացատրել վերջին չափանիշը:
Նշենք, որ փետրվարի 1-ից ապրիլի 25-ն անցկացված հետազոտությունների ժամանակահատվածում մարդկանց ընտրված խմբից 5683 պացիենտ մահացել է հաստատված կորոնավիրուսի հետեւանքով:

Ученые назвали ключевые факторы смертности от коронавируса
Группа исследователей из Оксфордского университета и Лондонской школы гигиены и тропической медицины проанализировала данные миллионов пациентов и раскрыла ключевые факторы смертности от коронавируса. Их исследование было опубликовано в medRxiv.
Ученые собрали сведения о здоровье 17 миллионов британцев. Применив математическую модель Кокса (это метод, позволяющий спрогнозировать риск наступления определенного события и оценить значение различных факторов), ученые выяснили, что вероятность умереть от коронавируса выше у темнокожих людей и у азиатов.
Также факторами риска были возраст, сахарный диабет и тяжелые формы астмы. Кроме того, чаще от коронавируса всего умирают мужчины, а также люди с невысоким уровнем дохода. Объяснить последний критерий исследователи не смогли.
Отметим, что за время исследований, проходивших с 1 февраля по 25 апреля, из выбранной группы людей скончались 5683 пациента с подтвержденным коронавирусом.