Գիտնականները նշել են կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացության առանցքային գործոնները
Օքսֆորդի համալսարանից ու Լոնդոնի հիգիենայի եւ արեւադարձային բժշկության դպրոցից հետազոտողների խումբը վերլուծել է միլիոնավոր պացիենտների տվյալները եւ հայտնաբերել կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացության առանցքային գործոնները: Նրանց հետազոտությունը հրապարակվել է medRxiv-ում:
Գիտնականները տեղեկություններ են հավաքել 17 մլն բրիտանացիների առողջության վերաբերյալ: Կոքսի մաթեմատիկական մոդելը կիրառելով (այս մեթոդը թույլ է տալիս կանխատեսել որոշակի իրադարձություն սկսվելու ռիսկը եւ գնահատել տարբեր գործոնների նշանակությունը), գիտնականները պարզել են, որ կորոնավիրուսի հետեւանքով մահանալու հավանականությունը ավելի բարձր է սեւամորթների եւ ասիացիների շրջանում:
Ռիսկի գործոններ են եղել նաեւ տարիքը, շաքարային դիաբետը եւ ասթմայի ծանր տեսակները: Դրանից բացի, կորոնավիրուսի հետեւանքով ավելի հաճախ մահանում են տղամարդիկ, ինչպես նաեւ եկամտի ցածր մակարդակով մարդիկ: Հետազոտողները չեն կարողացել բացատրել վերջին չափանիշը:
Նշենք, որ փետրվարի 1-ից ապրիլի 25-ն անցկացված հետազոտությունների ժամանակահատվածում մարդկանց ընտրված խմբից 5683 պացիենտ մահացել է հաստատված կորոնավիրուսի հետեւանքով:

A group of researchers from the University of Oxford and the London School of Hygiene and Tropical Medicine analyzed data from millions of patients and revealed key death factors from COVID-19. Their study was published on medRxiv.
Scientists have collected health information for 17 million Britons. Applying the Cox mathematical model, scientists found that the probability of dying of COVID-19 is higher among black people and Asians.
Other risk factors included age, diabetes, and severe asthma. According to them, males, as well as people with low income, most often die of COVID-19.
During the studies from February 1 to April 25, 5,683 patients with confirmed COVID-19 died from a selected group of people.