Ինչպիսի՞ն կարող են լինել տարեց մարդկանց քաղցկեղի ախտանշանները
Ազգային բժշկական գրադարանի տվյալներով՝ քաղցկեղով հիվանդանալու դեպքերի 60 եւ մահվան դեպքերի 70 տոկոսը բաժին է ընկնում 65 եւ բարձր տարիքի մարդկանց։ Քաղցկեղի կենսականորեն կարեւոր ախտանշանների վաղ հայտնաբերումը եւ դրանք իմանալը կարող են փրկել մարդու կյանքը։ Eat This, Not That!-ը զրուցել է ընտանեկան բժիշկ Թոմի Միթչելի հետ, որը պատմել է քաղցկեղի ախտանշանների մասին, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնեն տարեց մարդիկ։
Բոլոր տարեցները միանման չեն։ Ոմանք ավելի կենսախինդ են եւ առույգ, քան 30 տարեկան շատ մարդիկ, իսկ ոմանք իրենց տարիքից ավելի մեծ են զգում իրենց։ Անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչպես է մարդու օրգանիզմն արձագանքում քաղցկեղին, եւ ինչպես է քաղցկեղն արձագանքում օրգանիզմին։ Բացի այդ, մինչ տարեց հասակի հասնելը կենսակերպի, շրջակա միջավայրի ընտրության, գենետիկայի եւ սթրեսային այլ գործոնների ընդհանուր ներգործությունն արդեն անդրադառնում է մարդու մարմնի եւ հոգեկանի վրա։
Ընտանեկան բժշկի կարծիքով՝ անկախ ապագա կլինիկական փորձերի արդյունքներից, կյանքի մասին ունեցած պատկերացումը, սոցիալական աջակցությունը եւ ապրել շարունակելու ձգտումը դրական ազդեցություն են ունենում քաղցկեղի դեպքում ողջ մնալու հավանականության վրա։
Բժիշկ Միթչելի խոսքով՝ ցանկացած տեսակի արնահոսությունն արդեն անհանգստանալու առիթ է։ Պարտադիր չէ, որ մեծ քանակությամբ արյուն հոսի։ Օրինակ, կոլորեկտորալ քաղցկեղը կարող է սկսվել կղանքում մանրադիտակով նկատվող արյունից, որը կարող է չերեւալ անզեն աչքով։ Նման դեպքերում անհրաժեշտ է անհապաղ  դիմել բժշկի, նախազգուշացրել է ընտանեկան բժիշկը։
«Քաղցկեղի բջիջը աճելու համար շատ էներգիա է պահանջում եւ, որպես մակաբույծ, զավթում է ձեր օրգանիզմի  համակարգը՝ ձեր էներգիան սպառելով։ Քաշի կորուստը նույնպես կարող է լինել քաղցկեղի հակման նշան»,- ասել է Միթչելը։
Տենդը նույնպես կարող է լինել քաղցկեղի նշան, չնայած՝ ավելի հաճախ ուշ փուլերում։ Սակայն տենդը կարող է լինել վաղ փուլերի լեյկեմիայի կամ լիմֆոմայի ախտանշան։ Քաղցկեղի ուռուցքները կարող են արտադրել նյութեր, որոնք ջերմություն են արձակում, եւ ազդել ուղեղի այն հատվածի՝ հիպոթալամուսի վրա, որը պատասխանատու է ջերմաստիճանի համար։ Տենդը կարող է լինել օրգանիզմի՝ հիվանդության դեմ պայքարելու փորձի արդյունք։

Какими бывают симптомы рака у пожилых людей?
По данным Национальной медицинской библиотеки, 60% всех случаев заболевания раком и 70% смертей от рака приходится на пациентов в возрасте 65 лет и старше. Раннее выявление жизненно важно, и знание признаков рака может спасти жизнь. Eat This, Not That! побеседовал с семейным врачом, доктором Томи Митчелл которая рассказала о симптомах рака, на которые должны обращать внимание пожилые люди.
Пожилые люди не одинаковы. У некоторых пожилых людей больше сил и жизненной энергии, чем у некоторых 30-летних , а некоторые выглядят и чувствуют себя намного старше своего возраста. Необходимо понять, как организм человека реагирует на рак и как рак реагирует на организм. Кроме того, к тому времени, когда человек достигает преклонного возраста, совокупное воздействие выбора образа жизни, условий окружающей среды, генетики и других стрессовых факторов уже сказывается на его теле и психике.
По мнению семейного врача, независимо от результатов будущих клинических испытаний, взгляд на жизнь, социальная поддержка и стремление продолжать жить положительно влияют на выживаемость при раке.
По словам доктора Митчелл, кровотечение любого типа - все это повод для беспокойства. Для того чтобы это стало проблемой, необязательно, чтобы кровь выделялась в большом количестве. Например, колоректальный рак может начинаться с микроскопической крови в кале, которая может быть не видна невооруженным глазом.  В подобных случаях необходимо немедленно обратиться к врачу, предупредила семейный врач.
«Раковая клетка требует много энергии для роста, и, как паразит, она захватывает систему вашего организма, высасывая из вас энергию. Потеря веса также может быть результатом расположения рака», - сказала доктор Митчелл.
Лихорадка может быть признаком рака, хотя чаще всего на поздних стадиях. Однако лихорадка может быть симптомом на ранних стадиях лейкемии или лимфомы. Раковые опухоли могут вырабатывать вещества, выделяющие тепло, и воздействовать на область мозга, контролирующую температуру, - гипоталамус. Лихорадка может быть результатом попытки организма бороться с болезнью.