Հիպերտոնիան կարելի է բուժել միկրոինվազիվ վիրահատության միջոցով. հետազոտություն
Հիպերտոնիան կարելի է բուժել որոշ պացիենտների մակերիկամների միկրոինվազիվ վիրահատության միջոցով։ Այսպիսի եզրահանգման են եկել Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի գիտնականները։
Հիպերտոնիան քրոնիկական բարձր զարկերակային ճնշումն է։ Օրգանիզմի այդ վիճակը համարվում է վտանգավոր, եւ բժիշկները հատուկ դեղեր են նշանակում ճնշումն իջեցնելու համար։
Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի մասնագետները եւ նրանց գործընկերները մշակել են հիպերտոնիայի պատճառների ախտորոշման եւ այն բուժելու պարզ միջոց։ Բժիշկները համատեղել են համակարգչային տոմոգրաֆիան եւ մեզի անալիզը եւ այդ կերպ հետազոտել 128 մարդու։ Նրանց բոլորի մոտ հիպերտոնիան առաջացել էր ալդոստերոն ստերոիդ հորմոնի բարձր մակարդակի պատճառով։ Ալդոստերոնը ստիպում է, որ աղը մնա օրգանիզմում՝ բարձրացնելով արյան ճնշումը։ Սակայն համակարգչային տոմոգրաֆիան եւ անալիզները ցույց են տվել, որ նրանց 2/3-ի մոտ հորմոնի բարձր արտադրության համար պատասխանատու է բարորակ հանգույցը մակերիկամներից մեկում։ Սքանավորման ժամանակ օգտագործվել է մետոմիդատի (ռադիոակտիվ «երանգավորող», որը կպչում է ալդոստերոն արտադրող հորմոնի հանգույցին) շատ կարճ գործող չափաբաժին։ Այն բարձրացնում է դրա տեսանելիությունը տոմոգրամմայում եւ թույլ տալիս ճիշտ ախտորոշում կատարել։ Մինչ այդ բժիշկները ստիպված էին բժշկական միջամտություն կատարել անգամ այս խնդիրը պարզելու համար, եւ այդ միջամտությունը ճշգրտություն չէր երաշխավորում։
Խնդիրը պարզելուց հետո այդ հանգույցները կարելի է անվտանգ հեռացնել միկրոինվազիվ վիրահատությամբ։ Բժիշկների տվյալներով, մուտացիան՝ կապված մակերիկամների կողմից ալդոստերոնի բարձր արտազատման հետ, հանդիպում է մարդկանց 5-10 տոկոսի մոտ։

Hypertension can be cured by microinvasive surgery, study claims
Hypertension can be cured by microinvasive surgery on the adrenal glands in some patients, said scientists from Queen Mary University of London.
Hypertension is a syndrome of chronically high blood pressure. This state of the body is considered dangerous, and doctors prescribe special medicines to reduce the pressure.
Specialists at Queen Mary University of London and their colleagues have come up with a simple way to diagnose one of the causes of hypertension and eliminate it. The doctors combined computed tomography and urine analysis and examined 128 people in this way. All of them had hypertension caused by elevated levels of the steroid hormone aldosterone. Aldosterone causes salt to linger in the body, raising blood pressure.
However, CT scans and tests have shown that in 2/3 of them, a benign nodule in one of the adrenal glands is responsible for the increased hormone production. The scan uses a very short-acting dose of methomidate, a radioactive "dye" that sticks only to the node that produces aldosterone. It increases its visibility on the CT scan and allows for an accurate diagnosis. Previously, doctors had to perform medical surgery even to detect this problem, and this surgery did not guarantee accuracy.
Once the problem is detected, these nodes can be safely removed through microinvasive surgery. According to doctors, a mutation associated with increased production of aldosterone by the adrenal glands occurs in 5-10% of people.