Մասնագետները պարզել են շաքարի անվտանգ քանակությունը թեյի եւ սուրճի մեջ
Թեյի կամ սուրճի մեջ մեկ թեյի գդալ շաքար ավելացնելը առողջության համար բացասական հետեւանքներ չի ունենում։ Այսպիսի եզրահանգման են եկել Նիդեռլանդների Լեյդենի համալսարանի գիտնականները՝ հետազոտություն կատարելով, որին մասնակցել է երեք հազար մարդ։ Նրանց աշխատանքի արդյունքները հրապարակավել են PLOS One ամսագրում։
Գիտնականների խումբը 32 տարի հետեւել է այն մարդկանց առողջությանը, որոնք թեյ եւ սուրճ են խմել շաքարի տարբեր պարունակությամբ եւ առանց դրա, տեղեկացրել է РенТВ-ն։ Այնուհետեւ նրանք այդ մարդկանց առողջության ընդարձակ հետազոտություն են կատարել, ինչպես նաեւ պարզել փորձի այն մասնակիցների մահվան պատճառները, որոնք փորձի ավարտին չեն հասել։
Փորձի արդյունքում պարզվել է, որ շաքար ընդունողների խմբում այն մարդկանց թիվը, որոնք սիրտ-անոթային հիվանդություններ են ձեռք բերել, միայն 2,9 տոկոսով է գերազանցել այն խմբի հիվանդացածների թիվը, որոնք թեյն ու սուրճը խմել են առանց շաքարի (38,2 տոկոս 35,3 տոկոսի դիմաց), ինչը վիճակագրականորեն նշանակալի տարբերություն չէ։ Նման ցուցանիշներ են ստացվել նաեւ հիվանդությունների այլ խմբերի ուսումնասիրության ժամանակ։
Նշվել է, որ հետազոտության մասնակիցները թեյի եւ սուրճի մեջ ավելացրել են միջինը մեկ գդալ կամ մեկ կտոր շաքար (մոտ 5 գրամ), ինչն էլ ճանաչվել է անվտանգ չափաբաժին։ Համեմատության համար. քաղցր ըմպելիքի մեկ բանկան պարունակում է 25 գրամ շաքար, ինչը վնասակար չափաբաժին է առողջության համար։

PLOS One: The amount of sugar in tea and coffee that is safe for health has been determined
Scientists from Leiden University (Netherlands) have discovered that adding sugar to tea and coffee does not have a negative effect on the body. The results of the study were presented as follows: magazine PLOS One.
The authors analyzed data from 32 years of follow-up of nearly 3,000 participants who regularly drank tea or coffee and added varying amounts of sugar to the beverage. At the beginning and end of the observation, the scientists performed a comprehensive health examination on the subjects and also evaluated the causes of death of some participants.
The results of the analysis showed that adding sugar to drinks was not associated with premature death. Those who drank tea and coffee with sweeteners had only one-fold increased risk of premature death compared to those who did not drink sugar. Scientists stated that this is a very small difference.
The authors also noted that this effect only persisted when 5 grams of sugar was added to the drink. Sodas, juices, and other beverages contain about 25 grams of sugar, so these drinks have health implications.