Ածխաջրերի ցածր պարունակությամբ թեթև դիետան արդյունավետ և անվտանգ է դիաբետիկների համար. The Lancet
Շվեդիայի Գյոթեբորգի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ չափավոր կրճատված ածխաջրերի դիետան արդյունավետ է շաքարախտով հիվանդների արյան մեջ շաքարի մակարդակը նվազեցնելու համար: Արդյունքները հրապարակվել են The Lancet ամսագրում։
Փորձին մասնակցել է 1-ին տիպի շաքարային դիաբետով հիվանդ 50 մարդ, որոնց միջին տարիքը եղել է 48 տարեկան։ Բոլոր մասնակիցների մոտ արյան գլյուկոզի և ինսուլինի մակարդակը բարձրացած էր: Բոլոր կամավորները նաև օգտագործել են ինսուլինային պոմպեր և ներարկման թերապիա: Մասնակիցները բաժանվել են երկու խմբի։ Առաջին խումբը 16 շաբաթ պետք է հետևեր սննդակարգի, որի կալորիաների 50%-ը բաղկացած էր ածխաջրերից: Երկրորդ խմբի համար ածխաջրերը կրճատվել են մինչև ընդհանուր կալորիաների 30%-ը (փափուկ ցածր ածխաջրերի դիետա):
Առաջին և երկրորդ խմբերի մասնակիցների սննդակարգը հավասարակշռված էր՝ ապահովելով վիտամինների, հանքանյութերի և մանրաթելերի անհրաժեշտությունը։ Փորձի բոլոր մասնակիցները սպառում էին բանջարեղեն, մրգեր, ընկույզներ և լոբազգիներ: Մասնակիցների արյան շաքարի մակարդակը չափվել է օրական մի քանի անգամ, ամեն օր, հետազոտության ողջ ընթացքում:
Արդյունքները ցույց են տվել, որ ցածր ածխաջրերով սննդակարգին հետևելը թույլ է տվել մասնակիցներին ավելի երկար մնալ, այսպես կոչված, թիրախային տիրույթում, այսինքն՝ պահպանել արյան գլյուկոզի մակարդակը, որը նորմալ է 1-ին տիպի շաքարախտով հիվանդ մարդու համար: Մասնակիցները, ովքեր ստացել են իրենց կալորիաների 50%-ը ածխաջրերից, եղել են թիրախային տիրույթում 68 րոպե ավելի քիչ: Բացի այդ, ցածր ածխաջրերով դիետան ոչ մի բացասական ազդեցություն չի ունեցել կամավորների առողջության վրա։ Փորձի մասնակիցները չեն հայտնել առողջության վատթարացման կամ արյան ճնշման մակարդակի փոփոխության մասին:
Հետազոտողները նշել են, որ իրենց հայտնագործությունը կարող է նպաստել դիաբետիկների համար սննդային նոր ռազմավարությունների մշակմանը: Գիտնականները նաև ընդգծել են, որ խորհուրդ չի տրվում շատ նվազեցնել ածխաջրերը, քանի որ դրանք կարևոր են օրգանիզմի բնականոն գործունեության համար։

The Lancet: a low-carb soft diet is effective and safe for diabetics
Researchers at the University of Gothenburg in Sweden found that a moderately reduced carbohydrate diet was effective in lowering blood sugar levels in diabetics. results published In The Lancet.
50 people with type 1 diabetes, with an average age of 48, participated in the experiment. All participants had high blood sugar and insulin levels. All volunteers also used insulin pump and injection therapy. Subjects were divided into two groups. The first group had to follow a diet in which 50% of their calories consisted of carbohydrates for 16 weeks. For the second group, carbohydrates were reduced to 30% of total calories (soft low-carb diet).
The diet of the participants in the first and second groups was balanced to meet their vitamin, mineral and fiber needs. All subjects consumed vegetables, fruits, nuts and legumes. Participants’ blood sugar levels were measured several times a day, every day throughout the study.
The results showed that following a bland, low-carb diet allowed participants to stay in the so-called target range for longer, meaning they maintained blood sugar levels that are normal for a person with type 1 diabetes. Participants who ate 50% of their calories from carbohydrates stayed within the target range for less than 68 minutes. Additionally, the low-carb diet had no adverse effects on the volunteers’ health. Participants in the trial did not report any deterioration in their health or changes in their blood pressure levels.
The researchers noted that their discovery could contribute to the development of new nutritional strategies for diabetic patients. Scientists also emphasized that it is not recommended to reduce carbohydrates too much, which are important for the normal functioning of the body.