3D-տպագրությունը թույլ է տալիս էժանացնել եւ արագացնել արհեստական աչքերի արտադրությունը. Nature
Գերմանիայի Դարմշտադտ քաղաքի ակնաբույժները՝ տեխնիկական համալսարանի ղեկավարությամբ, ստեղծել են աչքերի արհեստական խնձորակի 3D-տպագրության նորարարական մեթոդ, որը թույլ է տալիս ավելի արագ արտադրել որակյալ պրոթեզներ։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում։
Նշվել է, որ աչքի խնձորակի կորուստը կարող է տեղի ունենալ վնասվածքի կամ լուրջ հիվանդության հետեւանքով։ Սովորաբար էնուկլեացիայի (աչքի հեռացման) միջամտությունից հետո պացիենտները որոշում են ընդունում աչքի խնձորակը փոխարինել արհեստական անալոգով։ Այնուամենայնիվ, գիտնականների խոսքով՝ երբեմն նման անալոգները կարող են անհարմարավետ լինել եւ չհամապատասխանել էսթետիկական չափորոշիչներին։
Նոր տեխնոլոգիան հիմնված է 3D-տպագրության վրա՝ պոլիմերի օգտագործմամբ, որը նման է պոլիմեթիլմետակրիլատին կամ ակրիլախեժին։ Այդ նյութը հաճախ օգտագործում են ժամանակավոր պրոթեզների պատրաստման համար՝ երկարատեւ օգտագործման նպատակով։
Հետազոտողները բացատրել են, որ սովորաբար աչքի պրոթեզների պատրաստման պրոցեսը տեւում է մոտ ութ ժամ։ Բացի այդ, աչքերի արհեստական փոխարինումները կարող են թանկարժեք լինել։ 3D-տպագրությունը թույլ է տալիս արագացնել եւ էժանացնել դրանց արտադրությունը։
Տվյալները, որոնք օգտագործվում են 3D-տպագրության ծրագրավորման համար, գիտնականներն ստացել են օպտիկական կոհերենտ տոմոգրաֆիայի ընթացքում (աչքի կառուցվածքների ախտորոշիչ հետազոտություն)։ Այնուհետեւ նրանք կիրառել են համակարգչային մոդելավորում, որպեսզի ստույգ գնահատեն ապագա նմուշների չափն ու ձեւը տպագրությունից առաջ։ Հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ արհեստական խնձորակների արտադրության այս միջոցը օպտիմալ է, քանի որ տպագրությունը տեւում է ընդամենը վեց րոպե։ Բացի այդ, այս միջոցով արտադրված պրոթեզները բարձր կենսահամատեղելիություն ունեն։

Nature: 3D printing makes it cheaper and faster to produce artificial eyes
A team of ophthalmologists led by the Technical University of Darmstadt in Germany has developed an innovative method of 3D printing artificial eyeballs, which allows for faster production of high-quality artificial eyes. The results of the study are published in the journal Nature Communications.
It is noted that the loss of an eyeball can occur due to trauma or a serious illness. Usually, after an enucleation (eye removal) procedure, patients decide to replace the eyeball with an artificial analogue. However, according to scientists, sometimes, such analogues can cause discomfort and fail to meet aesthetic standards.
The new technology for producing artificial eyes is based on 3D printing using a polymer similar to polymethylmethacrylate or acrylic resin. This material is often used to make temporary prosthetics for long-term use because of its safety and resistance to breakage.
The researchers explained that the process of making eye prostheses usually takes about eight hours. In addition, these artificial eye replacements can be expensive. 3D printing allows for faster and cheaper production.
The scientists obtained the data used to program the 3D printer from optical coherence tomography, a diagnostic study of the structures of the eye. They then applied computer modelling to accurately estimate the size and shape of future samples before printing. According to the authors of the study, this method of producing artificial eyeballs is optimal because printing takes only six minutes. In addition, the prostheses produced in this way are highly biocompatible.