Առավոտյան տոքսիկոզը նվազեցնում է վիժման ռիսկը, հետազոտություն
Առավոտյան տոքսիկոզը, որից տառապում են շատ հղի կանայք, ոչ միայն վտանգավոր չէ երեխայի համար, այլեւ 50-75 տոկոսով նվազեցնում է վիժման վտանգը: Նման եզրակացության են հանգել Մերիլենդում Առողջապահության ազգային ինստիտուտի գիտնականները:  Իրենց հետազոտությունը նրանք հրապարակել են Journal of the American Medical Association ամսագրում:
Հղիների տոքսիկոզը, գիտնականների խոսքով, դիտարկվում է ապագա մայրերի մոտավորապես 80 տոկոսի մոտ: Այդ խանգարման պատճառը հորմոնների ազդեցությունն է, որոնք առաջին եռամսյակի ընթացքում արտադրվում են ավելի մեծ քանակությամբ, քան անհրաժեշտ է:
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները հետեւել են միջինը 29 տարեկան 800 կնոջ, որոնց մոտ նախկինում մեկ կամ երկու վիժում է եղել: Հետազոտությանը մասնակցած բոլոր կանայք խնամքով գրի են առել հղիության ընթացքում իրենց ախտանիշները եւ կանոնավոր կերպով պատասխանել են գիտնականների հարցերին:
Փսխոցը եւ սրտխառնոցը տարածված ախտանիշներ են նույնիսկ հղիության առաջին շաբաթներին. դրանց բախվում է ապագա մայրերի 20 տոկոսը, որոնք դեռեւս հղիության թեստ չեն արել: Հետագայում մոտավորապես  18 տոկոսի մոտ առանց փսխոցի սրտխառնոց է դիտարկվում, իսկ 2,7 տոկոսի մոտ` սրտխառնոց փսխոցի հետ: 8-րդ շաբաթում այդ ախտանիշներին բախվում է համապատասխանաբար 57,3 եւ 26,6 տոկոսը:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ այն կանայք, որոնց մոտ տոքսիկոզ չի լինում, բոլորվին չպետք է բախենան վիժումից:

Утренний токсикоз снижает риск выкидыша – исследование
Утренний токсикоз, мучающий многих беременных женщин, не только не опасен для ребенка, но даже снижает риск выкидыша на 50-75%. К такому выводу пришли ученые из Национального института здравоохранения в Мэриленде. Свое исследование они опубликовали в журнале Journal of the American Medical Association.
Токсикоз беременных, по словам ученых, наблюдается приблизительно у 80% будущих мам. Причина этого расстройства – воздействие гормонов, которые во время первого триместра производятся в большем количестве, чем это необходимо.
В ходе исследования ученые наблюдали за 800 женщинами со средним возрастом 29 лет, у которых ранее был один или два выкидыша. Все принимавшие участие в исследовании женщины тщательно записывали свои симптомы во время беременности, а также регулярно отвечали на вопросы ученых.
Рвота и тошнота – распространенные симптомы даже в первые недели беременности – с ними сталкивается 20% будущих мам, которые еще не сделали тест на беременность. Позже приблизительно у 18% наблюдается тошнота без рвоты, а у 2,7% тошнота со рвотой. К 8-й неделе с этими симптомами сталкиваются 57,3% и 26,6% соответственно.
Авторы исследования отмечают, что женщины, у которых нет токсикоза, вовсе не должны бояться выкидыша.