Գեներն են որոշում մարդու օգտագործած մրգերի, ձկան եւ աղի քանակությունը. Nutrition
Կոլորադոյի համալսարանի (ԱՄՆ) մասնագետները պարզել են, որ գեներն ազդում են մթերքների ընտրության վրա։ Հայտնագործությունը կօգնի բարելավել սնվելու անհատական պլանների կազմումը։ Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են Սննդի ամերիկյան ընկերության ամենամյա հավաքում։
Նախորդ աշխատանքում, որն ընկել է ներկա հետազոտության հիմքում, հեղինակները նույնականացրել են մարդու գենոմի 814 հատվածներ, որոնք կապված են մարդու սննդակարգի տարբեր ասպեկտների, այդ թվում՝ այն բանի հետ, թե որքան միրգ, միս եւ ձուկ է նա ուտում։
Այս հետազոտությունում գիտնականները կատարել են այդ հատվածների ընդհանուր ֆենոմենալ ասոցիատիվ հետազոտություն, այն անհրաժեշտ է, որպեսզի պարզվի կապը գեների եւ մարդու նախընտրությունների միջեւ։ Հետազոտության համար օգտագործվել են  մոտ 500 հազար մարդու տվյալներ։
Արդյունքում՝ նրանք պարզել են գենոմի 481 հատված, որոնք ուղիղ ազդում են սննդի սպառման վրա մթերքների համի ընկալման միջոցով։
«Սպառողները տեղեկացրել են, որ համը սննդամթերքների ընտրության հիմնական գործոնն է, ուստի պարզելը, թե ինչպես են տարբեր մարդիկ ընկալում տարբեր համերը, կարող է բանալի դառնալ անհատականացված սնվելու համար՝ առողջ սննդի բարելավման նպատակով»,- նշել են հեղինակները։

Nutrition: гены определяют количество фруктов, рыбы и соли, которое употребляет человек
Специалисты из Колорадского университета (США) установили, что гены влияют на выбор продуктов. Открытие поможет улучшить составление индивидуальных планов питания. Результаты исследования были представлены на ежегодном собрании Американского общества питания.
В предыдущей работе, которая легла в основу нынешней, авторы идентифицировали 814 областей в геноме человека, которые связаны с различными аспектами рациона человека, в том числе с тем, сколько фруктов, овощей, мяса и рыбы он ест.
В этом исследовании ученые провели общефеноменальное ассоциативное исследование этих регионов – оно необходимо, чтобы установить связь между генами и предпочтениями человека. Для исследования были использованы данные примерно 500 тыс. человек.
В результате они определили 481 область в геноме, которые напрямую влияют на потребление пищи через восприятие вкуса продуктов.
«Потребители сообщают, что вкус является основным фактором выбора продуктов питания, поэтому определение того, как разные люди воспринимают разные вкусы, может стать ключом к персонализированному питанию для улучшения здорового питания», — заключили авторы.