Երշիկն ու նրբերշիկը մեծացնում են ստամոքսի քաղցկեղի առաջացման վտանգը
Երշիկի եւ նրբերշիկի կանոնավոր օգտագործումը մեծացնում է ստամոքսի քաղցկեղի առաջացման վտանգը: Նման եզրահանգման են եկել Հյուսիսային Քարոլինայի համալսարանի մասնագետները՝ ուսումնասիրելով նախկինում արված մի քանի հետազոտություններ:
Գիտնականների խոսքով՝ աղեստամոքսային տրակտի վիճակի վրա ազդում է հենց սննդակարգը, իսկ վերամշակված միսը եւ դրանից պատրաստված մթերքները չափազանց վտանգավոր են մարսողական համակարգի համար:
Մասնագետները հայտարարել են, որ երշիկում եւ նրբեշիկում հայտնաբերված քիմիական նյութերն իսկապես մեծացնում են քաղցկեղի առաջացման վտանգը, ընդ որում՝ այդ վտանգը մեծապես կախված է օգտագործված մթերքի քանակությունից: Ովքեր երշիկ կամ նրբերշիկ են ուտում ամեն օր, ստամոքսի քաղցկեղի առաջացման վտանգը 15-38%-ով ավելին է, քան ընդհանրապես նման մթերք չօգտագործողների մոտ:
Այսօր ստամոքսի քաղցկեղը բուժել հնարավոր է, բայց գիտնականները հիշեցնում են, որ այն կանխարգելելն ավելի դյուրին եւ էժան է:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը վերամշակված կարմիր միսն ու դրանից պատրաստված մթերքները (երշիկ, նրբերշիկ, խոզապուխտ) ներառել է քաղցկեղածին մթերքների ցանկում:
ԱՀԿ-ի մասնագետները պնդում են, որ օրական նույնիսկ 50 գրամ վերամշակված մսի օգտագործումը 18%-ով մեծացնում է քաղցկեղի առաջացման վտանգը: Ավելին, իրենց հաշվետվությունում մասնագետները «հնարավոր քաղցկեղածին» են կոչել նաեւ սովորական կարմիր միսը՝ նշելով, սակայն, որ դրանում նաեւ օգտակար նյութեր կան (պրոտեին, երկաթ, В12 վիտամին):

Сосиски и колбаса повышают риск развития рака желудка
Регулярное употребление сосисок и колбасы повышает риск развития рака желудка, утверждают ученые из университета штата Северная Каролина, проанаилизировавшие несколько предыдущих исследований, в которых изучалась связь между особенностями питания и склонностью людей к разным заболеваниям.
Именно рацион, по словам ученых, влияет на состояние желудочно-кишечного тракта, а переработанное мясо и изделия вроде колбасы для пищеварительной системы очень опасны.
Ученые заявили, что химические вещества, обнаруженные в колбасах и сосисках, действительно повышают риск развития рака, причем риск этот напрямую зависит от количества переработанного мяса в рационе: чем больше человек его ест, тем выше риск. У тех, кто ежедневно употребляет в пищу сосиски, риск рака желудка на 15-38% больше, чем у людей, которые их не едят совсем, отметили авторы работы.
Сегодня лечение рака желудка возможно, но его профилактика намного легче и дешевле, напоминают ученые.
Напомним, что недавно ВОЗ добавил переработанное красное мясо и продукты из него (сосиски, колбаса, ветчина, бекон) в список канцерогенов.
Специалисты ВОЗ утверждают, что даже 50 граммов переработанного мяса (например, сосисок) в день повышают риск развития рака на 18 процентов. Более того, в своем отчете «возможно канцерогенным» специалисты назвали также обычное красное мясо, отметив, однако, что в красном мясе есть и полезные вещества (протеины, железо, витамин В12).