Ուշագնացություններից հետո մեծամասամբ լրացուցիչ հետազոտությունների անհրաժեշտություն չկա․մասնագետ
Ուշագնացություններից հետո դեպքերի 90 տոկոսում ախտորոշման համար լրացուցիչ հետազոտությունների, համակարգչայաին տոմոգրաֆիայի ու էլեկտրասոմատոգրաֆիայի անհրաժեշտություն չկա՝ անամնեզի տվյալները կարող են բավարար լինել, որպեսզի ընտանեկան բժիշկը հասկանա ուշագնացության պատճառը։ Այս մասին NEWS.am Medicine–ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է բժիշկ Գեւորգ Օբայանը ընտանեկան բժիշկների World collage of GP ասոցացիայից (Մեծ Բրիտանիա):
Նրա խոսքով յուրաքանչյուր հինգերորդ մարդ կյանքում առնվազն մեկ անգամ ուշագնաց է լինում ու դեպքերի մեծ մասում նման ուշագնացության պատճառը պարզ է՝ օրինակ մարդը կարող է կորցնել գիտակցությունը կտրուկ նվազած ճնշման պատճառով, ոտքի վրա երկար կանգնելու, տոթ տարածությունում գտնվելու, սթրեսի, լարվածության կամ վախի պատճառով։ Հաճախ նման ուշագնացությունները երիտասարդների հետ են պատահում։ Ավելի տարեց մարդկանց մոտ ուշագնացության պատճառը կարող է լինել որոշ դեղերի ընդունումը, դրանց չափաբաժնի չարաշահումը կամ սխալ համադրությունը։
Ընտանեկան բժիշկը, ինչպես նշեց մասնագետը, կարող է պարզել, թե ինչ պայմաններում է հիվանդը ուշագնաց եղել, ունի արդյոք նա հիվանդություններ, որոնք կարող էին ուշագնացության պատճառ դառնալ, արդյոք նա ընդունում է դեղեր, որոնք կարող էին նման կողմնակի ազդեցություն տալ։
Եթե իմանալով այդ ամենը ու զննելով հիվանդին, ընտանեկան բժիշկը չի կարողանում պարզել ուշագնացության պատճառը, կամ էլ որեւէ լուրջ բան է կասկածում, նա հիվանդին ուղարկում է հետագա հետազոտության կամ էլ նեղ մասնագետի՝ օրինակ նյարդաբանի մոտ։ Իսկ եթե որոշի, որ դա «սովորական» ուշագնացություն էր, լրացուցիչ հետազոտություններ անցկացնելու անհրաժեշտություն չկա, առավել եւս որ դրանք սովորաբար նաեւ թանկարժեք են։

После большинства обмороков нет необоходимости в дополнительных обследованиях – специалист
В 90% случаев после обмороков нет необходимости в дополнительных обследованиях, в КТ и электросоматографии для постановки диагноза: сбора анамнеза может быть достаточно для семейного врача, чтобы понять причину обморока. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сказал доктор Геворг Обаян из ассоциации семейных врачей World collage of GP (Великобритания).
По его словам, у каждого пятого человека как минимум раз в жизни бывает обморок, и в большинстве случаев причина такого обморока простая: например, человек может потерять сознание из-за резко упавшего давления, после долгого стояния на ногах, из-за духоты в помещении, из-за тресса, напряжения или страха. Чаще такие обмороки бывают у молодых людей. У людей постарше причиной обморока может стать прием некоторых лекарств, их передозировка или неправильное сочетание.
Семейный врач, как отметил специалист, может выяснить, в каких условиях у пациента случился обморок, есть ли у него заболевания, которые могли привести обмороку, принимает ли он лекарства, которые могли дать подобный побочный эффект.
Если, узнав все это и осмотрев пациента, семейный врач не сможет выяснить причину обморока или заподозрит что-либо серьезное, он отправит пациента на дальнейшее обследование или к узкому специалисту, например, к невропатологу. Если же он решит, что это был «обычный» обморок, проводить дополнительные обследования, которые, к тому же, обычно дорогостоящие, нет никакой необходимости.