Սպորտը կարող է օգնել հաղթահարել դաշտանադադարի նախանշանները
Վազքը, հեծանվավազքը եւ սպորտի այլ տեսակներ կանանց կարող են օգնել հաղթահարել դաշտանադադարի նախանշանները: Իհարկե՝ հարկ եղած արդյունքին հասնելու համար հարկավոր է սպորտով զբաղվել շաբաթը 4-5 անգամ: Այս մասին հայտարարել են John Moores University-ի գիտնականները:
Մասնագետները ենթադրում են, որ եթե ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը կարող է կարգավորել կնոջ մարմնի ջերմաստիճանը, կարող է նաեւ ազդել դաշտանադադարի նախանշանների արտահայտման ինտենսիվության վրա: Դրանում համոզվելու համար նրանք հետազոտություն են կատարել դաշտանադադարի շրջանում գտնվող 21 կնոջ մասնակցությամբ, որոնք մինչ այդ սպորտով չեն զբաղվել:
Հետազոտության ընթացքում նրանք գնահատել են յուրաքանչյուր կնոջ ընդհանուր առողջությունը, դիմացկունության մակարդակը, դեպի ուղեղ արյան հոսքի ծավալը, որն ազդում է ջերմային արձագանքի վրա: Ջերմային սթրեսին արձագանքելու կանանց ունակությունները ստուգելու համար հետազոտողները նրանց հատուկ կոստյում են տվել, որը ջրով է լցվում: Ավելացնելով ջրի ջերմաստիճանը՝ գիտնականները կարողացել են դաշտանադադարի արհեստական նախանշաններ առաջացնել եւ հետեւել են այդ երեւույթները կառավարելու՝ կնոջ օրգանիզմի ունակությանը:
Փորձի 14 մասնակիցների ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը սկսել են աստիճանաբար ավելացնել, իսկ մյուս 7-ի պարագայում այն նախկինն են թողել: Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ չորրորդ ամսվա ավարտին այն կանայք, որոնք շաբաթական 4-5 անգամ 45 րոպե վազքով կամ հեծանվավազքով են զբաղվել, դաշտանադադարի նախանշանների ժամանակ ավելի քիչ են քրտնել: Նրանց մաշկի ջերմաստիճանը նույնպես ավելի պակաս զգալի է ավելացել:
Գիտնականների խոսքով՝ այս ամենն ապացուցում է, որ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունն իսկապես օգնում է պայքարել դաշտանադադարի նախանշանների դեմ:

Спорт может помочь справиться с симптомами менопаузы
Бег, езда на велисипеде и другие виды спорта могут помочь женщинам справиться с приливами, ночной потливостью и другими симптомами менопаузы. Правда, для достижения нужного эффекта заниматься спортом нужно хотя бы 4-5 раз в неделю. Об этом сообщают ученые из John Moores University.
Ученые предположили, что если физические нагрузки могут регулировать температуру тела женщин, они должны также влиять и на интенсивность приливов. Чтобы в этом убедиться, ученые проследили за эффективностью интенсивных физических нагрузок у 21 женщины, которые вступили в менопаузу и не занималась до этого спортом.
В ходе исследования они оценивали общее здоровье каждой женщины, уровень выносливости и объем притока крови к мозгу, который влияет на тепловую реакцию. Для проверки способностей женщин реагировать на тепловой стресс исследователи снабдили их специальными костюмами, которые заполнялись водой. Увеличивая температуру воды, ученые могли искусственно вызывать приливы и отслеживать способность организма женщин контролировать эти явления.
14 участниц эксперимента начали постепенно увеличивать физические нагрузки, а остальные 7 оставались в контрольной группе при прежнем режиме. Результаты исследования показали, что к концу 4-го месяца женщины, которые занимались бегом или велосипедной ездой четыре-пять раз в неделю на протяжении 45 минут, во время приливов значительно реже потели. У них также менее заметно увеличилась температура кожи, а сами приливы были менее интенсивным.
Более того, количество приливов у женщин, занимающихся спортом, сократилось более чем на 60%. Все это, по словам ученых, доказывает, что физические нагрузки и правда помогают бороться с симптомами менопаузы.