Աղի կերակուրը նվազեցնում է ծարավն ու մեծացնում քաղցի զգացողությունը
Բոլորն են լսել, որ աղի մեծ պարունակությամբ մթերքների օգտագորոծումը ծարավեցնում է: Սակայն պարզվել է, որ դա այնքան էլ այդպես չէ: Նոր հետազոտությամբ հայտնի է դարձել, որ սննդակարգում նատրիումի մեծ պարունակությունը հակառակ էֆեկտն ունի՝ բերում է ջրի կասեցման եւ էներգիայի ծախսի մեծացման:
Գիտնականներն առաջին անգամ երկարատեւ հետազոտություն են կատարել՝ պարզելու աղի օգտագործման եւ ջրի հավասարակշռման միջեւ կապը: Հայտնի է, որ սննդակարգում աղի քանակի ավելացումը մեծացնում է միզարտադրությունը: Նախկինում ենթադրում էին, որ դա տեղի է ունենում ծարավի ուժգնացման եւ ջրի չափազանց շատ օգտագործման պատճառով: Գերմանական աերոտիեզերական կենտրոնի (German Aerospace Center), Գերմանիայի Մաքս Դելբրյուկի անվան մոլեկուլյար բժշկության կենտրոնի (Max Delbrück Center for Molecular Medicine) եւ ԱՄՆ-ի Վանդերբիլթի համալսարանի գիտնականներն  օգտվել են Մարս թռիչքի նմանակումից, որպեսզի ստուգեն ենթադրության հավաստիությունը: Նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են The Journal of Clinical Investigation ամսագրում:
Հետազոտությանը 20 տղամարդ է մասնակցել, որոնց բաժանել են 2 խմբի: Նրանց Մարս թռիչքը նմանակող պայմանների մեջ են դրել: Գիտնականները սննդամթերքի, ջրի եւ աղի օգտագործումը վերահսկելու հնարավորություն են ունեցել: Առաջին խումբը հետազոտությանը մասնակցել է 105 օր, իսկ երկրորդը՝ 205: Բոլոր կամավորները սնվել են միանման սխեմայով, բացի աղի օգտագործումից:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ աղի ինտենսիվ օգտագործումը հանգեցնում է մեզում նրա պարունակության մեծացման, որը համապատասխանում է նախորդ հետազոտությունների արդյունքներին: Սակայն նման սննդակարգը ծարավի ուժգնացում չի առաջացրել: Հակառակը՝ աղը գործարկել է երիկամների կողմից ջրի պահպանման մեխանիզմը:
Նախկինում առաջատար համարվող վարկածի համաձայն՝ նատրիումի եւ քլորի լիցքավորված իոնները նպաստել են մեզից ջրի արտազատմանը: Նոր հետազոտության արդյունքները վկայում են փոքր-ինչ այլ մեխանիզմի մասին. աղի իոնները մնում են մեզի մեջ, մինչդեռ ջուրը երիկամները օրգանիզմ է վերադարձնում: Հնարավոր է, որ այս պրոցեսում գործարկվում է միզանյութը, որն ազոտի օգտագործման հետեւանքով առաջանում է մկաններում եւ լյարդում: Այս նյութը կուտակվում է լյարդում, որտեղ նատրիումի եւ քլորի իոնների ազդեցությամբ խոչընդոտում է մեզի մեջ ջրի մոլեկուլների հայտնվելուն:
Սակայն միզանյութի արտադրումը էներգիայի մեծ ծախս է պահանջում, այդ պատճառով աղի մեծ պարունակությամբ սննդակարգը ախորժակի մեծացում է առաջացնում, պնդում են հետազոտության հեղինակները: Սննդակարգում աղի մեծ պարունակությունը ծարավը չի մեծացնում, սակայն քաղցածության զգացում է առաջացնում:
Հետազոտության արդյունքները գիտնականներին ստիպել են վերանայել մարդու օրգանիզմում միզանյութի ֆունկցիաները: Գիտնականները նշել են, որ սա ոչ միայն կենսագործունեության արտադրանք է, որը կուտակվում է երիկամներում, այլեւ կարեւոր օսմոլիտ՝ նյութ, որը ջուրը կապում է այն փոխադրողների հետ: Աղի շատ օգտագործման դեպքում այն խոչընդոտում է մեզի հետ ջրի դուրսբերմանը:
Նոր հետազոտության արդյունքները փոխել են գիտնականների կարծիքը մարդու օրգանիզմում ջրի հավասարակշռման կարգավորման վրա: Հայտնի է դարձել, որ այս պրոցեսում կարեւոր դերակատարում ունի երիկամների, մկանների եւ լյարդի համաձայնեցված աշխատանքը: Հետազոտությունը չի ընդգրկել աղի մեծ պարունակությամբ սննդակարգի ազդեցությունը զարկերակային ճնշման վրա, սակայն գիտնականների ենթադրությամբ՝ անոթների եւ սրտի աշխատանքը սերտորեն կապված է ջրի հոմեոստազի եւ էներգետիկ փոխանակության հետ:

Соленая пища уменьшает жажду и усиливает голод
Все слышали о том, что употребление продуктов с высоким содержанием соли вызывает жажду. Но оказалось, что это не совсем так. В ходе нового исследования стало известно, что большое количество натрия в рационе имеет противоположный эффект: приводит к задержке воды и повышению затрат энергии.
Ученые впервые провели долгосрочное исследование, чтобы установить связь между употреблением соли и водным балансом. Известно, что увеличение количества соли в рационе усиливает выработку мочи. Ранее предполагали, что это происходит в результате повышенной жажды и чрезмерного употребления воды. Ученые Немецкого аэрокосмического центра (German Aerospace Center), Центра молекулярной медицины им. Макса Дельбрюка (Max Delbrück Center for Molecular Medicine), Германия, и Университета Вандербильта (Vanderbilt University), США, воспользовались имитацией полета на Марс, чтобы проверить правильность предположения. Результаты нового исследования опубликованы в журнале «The Journal of Clinical Investigation».
В исследовании приняли участие 20 мужчин, которых разделили на 2 группы. Добровольцы были помещены в условия, имитирующие полет на Марс. Ученые имели возможность контролировать употребление продуктов питания, воды и соли. 1-я группа участвовала в исследовании 105 дней, а 2-я — 205 дней. Все добровольцы питались по одинаковой схеме, за исключением употребления соли.
Результаты исследования показали, что интенсивное употребление соли приводит к увеличению ее содержания в моче, что согласуется с результатами предыдущих работ. Но такая диета не приводила к усилению жажды. Наоборот, соль запускала механизм сохранения воды почками.
Ранее ведущей гипотезой было то, что заряженные ионы натрия и хлора способствовали выведению воды с мочой. Результаты нового исследования свидетельствуют о несколько другом механизме: ионы соли остаются в моче, тогда как вода возвращается почками в организм. В этом процессе может быть задействована мочевина, образующаяся в мышцах и печени в результате утилизации азота. Это вещество накапливается в почках, где противодействует выходу молекул воды в мочу под влиянием ионов натрия и хлора.
Но выработка мочевины требует больших затрат энергии, поэтому диета с высоким содержанием соли провоцирует повышение аппетита, утверждают авторы исследования. Большое количество соли в рационе не повышает жажду, но вызывает чувство голода.
Результаты исследования заставили ученых пересмотреть функции мочевины в организме человека. Это не только продукт жизнедеятельности, который накапливается в почках, отметили ученые. Мочевина является важным осмолитом — веществом, связывающим воду и участвующим в ее транспорте. Она препятствует выведению воды с мочой при повышенном употреблении соли.
Результаты нового исследования изменили взгляд ученых на регуляцию водного баланса в организме человека. Стало известно, что в этом процессе важную роль играет согласованная работа почек, мышц и печени. Исследование не охватило влияние диеты с высоким содержанием соли на артериальное давление, но ученые предполагают, что работа сосудов и сердца тесно связана с гомеостазом воды и энергетическим обменом.