Քրքումը պաշտպանում է դեմենցիայից. հետազոտություն
Սնունդի մեջ քրքումի ամենօրյա օգտագործումը նպաստում է առողջ մարդկանց հիշողության լավացմանը եւ օգնում է պայքարել դեմենցիայի ախտանիշների դեմ: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Լոս Անջելեսի Քալիֆորնիայի համալսարանի գտնականները, հայտնում է EurekAlert-ը:
Փորձին մասնակցել է 50-ից մինչեւ 90 տարեկան 40 հիվանդ: Նախկինում նրանք բողոքել են ցրվածությունից եւ հիշողության վատթարացումից: Փորձարկվողները 18 ամիս օրական 2 անգամ կա՛մ պլացեբո են ստացել, կա՛մ 90 միլիգրամ քրքում (քրքումի արմատից արտադրվող նյութ):
Բոլոր մասնակիցները համալիր զննում են անցել, կրկնակի ախտորոշում է կատարվել յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ: Գիտնականները նկատել են, որ զգալիորեն լավացել է նրանց հիշողությունն ու կենտրոնացվածությունը, ովքեր քրքում են օգտագործել: Այսպես՝ նրանց մոտ ուշադրության թեստի արդյունքները 28 տոկոսով ավելի լավ են եղել, քան մինչեւ սնունդի մեջ հնդկական համեմունքի օգտագործումը: Դրանից բացի, համեմունքը դրական ազդեցություն է ունեցել փորձարկվողների տրամադրության վրա:
Միեւնույն ժամանակ, մասնագետները նաեւ կողմնակի էֆեկտներ են հայտնաբերել: Այսպես՝ քրքում օգտագործած 4 մարդ բողոքել է փորացավից եւ սրտխառնոցից:

Куркума защищает от деменции – исследование
Ежедневное употребление в пищу куркумы способствует улучшению памяти у здоровых людей и помогает бороться с симптомами деменции. К такому выводу пришли ученые из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, сообщает EurekAlert.
В эксперименте приняли участие 40 пациентов в возрасте от 50 до 90 лет. Ранее они жаловались на рассеянность и ухудшение памяти. На протяжении 18 месяцев испытуемые получали либо плацебо, либо по 90 миллиграммов куркумина (вещество, выделяемое из корня куркумы) дважды в день.
Все участники прошли комплексное обследование, повторную диагностику проводили каждые шесть месяцев. Ученые заметили, что у тех, кто принимал куркумин, значительно улучшились память и концентрация. Так, результаты теста на внимательность оказались у них на 28% лучше, чем до начала употребления в пищу индийской приправы. Помимо этого, пряность оказывала позитивное воздействие на настроение испытуемых.
В то же время специалисты обнаружили и побочные эффекты. Так, четыре человека, которые принимали куркумин, пожаловались на боли в животе и тошноту.