Դեմենցիան քրոնիկական, այլ ոչ թե սուր բորբոքման հետեւանք է. հետազոտություն
Միջին տարիքում հայտնաբերվող քրոնիկական բորբոքումը կարող է տարեցների մոտ դեմենցիայի զարգացման պատճառ դառնալ: Քրոնիկական բորբոքումը նպաստում է նեյրոնների միջեւ կապերի խախտմանը, հայտնում են Johns Hopkins University-ի գիտնականները:
Նրանք վերլուծել են 1532 մարդու տվյալները եւ հանգել այն եզրակացության, որ դեմենցիան զարգանում է քրոնիկական բորբոքային պրոցեսի հետեւանքով, այլ ոչ ամենեւին սուր եւ ժամանակավոր բորբոքման:
Գիտնականների խոսքով՝ քրոնիկական բորբոքման առաջացման վտանգի վրա ազդում է C-ռեակտիվ սպիտակուցի մակարդակը: Այս միացությունն արտադրվում է լյարդում: Եթե սպիտակուցի խտությունը գերազանցում էր լիտրին 3 միլիգրամը, ապա մասնակիցների մոտ նկատվում էին բորբոքման նշաններ:
Մասնագետները նշում են, որ այսօրվա դրությամբ գոյություն չունեն նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների բուժման արդյունավետ մեթոդներ, իսկ ահա բորբոքումը թուլացնել հնարավոր է:

Деменция – результат хронического, а не острого воспаления – исследование
Хроническое воспаление, выявленное в среднем возрасте, может стать причиной развития деменции у пожилых людей. Хроническое воспаление способствует нарушению связей между нейронами, сообщают ученые из Johns Hopkins University.
Они проанализировали данные 1532 человек и пришли к выводу, что деменция развивается в результате хронического воспалительного процесса, а вовсе не острого и временного воспаления.
По словам ученых, на риск возникновения хронического воспаления оказывал влияние уровень С-реактивного белка. Это соединение вырабатывается в печени. Если концентрация белка превышала три миллиграмма на литр, то у участников наблюдались признаки воспаления.
Специалисты отмечают, что на сегодняшний день нет эффективных методов лечения нейродегенеративных заболеваний, а вот ослабить воспаление возможно.