Օրական երկու շիշ դիետիկ գազավորված ըմպելիք օգտագործելը կարող է գլխուղեղի եւ սրտի կաթված առաջացնել. հետազոտություն
15 փետրվարի, 2019  17:13
Օրական երկու շիշ դիետիկ գազավորված ըմպելիք օգտագործելը ավելի քան 30 տոկոսով մեծացնում է գլխուղեղի եւ սրտի կաթվածի զարգացման վտանգը, զգուշացնում են գիտնականները: Stroke ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության համաձայն՝ գազավորված ըմպելիքը, եթե անգամ առանց շաքարի է, վտանգավոր է հատկապես ավելորդ քաշ եւ ճապակալում ունեցող կանանց համար:
Ավելի քան 80 հազար կանաց մասնակցությամբ լայնածավալ հետազոտությունն առաջին անգամ պարզել է դիետիկ ոչ ալկոհոլային ըմպելիքներ օգտագործող տարեց կանանց մոտ առանձնահատուկ տեսակի կաթվածների զարգացման վտանգը:
Ապացուցվել է, որ ամեն օր նման ըմպելիքիներ խմելու դեպքում ուղեղում թրոմբի հետեւանքով իշեմիկ կաթվածի առաջացման հավանականությունը 31 տոկոսով ավելանում է: Բացի այդ 29 տոկոսով մեծանում է սրտի հիվանդությունների վտանգը եւ եւս 16 տոկոսով՝ վաղաժամ մահվան վտանգը՝ ի տարբերություն այն կանանց, որոնք շատ հազվադեպ են գազավորված ըմպելիքներ խմում կամ ընդհանրապես չեն խմում:
Հետազոտության հեղինակները տեղեկություններ չեն տրամադրել այն մասին, թե կոնկրետ ինչ ապրանքանիշի գազավորված ըմպելիքներ են կանայք օգտագործել, հետեւաբար չի կարելի ասել, թե արդյոք այս հարցում որոշակի դեր խաղում է արհեստական քաղցրացուցիչների բազմազանությունը եւ դրանց ազդեցությունը անոթային համակարգի առողջության վրա:
Սակայն հետազոտութունը ցույց է տվել, որ ավելորդ քաշ եւ ճարպակալում ունեցող կանանց համար գազավորված ըմպելիքներն անգամ ավելի վտանգավոր են, քան նորմալ քաշ ունեցող կանանց համար:

February 15, 2019  17:13
Diet sodas are often considered to be healthier alternatives to sugary beverages. A study this week is cautioning that immoderate drinking of the low-calorie drinks is associated with a greater risk of strokes or heart attacks.
A study published in Stroke, a journal produced by the American Heart Association, drew on the health data of 82,000 women enrolled in a long-term study of women’s health. Of the participants, 5.1% said they consumed at least diet beverages per day. That group “had significantly greater likelihood” of strokes and coronary heart disease.
Women who drank two or more artificially sweetened drinks had a 23% higher risk of strokes in general, and a 31% higher risk of strokes involving clotting in smaller blood vessels in the brain. They were also 29% more likely to suffer from heart disease and 16% more likely to die from any cause than other women in the study.
The study found that women who were obese were especially at risk of a stroke, even if they didn’t have a history of heart disease.