Մասնագետ. Հանրահավաքների մասնակիցների 80-90%-ը դիմակ չի կրում, Հայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպքերն աճում են
2 մարտի, 2021  17:27
Հայաստանում համաճարակաբանական իրավիճակը վատթարանում է, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպքերը նկատելիորեն աճել են նախորդների համեմատ: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին տված հարցազրույցում ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի համաճարակաբանության բաժնի վարիչ Ռոմելլա Աբովյանը:
Նրա խոսքով՝ երկրում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը կրկին դառնում է լարված, եւ համավարակի երրորդ ալիքի սպասման կապակցությամբ արդեն աշխատանքներ են տարվում հիվանդանոցների վերապրոֆիլավորման ուղղությամբ: Այս ամենը արդյունք է այն բանի, որ մարդիկ դադարել են պահպանել անվտանգության կանոնները՝ դիմակներ չեն կրում, չեն ախտահանում ձեռքերը, չեն պահպանում սոցիալական հեռավորությունը:
«Ե՛ւ բնակչությունը, ե՛ւ բիզնես-ձեռնարկությունները կորցրել են զգոնությունը: Բայց եթե մենք չենք ցանկանում կրկին հայտնվել այն իրավիճակում, որն ունեցել ենք մայիս-հունիս ամիսներին, իսկ հետո` հոկտեմբերին։ Պետք է, որ մարդիկ կրկին սկսեն պահպանել անվտանգության կանոնները, որպեսզի առողջապահության համակարգը կարողանա դիմակայել իր առջեւ ծառացած մարտահրավերներին»,- ասաց Ռոմելլա Աբովյանը։
Համաճարակաբանի խոսքով՝ Հայաստանում վերջին օրերին անցկացվող հանրահավաքները նույնպես կարող են նպաստել համաճարակաբանական իրավիճակի վատթարացմանը, քանի որ դրանց մասնակիցները նույնպես չեն պահպանում հակահամաճարակային միջոցառումները:
«Հանրահավաքների մասնակիցների մոտ 80-90%-ը դիմակ չի կրում, ոչ ոք չի պահպանում սոցիալական հեռավորությունը... Այս ամենը կնպաստի երկրում համաճարակաբանական իրավիճակի վատթարացմանը»,- ասաց մասնագետը` հավելելով, որ այսօր հիվանդացությունը աճում է ոչ միայն մեծահասակների, այլ նույնիսկ երեխաների շրջանում:
Ավելին, ըստ մասնագետի, չարժի հուսալ, թե ջերմաստիճանի բարձրացման հետ հիվանդացությունը կնվազի: Դեռեւս անցյալ տարի ԱՀԿ մասնագետները նախազգուշացրել էին, որ ջերմաստիճանի փոփոխությունները ուղղակի ազդեցություն չունեն կորոնավիրուսով վարակման վրա: Եւ Հայաստանի փորձը նույնպես դա հաստատեց՝ անցյալ տարվա գարնանն ու ամռանը հիվանդացութունը շատ բարձր էր՝ չնայած տաք եղանակին: Աշնանը այն ավելի աճեց, չնայած եղանակը շարունակում էր տաք մնալ:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակով տառապող 4700 պացիենտ է բուժվում։ Համավարակի սկզբից դեպքերի ընդհանուր թիվը 172 456 է, որից 3200-ը մահացել են: Անցած օրվա ընթացքում հանրապետությունում արվել է կորոնավիրուսի 2951 թեստ, 240-ի պատասխանը դրական է եղել:

Специалист: 80-90% участников митингов не носят масок, заболеваемость коронавирусом в Армении растет
2 марта, 2021  17:27
Эпидемиологическия ситуация в Армении ухудшается, заболеваемость коронавирусом в последние две недели по сравнению с предыдущими заметно выросла. Об этом в беседе с NEWS.am Medicine сообщила заведующая отделом эпидемиологии Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении Ромелла Абовян.
По ее словам, ситуация с коронавирусом в стране снова становится напряженной, и в ожидании третьей волны пандемии уже ведутся работы по перепрофилированию больниц. Все это – результат того, что люди перестали соблюдать правила безопасности – не носят масок, не обеззараживают рук, не соблюдают социальной дистанции.
«И население, и бизнес-предприятия потеряли бдительность. Но если мы не хотим снова оказаться в ситуации, которая была у нас в мае-июне, а потом в октябре, нужно, чтобы люди снова начали придерживаться правил безопасности, чтобы система здравоохранения могла противостоять вызовам, встающим перед ней», - сказала Ромелла Абовян.
По словам эпидемиолога, митинги, проходящие в последние дни в Армении, также могут способствовать ухудшению эпидемиологической ситуации, так как их участники также не соблюдают противоэпидемических мер.
«Около 80-90% участников митингов не носят масок, никто не соблюдает социальную дистанцию… Все это будет способствовать ухудшению эпидемиологической ситуации в стране», - сказала специалист, добавив, что заболеваемость сегодня растет не только среди взрослых, но даже среди детей.
Более того, рассчитывать на то, что по мере потепления заболеваемость будет снижаться, по словам специалиста, не стоит. Еще в прошлом году специалисты ВОЗ предупреждали, что температурные изменения не имеют прямого влияния на заболеваемость коронавирусом. Да и опыт Армении это подтвердил: весной и летом прошлого года заболеваемость была очень высокая, несмотря на теплую погоду. Осенью заболеваемость выросла еще больше, хотя погода оставалась теплой.
Напомним, что на сегодняшний день в Армении 4700 пациентов с коронавирусной инфекцией проходят лечение. Общее число заболевших с начала пандемии – 172 456, из которых 3200 скончались. За последние сутки в стране провели 2951 тест на коронавирус, результаты 240 были положительными.