Բրազիլիայում երեք չափաբաժին պատվաստանյութ ստացած մարդը մահացել է օմիկրոն շտամից
Բրազիլիայում օմիկրոն շտամից մահացել է մի պացիենտ, որը կորոնավիրուսի դեմ երեք չափաբաժին պատվաստանյութ էր ստացել։
Ինչպես տեղեկացնում է G1-ը, 68-ամյա պացիենտը մահացել է Ապարեսիդա դի Գոյանիա քաղաքում (Գոյաս նահանգ)։ Հայտնի է, որ պացիենտը տառապում էր հիպերտոնիայով եւ թոքերի քրոնիկական հիվանդությամբ։ Թե որ դեղանյութով է պատվաստվել մահացածը՝ չի նշվում։
Նշենք, որ ԱՄՆ-ում օմիկրոն շտամից առաջին մահը գրանցվել է 2021թ. դեկտեմբերի 21-ին։ Մահացել է Տեխաս նահանգի մոտ 50 տարեկան բնակիչը։ Տղամարդը պատվաստված չէր, բացի այդ, սրտի հետ կապված խնդիրներ ուներ։
Նշենք նաեւ, որ կորոնավիրուսի նոր շտամը՝ B.1.1.529 կոդով, հայտնաբերվել է Հարավային Աֆրիկայում նոյեմբերի 11-ին։ Վարակվելու առաջին հաստատված դեպքերը վերաբերում են նոյեմբերի 24-ին։ Շտամն անվանել են հունական «օմիկրոն» տառով եւ արդեն հասցրել են ընդունել դրա վտանգավորությունը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մակարդակով։

January 7, 2022  11:28
In Brazil, a patient died of the omicron strain after receiving three doses of the coronavirus vaccine.
According to the portal G1, the 68-year-old patient died in the town of Aparecida di Goiânia, Goias state. It is known that the patient suffered from hypertension and chronic lung disease. What drug the deceased was inoculated with is not mentioned.
In the United States, the first death from the omicron strain of coronavirus was recorded on December 21, 2021. A Texas resident died at the age of about 50. The man was not vaccinated, and he also had heart problems.
A new strain of coronavirus under the code B.1.1.529 was detected in South Africa on November 11. The first confirmed cases of infection date from November 24. The strain was named with the Greek letter "omicron" and has already managed to recognize its danger at the level of the World Health Organization.