Բրազիլիայում երեք չափաբաժին պատվաստանյութ ստացած մարդը մահացել է օմիկրոն շտամից
Բրազիլիայում օմիկրոն շտամից մահացել է մի պացիենտ, որը կորոնավիրուսի դեմ երեք չափաբաժին պատվաստանյութ էր ստացել։
Ինչպես տեղեկացնում է G1-ը, 68-ամյա պացիենտը մահացել է Ապարեսիդա դի Գոյանիա քաղաքում (Գոյաս նահանգ)։ Հայտնի է, որ պացիենտը տառապում էր հիպերտոնիայով եւ թոքերի քրոնիկական հիվանդությամբ։ Թե որ դեղանյութով է պատվաստվել մահացածը՝ չի նշվում։
Նշենք, որ ԱՄՆ-ում օմիկրոն շտամից առաջին մահը գրանցվել է 2021թ. դեկտեմբերի 21-ին։ Մահացել է Տեխաս նահանգի մոտ 50 տարեկան բնակիչը։ Տղամարդը պատվաստված չէր, բացի այդ, սրտի հետ կապված խնդիրներ ուներ։
Նշենք նաեւ, որ կորոնավիրուսի նոր շտամը՝ B.1.1.529 կոդով, հայտնաբերվել է Հարավային Աֆրիկայում նոյեմբերի 11-ին։ Վարակվելու առաջին հաստատված դեպքերը վերաբերում են նոյեմբերի 24-ին։ Շտամն անվանել են հունական «օմիկրոն» տառով եւ արդեն հասցրել են ընդունել դրա վտանգավորությունը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մակարդակով։

В Бразилии привитый тремя дозами вакцины человек умер от омикрон-штамма
В Бразилии от омикрон-штамма умер пациент, который был ранее привит тремя дозами вакцины от коронавируса.
Как сообщает портал G1, 68-летний пациент скончался в городе Апаресида-ди-Гояния штата Гояс. Известно, что пациент страдал гипертонией и хроническим заболеванием легких. Каким именно препаратом прививался умерший, не упоминается.
Отметим, что в США первую смерть от омикрон-штамма коронавируса зафиксировали 21 декабря 2021 года. Скончался житель штата Техас в возрасте около 50 лет. Мужчина не был вакцинирован, кроме того, у него были проблемы с сердцем.
Отметим также, что новый штамм коронавируса под кодом B.1.1.529 выявили в Южной Африке 11 ноября. Первые подтвержденные случаи заражения датируются 24 ноября. Штамм назвали греческой буквой «омикрон» и уже успели признать его опасность на уровне Всемирной организации здравоохранения.