Գենային խմբագրումը շտկել է ժառանգական խուլության պատճառը. NatMed
Շանհայի Ֆուդանի համալսարանի չինացի գիտնականները գենային թերապիայի միջոցով բուժել են 5 երեխայի խուլության ժառանգական ձևից: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Medicine (NatMed) գիտական ​​ամսագրում:
Փորձին մասնակցել են մեկից մինչև 11 տարեկան երեխաներ։ Նրանք բոլորն էլ ծնվելուց ի վեր չէին լսում՝ Otof գենի ժառանգական մուտացիաների պատճառով, որոնք խաթարում են օտոֆերլին սպիտակուցն արտադրելու մարմնի կարողությունը, որը լսողական ազդանշաններ է փոխանցում ականջից ուղեղ: Այս պաթոլոգիան կապված է բոլոր բնածին լսողության խանգարումների 2-ից 8%-ի հետ:
Թիմն օգտագործել է ոչ ակտիվ վիրուս, որը ազդակիր գենի աշխատանքային պատճենները փոխանցել է ներքին ականջին: Երբ գենետիկական նյութը հասնում էր ցանկալի վայրին, ականջի բջիջներն այն օգտագործում էին որպես «ցուցումներ»՝ օտոֆերլին արտադրելու համար:
Արդյունքում բոլոր երեխաները վիրահատությունից 13 շաբաթ անց սկսեցին լսել երկու ականջներում:
Գիտնականների կարծիքով, գենային թերապիան պահանջում է նվազագույն ինվազիվ վիրաբուժական միջամտություն: Սակայն, վիրուսը որպես անհրաժեշտ գեների կրող օգտագործելը կապված է օրգանիզմում իմունային ռեակցիայի վտանգի հետ։

NatMed: генетическое редактирование исправило причину наследственной глухоты
Китайские ученые из Фуданьского университета в Шанхае вылечили пять детей от наследственной формы глухоты с помощью генной терапии. Исследование опубликовано в научном журнале Nature Medicine (NatMed).
В эксперименте приняли участие дети в возрасте от года до 11 лет. Все они не слышали с рождения из-за наследственных мутаций гена Otof, нарушивших способность организма вырабатывать белок отоферлин, передающий слуховые сигналы от уха к мозгу. С этой патологией связано от 2 до 8% всех врожденных нарушений слуха.
Команда использовала неактивный вирус, доставивший рабочие копии пораженного гена во внутреннее ухо. Когда генетический материал достиг нужного места, клетки уха использовали его в качестве «инструкции» для производства отоферлина.
В результате все дети начали слышать обоими ушами через 13 недель после операции.
По словам ученых, генная терапия требует минимально инвазивной хирургической процедуры. Однако использование вируса в качестве носителя нужных генов связано с риском иммунной реакции в организме.