Գիտնականներն առաջին անգամ հայտնաբերել են կապ միգրենի նոպաների եւ ջերմացման միջեւ
Նոր հետազոտության համաձայն, որն իրականացրել է հետազոտողների խումբը Ցինցինատիի համալսարանի բժշկական քոլեջից, Սինայ լեռան Իկանի բժշկական դպրոցից, Errex եւ Teva Pharmaceuticals ընկերություններից, օդի ջերմաստիճանի բարձրացումը բարձրացնում է նաեւ միգրենի նոպաների հավանականությունը, նշել են Ցինցինատիի համալսարանում։
Սա առաջին հետազոտությունն է, որի արդյունքում կապ է հայտնաբերվել ջերմացման եւ միգրենի նոպաների միջեւ։
Հետազոտողները համեմատել են միգրեն ունեցող 660 պացիենտների 71 030 ամենօրյա գրառումները եղանակի մասին եւ հայտնաբերել են, որ Ֆարենհեյթի 10 աստիճանով եղանակի տաքանալու դեպքում գլխացավի առաջացման հաճախակիությունն ավելացել է 6 տոկոսով։ Սակայն ֆրիմանեզումաբով բուժման դեպքում այդ կապը լիովին անհետացել է։
«Մենք հայտնաբերեցինք, որ ջերմաստիճանի բարձրացումը միգրենի առաջացման կարեւոր գործոն է Միացյալ Նահանգների բոլոր շրջաններում։ Դա բավական զարմանալի է, որովհետեւ, հաշվի առնելով բոլոր եղանակային պայմանները, որոնք նկատվում են ողջ երկրում, մենք կարողացանք գտնել դրանցից մեկը, որն այդպիսի մեծ նշանակություն ունի»,- նշել են գիտնականները։

Ученые впервые обнаружили связь между приступами мигрени и потеплением
Согласно новому исследованию, проведенному группой исследователей из медицинского колледжа Университета Цинциннати, медицинской школы Икана на горе Синай, компаний Errex и Teva Pharmaceuticals, по мере повышения температуры воздуха повышается и вероятность приступов мигрени, пишет Университет Цинциннати.
Это первое исследование, в результате которого выявлена связь между потеплением и приступами мигрени.
Исследователи сопоставили 71 030 ежедневных записей в дневниках 660 пациентов с мигренью с данными о погоде в регионе и обнаружили, что при каждом повышении температуры на 10 градусов по Фаренгейту в день частота возникновения головной боли увеличивалась на 6%. Однако в периоды лечения фриманезумабом эта связь полностью исчезала.
«Мы обнаружили, что повышение температуры является важным фактором возникновения мигрени во всех регионах Соединенных Штатов. Это довольно удивительно, потому что, учитывая все разнообразие погодных условий, которые наблюдаются по всей стране, мы смогли найти одну из них, которая имеет такое большое значение», - отметили ученые.