Տարիքը ընդամենը թիվ է. իմունային բջիջների «էպիգենետիկ ժամացույցն» աշխատում է անկախ օրգանիզմի կյանքի տեւողությունից
15 հունիսի, 2024  14:53
Սուրբ Հուդայի մանկական հետազոտական հիվանդանոցի եւ Մինեսոթայի համալսարանի գիտնականներն ուսումնասիրել են Т-բջիջների ծերանալու ինքնատիպ «էպիգենետիկ ժամացույցը՝ ցուցադրելով, որ Т-բջիջները կարող են օրգանիզմից երկար ապրել առնվազն չորս կյանք։
Т-բջիջների հիմնական ֆունկցիան հակագեների ճանաչումն է, էֆեկտոր իմունային պատասխանի եւ իմունաբանական հիշողության ձեւավորումն ու արձագանքը։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Aging ամսագրում։
Հետազոտողներն ուսումնասրւոմ են բջջային ծերացման պրոցեսը աճի կրկնվող ռեպլիկատիվ ցիկլերի միջոցով, եւ Т-բջիջների հանդեպ ի հայտ են գալիս որոշ սպեցիֆիկ օրինաչափություններ։
«Իմունային համակարգը բնույթով պետք է ապահովի արագ պրոլիֆերատիվ ռեակցիա պաթոգենին կամ ուռուցքին,- ասել է հետազոտության համահեղինակ Բեն Յանգբլադը։- Եվ որոշ պայմաններում, ինչպիսին էնդեմիկ պաթոգենները կամ քրոնիկական վիրուսային վարակներն են, դա տեղի է ունենում նորից ու նորից։ Մարդու կյանքի ընթացքում այդ Т-բջիջները ենթարկվում են ինտենսիվ պրոֆիլերացիայի»։
Այս առնչությամբ հարց է առաջանում, թե ինչու, չնայած պրոլիֆերացիայի արագացված տեմպերին, այդ իմունային պատասխանը քաղցկեղ չի առաջացնում։
Պատասխանը Т-բջիջների՝ ծերացմանը դիմակայելու ինքնատիպ հատկությունն է։
Այս երեւույթն ուսումնասիրելու համար հետազոտողներն օգտագործել են սպեցիֆիկ բիոմարկերներ, որոնք հայտնի են որպես էպիգենետիկ մարկերներ, եւ որոնք կուտակվում են ժամանակի ընթացքում։ Այդ «էպիգենետիկ ժամացույցը», ինչպես կոճղի շրջանակներն անտառում, պատմում է բջջի կենսական ցիկլի ռետրոսպեկտիվ պատմությունը՝ անկախ օրգանիզմից։
Հետազոտության շրջանակում գիտնականներն ընտրել են այն մոդելը, որում օգտագործվել է Т-բջիջների նույն գիծը մկների կենսական մի քանի ցիկլերի ընթացքում։
Օգտագործելով այդ մոդելը եւ էպիգենետիկ ժամացույցը, որոնք նրանք մշակել են Т-բջիջների համար, հետազոտողներն ուսումնասիրել են ԴՆԹ մեթիլավորման օրինաչափությունները Т-բջջային գծերում։ Նրանք հայտնաբերել են, որ տարիքը ընդամենը թիվ է, իսկ մահը դեռ վերջը չէ։
Հետո հետազոտողները պարզել են, թե ինչ է տեղի ունենում արագ եւ երկարատեւ պրոլիֆերացիայի ժամանակ, օրինակ՝ քաղցկեղի դեպքում։
«Մենք պատկերացում ենք կազմել այն մասին, թե որ էպիգենետիկ ծրագրերն են կապված լեյկեմիայի հետ, իսկ որոնք են հանդիսանում պարզապես նորմալ հիպերպրոլիֆերացիա եւ ծերացում»,- նշել են հետազոտության հեղինակները։
Նրանց կարծիքով՝ այս աշխատանքի շնորհիվ կարելի է սկսել բուժման պոտենցիալ մեթոդների դիտարկումը, որոնք կկանգնեցնեն կամ անգամ լիովին կդադարեցնեն տարիքային խանգարումները։

Возраст - это всего лишь цифра: «эпигенетические часы» иммунных клеток тикают независимо от продолжительности жизни организма
15 июня, 2024  14:53
Ученые из Детской исследовательской больницы Святого Иуды и Университета Миннесоты исследовали уникальные «эпигенетические часы» старения Т-клеток, продемонстрировав, что Т-клетки могут пережить организм как минимум на четыре жизни.
Т-клетки – клетки, основной функцией которых является распознавание антигенов, формирование и регуляция эффекторного иммунного ответа и иммунологической памяти. Результаты исследования были опубликованы в журнале Nature Aging.
По мере того как исследователи изучают процесс клеточного старения посредством повторяющихся репликативных циклов роста, в отношении Т-клеток выявляются некоторые специфические закономерности.
«Иммунная система по своей природе должна обеспечивать быструю пролиферативную реакцию на патоген или опухоль, - рассказал соавтор исследования Бен Янгблад. - И в некоторых условиях, таких как эндемичные патогены или хронические вирусные инфекции, это происходит снова и снова. В течение жизни человека эти Т-клетки подвергаются интенсивной пролиферации».
В связи с этим возникает вопрос, почему, несмотря на ускоренные темпы пролиферации, этот иммунный ответ не вызывает развития рака.
Ответ заключается в уникальной способности Т-клеток противостоять старению.
Чтобы изучить этот феномен, исследователи использовали специфические биомаркеры, известные как эпигенетические маркеры, которые накапливаются с течением времени. Подобно подсчету колец на пне в лесу, эти «эпигенетические часы» рассказывают ретроспективную историю о жизненном цикле клетки, независимом от самого организма.
В рамках исследования ученые выбрали модель, в которой использовалась одна и та же линия Т-клеток на протяжении нескольких жизненных циклов мышей.
Используя эту модель и эпигенетические часы, которые они разработали для Т-клеток, исследователи изучили закономерности метилирования ДНК в Т-клеточных линиях. Они обнаружили, что возраст - это всего лишь число, а смерть - это не конец.
Затем исследователи определили, что происходит в условиях быстрой и длительной пролиферации, например, при раке.
«Мы получили лучшее представление о том, какие эпигенетические программы связаны с лейкемией, а какие являются просто нормальной гиперпролиферацией и старением», - отметили авторы исследования.
По их мнению, благодаря этой работе можно начать рассматривать потенциальные методы лечения, которые остановят или даже обратят вспять возрастные нарушения.