Խոզի գրիպն այլեւս պանդեմիկ ներուժ չունի. մասնագետ
А(H1N1) գրիպի դեպքերը (որը ժողովրդի մեջ «խոզի գրիպ» են կոչում) ամեն տարի գրանցվում են բոլոր երկրներում եւ ոչ միայն Իրանում, որտեղ վերջին շաբաթների ընթացքում այդ գրիպից մահացության մի քանի տասնյակ դեպք է գրանցվել: Սակայն խոզի գրիպն այլեւս այն պանդեմիկ ներուժը չունի, որն առկա էր 2009-ին: Այդ մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է Հայաստանի Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի շնչառական վարակների եւ հատկապես վտանգավոր վարակիչ  հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի վարիչ Լիանա Թորոսյանը:
Մասնագետի խոսքով, 2010-ից Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը   (ԱՀԿ) А (H1N1) գրիպը ներառել է սովորական սեզոնային գրիպների ցուցակում, եւ այն այլեւս պանդեմիկ չի համարվում:
Հիշեցնենք, որ վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում Իրանի հարավ-արեւմտյան երկու նահանգում խոզի գրիպից 33 մարդ է մահացել:
Խոզի գրիպն ինչո՞ւ է Իրանում տասնյակ կյանքեր խլել
Ինչպես նշել է Լիանա Թորոսյանը, Իրանում А(H1N1) գրիպից մահացության դեպքերն ամենայն հավանականությամբ կապված են բուժման խնդիրների հետ: Հնարավոր է, որ բուժումը սխալ է կազմակերպվել կամ էլ հիվանդները ժամանակին չեն դիմել բժշկի: Մասնագետը նաեւ հիշեցրել է, որ ամբողջ աշխարհում մահացու դեպքեր են գրանցվում նաեւ գրիպի այլ տեսակներից՝ հիմնականում թույլ իմունիտետով մարդկանց շրջանում, ինչպես նաեւ նրանց, ով ուշ է դիմել բժշկի եւ անհրաժեշտ բուժում չի ստացել:
Հայաստանը որքանո՞վ է պաշտպանված
H1N1–ը մտնում է այս տարվա գրիպի պատվաստանյութի բաղադրության մեջ, հիշեցրել է Լիանա Թորոսյանը: Այդ պատվաստանյութն արդեն մատչելի է Հայաստանում. դրանով պատվաստում են  բարձր ռիսկի խմբերին (խրոնիկական հիվանդություններով մարդկանց, ծերերի, երեխաների, մանկատներում եւ պոլիկլինիկաներում աշխատողներին եւ այլն), բայց բոլոր ցանկացողները, եթե հակացուցումներ չունեն,   կարող են պատվաստում անել` դիմելով իրենց տեղամասային պոլիկլինիկա: Հիշեցնենք, որ Հայաստանում գրիպի դեմ պատվաստումներն անվճար են:

Свиной грипп уже не имеет пандемического потенциала – специалист
Случаи гриппа А(H1N1) (называемого в народе «свиным гриппом») каждый год регистрируются во всех странах, а не только в Иране, где в течение последних недель было зафиксировано несколько десятков смертей от этого гриппа. Однако свиной грипп уже не имеет того пандемического потенциала, что был у него в 2009 году. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказала начальник отдела эпидемиологии респираторных инфекций и особо опасных инфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении Лиана Торосян.
По словам специалиста, с 2010 года Всемирная Организация Здравоохранения (ВОЗ) включила грипп А(H1N1) в список обычных сезонных гриппов, и пандемическим он уже не считается.
Напомним, что за последние три недели в двух провинциях на юго-западе Ирана от свиного гриппа скончались 33 человека
Почему же свиной грипп унес десятки жизней в Иране?
Как отметила Лиана Торосян, случаи смертей от гриппа А(H1N1) в Иране, скорее всего, связаны с проблемами с лечением: возможно, лечение было организовано неправильно или заболевшие вовремя не обратились к врачу. Специалист также напомнила, что смертельные случаи во всем мире регистрируются и от других видов гриппа – в основном среди людей со слабым иммунитетом, а также среди тех, кто поздно обратился к врачу и не получил должного лечения.
Насколько защищена Армения?
H1N1 входит в компонент вакцины от гриппа этого года, напомнила Лиана Торосян. Эта вакцина уже доступна в Армении: ею вакцинируются группы повышенного риска (люди с хроническими заболеваниями, пожилые люди, дети, живущие в детдомах, работники детдомов и поликлиник и так далее), но и все желающие, если у них нет противопоказаний, могут сделать прививку, обратившись в поликлинику по месту жительства. Напомним, что прививки от гриппа в Армении делаются бесплатно.