Կարո՞ղ են որոշ սննդամթերքներ իջեցնել քաղցկեղի վտանգը
Առոջապահության ոլորտում քրոնիկական բորբոքումը մոդայիկ բառ է դարձել: Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ քրոնիկական բորբոքումը կարող է բազմաթիվ լուրջ առողջական խնդիրների պատճառ դառնալ՝ սկսած սրտից, մինչեւ քաղցկեղային ուռուցքներ: Ըստ առողջության ազգային ինստիտուտի տվյալների գոյություն ունի կապ՝ երկարատեւ բորբոքման եւ քաղցկեղի հանգեցնող դիսպլազիայի կամ բջիջների անկանոն աճի միջեւ: Գոյություն ունեն քրոնիկական բորբոքմանը նպաստող բազմաթիվ գործոններ, ներառյալ՝ թունավոր նյութերը, սթրեսը, գենետիկական նախատրամադրվածությունը, ֆիզիկական վարժությունների եւ դիետայի բացակայությունը, հաղորդում է Fox News-ը:
Բազմաթիվ մարդիկ քրոնիկական երկարատեւ բորբոքման առաջացման հնարավորությունն իջեցնելու նպատակով ոչ ստերոիդային հակաբորբոքային դեղամիջոցներ (ՈՍՀԲԴ) են ընդունում: Ըստ Մայո կլինիկայի տվյալների՝ ՈՍՀԲԴ-երը քաղցկեղի կանխարգելման նպատակով օգտագործելու ոլորտում հետազոտություններ են կատարվում: Այնուամենայնիվ, որոշ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ ՈՍՀԲԴ-երը ավելի շատ վնաս կարող են առաջացնել, քան օգուտ տալ՝ որոշ ընդհանուր կողմնակի ազդեցություններ ներառում են փորկապություն, այրոց եւ գլխացավեր: Հետազոտությունները նաեւ ցույց են տվել, որ ՈՍՀԲԴ-երը կարող են այնպիսի բարդություններ առաջացնել, ինչպիսիք են, ստամոքսի, կերակրափողի եւ 12-մատնյա աղու խոցերը, արնահոսությունները եւ թափածակումը: Քրոնիկական բորբոքման առաջացման հավանականությունն իջեցնելու շատ ավելի անվտանգ մեթոդ է սննդակարգից հնարավոր բորբոքման բերող սննդամթերքի բացառումը եւ հակաբորբոքային մթերքներով հարուստ դիետան:
Բորբոքման կողմնակի արդյունքներից մեկն է հանդիսանում օրգանիզմում C-ռեակտիվ սպիտակուցի մակարդակի բարձրացումը: 2005թ.-ի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ մագնեզիումի ցածր քանակներ օգտագործող մարդիկ կարող են հակված լինել C-ռեակտիվ սպիտակուցի բարձր մակարդակների: Դժբախտաբար ամերիկացիների մեծամասնությունը  խորհուրդ տրվածից ավելի քիչ քանակությամբ է մագնեզիում օգտագործում:
Օմեգա-3 ճարպաթթուները՝ հայտնի նաեւ որպես անփոխարինելի ճարպաթթուներ, կարեւոր դեր են խաղում բորբոքման թուլացման եւ քրոնիկական հիվանդությունների առաջացման վտանգի մեջ՝ ներառյալ քաղցկեղը: Վայրի ճարպոտ ձկները՝ սաղմոնաձուկը, ծովատառեխը եւ սարդինաները հադիսանում են օմեգա-3-ի լավագույն աղբյուրներից եւ շաբաթական 2 անգամ պետք է ներառվեն սննդակարգ: Գյուղական ձուն եւ տավարի միսը նույնպես օմեգա-3-ի հիանալի աղբյուր են: Խիստ բուսակերների համար օմեգա-3-ի անգերազանցելի աղբյուրներ են կտավատի թարմ աղացած սերմերը, կտավատի ձեթը, հունական ընկույզները, չիայի սերմերը եւ ջրիմուռները:
Բացի այդ աշխատեք հնարավորինս խուսափել շաքարի մեծ պարունակությամբ սննդամթերքից, ինչպես նաեւ թունանյութերից եւ պեստիցիդներից, ինչպես ուտելիքում, այնպես էլ առօրյա մթերքներում:

Can certain foods help reduce risk of cancer?
Chronic inflammation has become a buzzword in the health world as research indicates that it may be the cause of many serious health problems, from heart disease to cancer. According to the National Institutes of Health there is direct connection between long-term inflammation and the development of dysplasia, or abnormal cell growth, which leads to cancer. There are many factors that can contribute to chronic inflammation including stress, toxins, genetic predisposition, lack of exercise and diet, the Fox News reported.
Many people choose to take a daily anti-inflammatory medicine (NSAIDs) to reduce their chances of developing chronic long-term inflammation. According to The Mayo Clinic, research is being conducted into the use of NSAIDs in preventing cancer. However, some research indicates NSAIDs may be causing more harm than good -- some common side effects include constipation, heartburn and headaches. Research has also found NSAID complications to include ulcers, bleeding and perforation in the stomach, esophagus and duodenum. A much safer way to reduce the likelihood of chronic inflammation is to avoid foods that may lead to inflammation and to eat a diet rich in anti-inflammatory foods.
One byproduct of inflammation is an increase in C-reactive protein in the body. A 2005 study found that people who consume low levels of magnesium may be prone to elevated levels of C-reactive protein; unfortunately, most Americans consume magnesium at levels well below what is recommended.
Omega-3 fatty acids, also known as essential fatty acids, also play a major role in reducing inflammation and the risk of chronic diseases, including cancer. Following a Mediterranean diet rich in Omega-3 fatty acids can help reduce chronic inflammation. Wild fatty fish such as salmon, herring and sardines are some of the best sources of omega-3 and should be eaten about twice per week. Pastured eggs and grass-fed beef are also fantastic sources of omega-3s. For vegans, some great sources of omega-3 include freshly ground flax seeds, unheated flax oil, walnuts, chia seeds and seaweed.
Additionally, try to avoid as many pro-inflammatory foods as possible. Eliminate foods that are high in sugar and avoid toxins and pesticides both in foods and everyday products.