Յուրաքանչյուր երկրորդ երեւանցին շագանակագեղձի քաղցկեղի ռիսկի խմբում է. սկրինինգ հետազոտություն
Շագանակագեղձի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման սկրինինգ ծրագրին մասնակցող տղամարդկանց 42.8 տոկոսի մոտ նորմային շեղումներ են ախտորոշվել, որոնք մատնանշում են նրանց մոտ շագանակագեղձի քաղցկեղի զարգացման բարձր ռիսկը։  Լրագրողների հետ զրույցում Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի բուժօգնության քաղաքականության վարչության պետ Ծաղիկ Վարդանյանն ասաց, որ սկրինինգ ծրագրին մասնակցել են քիչ թվով մարդիկ, այդուհանդերձ ստացված տվյալների անալիզը ցույց է տվել, որ անհրաժեշտ է ավելի խոշոր սկրինինգներ անցկացնել, ինչը հնարավորություն կտա ավելի օբյեկտիվ տվյալներ ստանալ բնակչության առողջական վիճակի մասին։
Սկրինինգային ծրագիրն իրականացվել է Երեւանում 2016-ի սեպտեմբեր–դեկտեմբերին Առողջապահության նախարարության կողմից։ Նման հետազոտություն անցկացնելու գաղափարը հայտնվել էր այն բանից հետո, երբ մասնագետներն ուշադրություն էին դարձրել, որ սոցփաթեթից օգտվողների թվում, որոնք կանոնավոր կերպով բժշկի են այցելում, շատ են շագանակագեղձի քաղցկեղի եւ վահանաձեւ գեղձի հետ կապված խնդիրների դեպքերը։ Այդ ժամանակ մասնագետները մշակեցին հատուկ մեթոդաբանություն եւ հետազոտություն անցկացրեցին 40-70 տարեկան 2183 երեւանցիների շրջանում, որոնց մոտ լուրջ սոմատիկ հիվանդություններ չէին հայտնաբերվել, եւ որոնց կյանքի սպասելի տեւողությունը 15 տարուց պակաս չէ։
Ուրոլոգ Հրաչիկ Պետրոսյանն իր հերթին ասաց, որ հետազոտության արդյունքում 4 հիվանդի մոտ շագանակագեղձի քաղցկեղի մետաստազներ են հայտնաբերվել։ Տղամարդկանց 42.8 տոկոսը՝ 935 մարդ, բարձր ռիսկի խմբում են։ Նրանցից 350-ի մոտ նորմայից տարբեր շեղումներ են հայտնաբերվել, 858-ը ամեն տարի PSA թեստ հանձնելու խորհուրդներ են ստացել։
Հետազոտության շրջանակում PSA թեստից բացի, օգտագործել են նաեւ ախտորոշման այլ մեթոդներ, որոնց շնորհիվ մասնագետները նաեւ կարողացել են միզասեռական համակարգի մի շարք այլ օնկոլոգիական հիվանդություններ հայտնաբերել։ Այսպես՝ 23 հիվանդի մոտ միզապարկի ուռուցք է հայտնաբերվել, եւս մեկի մոտ ՝ միզածորանի, մեկի մոտ էլ՝ երիկամի։

Каждый второй ереванец в группе риска развития рака простаты – скрининговое исследование
У 42.8% мужчин, принявших участие в скрининговой программе по ранней диагностике рака простаты, были обнаружены нарушения от нормы, указывающие на повышенный риск развития у них рака простаты. Как в беседе с журналистами отметила начальник управления политики медицинской помощи аппарата Министерства здравоохранения Цахик Варданян, в скрининговой программе участвовало небольшое количество людей, тем не менее, анализ полученных данных указал на необходимость в проведении более крупных скринингов, что даст возможность получить более объективные данные о состоянии здоровья населения.
Скрининговая программа была осуществлена в Ереване в сентябре-декабре 2016 года министерством здравоохранения Армении. Идея провести такое исследование появилась после того, как специалисты обратили внимание, что среди бенефицариев соцпакета, регулярно посещающих врачей, диагностировалось довольно много случаев рака простаты и проблем с щитовидной железой. Тогда специалисты разработали специальную методологию и провели исследование среди 2183 ереванцев 40-70 лет, у которых не было серьезных соматических заболеваний и ожидаемая продолжительность жизни у которых была не менее 15 лет.
Как в свою очередь рассказал журналистам уролог Грачик Петросян, в результате исследования у 4 пациентов был обнаружен метастазировавший рак простаты. 935 (42.8%) мужчин вошли в группу повышенного риска: из них у 350 обнаружили различные отклонения от нормы, и 585 из них получили рекомендацию каждый год сдавать тест PSA и находиться под динамическим наблюдением.
В рамках исследования помимо PSA-теста использовались и другие методы диагностики, благодаря которым специалистам также удалось обнаружить ряд других онкологических заболеваний мочеполовой системы: так, у 23 пациентов (2.5%) обнаружили опухоли мочевого пузыря, у 1 – опухоль в мочеточнике, и еще у 1 – опухоль в почке.