Հիպերտոնիկներն իրենց ինչպե՞ս պետք է պահեն ամռանը
Որպես կանոն, ամռանը զարկերակային ճնշումը ցածրանում է. սրան նպաստում է օդի բարձր ջերմաստիճանը եւ առատ քրտնարտադրությունը: Այդ պատճառով ամառվա շրջանում անհրաժեշտ է գերճնշմամբ տառապող մարդկանց դեղերի չափաքանակը փոխել: Հունիսի 9-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Սրտաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Պարունակ Զելվեյանը՝ խոսելով այն մասին, թե ամռանն իրենց ինչպես պետք է պահեն հիպերտոնիկները:
Սակայն գերճնշմամբ տառապող մարդիկ, այնուամենայնիվ, պետք է հաշվի առնեն, որ կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ իրենց օրգանիզմն ավելի զգայուն է, քան առողջ մարդկանց օրգանիզմը: Օդերեւութաբանական ցանկացած փոփոխություն՝ ջերմաստիճանի, մթնոլորտային ճնշման, երկրամագնիսական դաշտի, սիրտ-անոթային խնդիրներ ունեցող մարդկանց ինքնազգացողությունը վատթարացնում է: «Այս պատճառով նրանք պետք է ավելի ուշադիր լինեն եւ օդերեւութաբանական աննշան փոփոխությունների դեպքում ճնշումը վերահսկողության ներքո պահեն»,- նշեց բժիշկը:
Գերճնշմամբ տառապող մարդկանց ամռանը խորհուրդ է տրվում՝
• Խուսափել արեգակի ուղիղ ճառագայթներից;
• Ցերեկային ժամերին առավելագույնս կրճատել դրսում գտնվելու ժամանակը;
• Շտկել սննդակարգը՝ ներառելով մեծ քանակով բանջարեղեն եւ մրգեր;
• Վարել ֆիզիկապես ակտիվ կենսակերպ:
Պարունակ Զելվեյանը նաեւ նշեց, որ ամռանը մարդկանց օրգանիզմն ավելի մեծ քանակով հեղուկի կարիք ունի, սակայն դա ոչ մի դեպքում չպետք է գազավորված քաղցր ըմպելիք լինի: «Անհրաժեշտ է սովորական ջուր խմել, սա ամենամեծ գանձերից մեկն է, որ բնությունը մեզ է նվիրել»,- ասաց նա:

Как вести себя гипертоникам летом?
Летом, как правило, артериальное давление снижается: этому способствуют высокая температура воздуха и обильное потоотделение. Поэтому в летнее время бывает необходимость скорректировать дозировку лекарств для людей с гипертензией. Об этом на встрече с журналистами 9 июня сообщил председатель Армянской ассоциации кардиологов Парунак Зелвеян, говоря о том, как вести себя гипертоникам летом.
Но, тем не менее, люди с гипертензией должны учитывать, что их организм более чувствителен к климатическим изменениям, чем у здоровых людей. Любое метеоизменение – температуры, атмосферного давления, геомагнитного поля - приводит к ухудшению самочувствия у людей с сердечно-сосудистыми проблемами. «Поэтому они должны быть наиболее внимательны и при малейших метеоизменениях держать под контролем свое давление», - отметил врач.
Летом людям с гипертензией рекомендуется:
• Избегать прямых солнечных лучей
• Максимально сократить время пребывания вне помещений в дневные часы
• Откорректировать рацион питания, включив в него много овощей и фруктов
• Вести физически активный образ жизни.
Парунак Зелвеян также отметил, что летом организм людей нуждается в большом количестве жидкости, но это ни в коем случае не должны быть сладкие газированные напитки. «Надо пить обычную воду – это одно из самых больших сокровищ, дарованных нам природой», - сказал он.