Պարզ թեստը կարող է կանխատեսել վիժման հավանականությունը
Պարզ թեստը կարող է վիժման հավանականությունը կանխատեսել բեղմնավորվելուց արդեն մի քանի օր հետո։ Այս մասին հայտնում են Մարդու վերարտադրողականության եւ սաղմնաբանության եվրոպական միության գիտնականները։
Վիճակագրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր չորրորդ հղիությունը վիժմամբ է ավարտվում, եւ որքան կինը մեծահասակ է, այնքան վիժման հավանականությունը մեծ է։ Գիտնականների խոսքով՝ քրոնիկական գոնադոտրոպին հորմոնի մակարդակի սովորական չափումը բեղմնավորվելուց հետո տեղեկություն կհաղորդի, թե որքանով առողջ կլինի հղիությունը եւ ինչպիսին է վիժման հավանականությունը։
Մեծ Բրիտանիայից հետազոտողները հղիության թեստի դրական արդյունք ստանալուց անմիջապես հետո ավելի քան 2000 կանանց մոտ չափել են բետա մարդկային քրոնիկական գոնադոտրոպին (ՔԴՏ) հորմոնի մակարդակը։ Այս հորմոնն արտադրվում է հղիության ժամանակ։ Այն ստեղծում են ընկերքում ձեւավորված բջիջները, որոնք բեղմնավորվելուց եւ արգանդի պատին ամրանալուց հետո սնուցում են ձվաբջիջը։ Առողջ հղիության դեպքում առաջին երեք ամիսներին հոմոնի մակարդակը մշտապես աճում է։
Գիտնականները հայտնաբերել են, որ այս հորմոնի ամենամեծ ցուցանիշով օժտված կանանց հաջող հղիության հավանականությունը մեծանում է 86 տոկոսով, երբ նրանք 8 շաբաթ հետո լրացուցիչ սքանավորում են անցնում։ Իսկ այն կանանց մոտ, որոնք տվյալ հորմոնի ամենացածր ցուցանիշն ունեն, հաջող հղիության հավանականությունը մինչեւ 2 տոկոս նվազում է, իսկ սա նշանակում է, որ նրանց մոտ վիժման հավանականությունը առավելագույն է։
Հետազոտողների կարծիքով՝ տեղեկությունը, թե ինչպիսին է վիժման հավանականությունը, կանանց թույլ կտա հոգեբանորեն եւ էմոցիոնալապես նախապատրաստվել այդ տհաճ իրադարձությանը։ Այս հորմոնի ցուցանիշները, ըստ գիտնականների, հստակ պատկեր են ապահովում, թե ինչպիսին է վիժման հավանականությունը, ինչը հատկապես օգտակար է այն ծնողների համար, որոնք անպտղության բուժման կլինիկաներում արտամարմնական բեղմնավորման կուրս են ստանում։
Ըստ վիճակագրության՝ վիժումների մեծ մասը տեղի է ունենում հղիության առաջին ամիսներին, չնայած ոչ մեծ թվով վիժումներ լինում են նաեւ փոքր-ինչ ուշ։

Простой тест может предсказать риск выкидыша
Простой тест может предсказать риск выкидыша уже через несколько дней после зачатия. Об этом сообщают ученые из Европейского сообщества репродукции человека и эмбриологии.
Согласно статистике, каждая четвертая беременность заканчивается выкидышем, и чем старше женщина, тем выше риск выкидыша. По словам ученых, простое измерение уровня гормона ХГЧ вскоре после зачатия предоставит информацию о том, насколько здоровой будет беременность и каков риск выкидыша.
Исследователи из Великобритании измеряли уровень гормона бета-человеческого хорионического гонадотропина (ХГЧ) у более чем 2000 женщин, которые только что получили позитивные тесты на беременность. Данный гормон производится во время беременности. Он создается клетками, сформированными в плаценте, которые питают яйцеклетку после оплодотворения и прикрепление к стенке матки. При здоровой беременности уровень данного гормона постоянно растет в течение первого триместра.
Ученые обнаружили, что у обладательниц самого высокого показателя этого гормона шансы на успешную беременность вырастают на 86%, когда они проходят через дополнительное сканирование через 8 недель спустя. А у тех женщин, кто имеет самый низкий уровень данного гормона, шансы на успешную беременность падают до 2%, а значит, риск выкидыша у них максимальный.
По мнению исследователей, информация о том, какова вероятность выкидыша, позволит женщине подготовиться к этому неприятному событию психологически и эмоционально. Показатели данного гормона, по мнению ученых, дают четкую картинку о том, каков риск выкидыша, что особенно полезно для родителей, которые проходят через курсы ЭКО в клиниках лечения бесплодия.
Большинство выкидышей, по статистике, происходит в первые месяцы беременности, хотя небольшое их количество отмечается и чуть позднее.