Խորհրդարանական հանձնաժողովը դոնորական օրգանների վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը ուղարկեց լրամշակման
Հունվարի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը որոշում կայացրեց լրամշակման ուղարկել արյան, օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորության եւ փոխպատվաստման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը:
Փոփոխությունների փաթեթը հանձնաժողովի նիստին ներկայացրեց ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը: Նա պարզաբանեց, որ այդ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը թելադրված է գործող օրենսդրությունը նոր Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ արյան դոնորության եւ արյան պաշարների հետ կապված նոր պահանջներ են հայտնվել:
Մասնավորապես, ինչպես նշել է Սերգեյ Խաչատրյանը, ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, արգելվում է եվգենիկայի ոլորտում փորձեր իրականացնել, եւ այդ կապակցությամբ առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Քրեական օրենսգիրքում, ըստ որոնց այդ փորձերը քրեական հանցագործություն են համարվում  եւ պատժվում են օրենքով:
Մյուս փոփոխությունները վերաբերում են օրգանների եւ արյան դոնորությանը. առաջարկվում է «Մարդուն օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» օրենքում դոնորական օրգանների վաճառքի արգելքը ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ «Կենդանի կամ դիակային դոնորից վերցված օրգանները եւ հյուսվածքները  շահույթի աղբյուր դարձնելը արգելվում է»:
«Մարդու արյան եւ դրա բաղադրամասերի դոնորության եւ փոխներարկումային բժշկական օգնության մասին» օրենքում առաջարկվում է ամրագրել, որ պետությունը կամ բժշկական հաստատությունը դոնորից արյուն չի գնում, այլ փոխհատուցում է դոնորի՝ արյուն տալու էներգետիկ եւ կենսաբանական ծախսերը, ինչպես նաեւ՝ տրանսպորտային ծախսերը: Նույն օրենքը առաջարկվում է նաեւ ամրագրել Արյան ազգային ծառայություն հասկացությունը:
Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ Արյան ծառայությունը նոր մարմին չէ. այն բժշկական հաստատությունների, ինչպես նաեւ դոնորության քարոզչությամբ եւ դոնորների ներգրավմամբ զբաղվող կազմակերպությունների ցանց է:
Սերգեյ Խաչատրյանը հավելեց որ նախկինում արյան պետական պաշարները հավաքվում եւ պահվում էին կենտրոնացված՝ Արյունաբանության ազգային կենտրոնում, սակայն ժամանակի ընթացքում պարզ դարձավ, որ մեկ կենտրոնը չի կարող զբաղվել այդ խնդրի լուծմամբ: Հետեւաբար, առաջարկվում է օրենքում ամրագրել, որ դոնորական արյուն հավաքելու եւ պահելու համար թույլտվություն ունեցող բոլոր բժշկական հաստատությունները պարտավոր են մասնակցել արյան պետական պաշարների ձեւավորմանը:
Քննարկման ժամանակ խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները հիմնականում չհամաձայնեցին այն ձեւակերպման հետ, որ օրգաններն ու հյուսվածքներն արգելվում է շահույթի աղբյուրի վերածել: Մասնավորապես, «Ելք» դաշինքի խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց, թե ինչ տրամաբանությամբ է առաջարկվում  օրենքի՝ օրգանների վաճառքի վերաբերյալ ներկա դրույթը վերափոխել  շահույթի ստացման արգելքով: Ըստ նրա, այս կետը կարող է տարընթերցման տեղիք տալ, քանի որ եթե փոխպատվաստման համար վճարում են, ապա դա կարելի է եւ այնպես հասկանալ, որ այստեղ շահույթ կա:
«Եթե չկա օրգան, չկա նաեւ փոխպատվաստման վիրահատություն եւ վիրահատող մասնագետը շահույթ չի ստանա: Ուստի այստեղ խնդիր կա», - ասաց նա:
ՀՀԿ պատգամավոր Մարգարիտա Եսայանը նշեց, որ օրգանների եւ հյուսվածքների փոխպատվաստում իրականացնող բժշկական հաստատությունը ամեն դեպքում շահույթ է հետապնդում, եւ այս տեսանկյունից նոր ձեւակերպումը այդքան էլ հասկանալի չէ:
Սերգեյ Խաչատրյանը պարզաբանեց, որ այս ձեւակերպումը տրված է նոր Սահմանադրությամբ, եւ այս փոփոխությունը միայն այդ հանգամանքով է թելադրված: Ըստ նրա՝ եթե որեւէ մեկը վճարում է փոխպատվաստման համար, ապա նա վճարում է ոչ թե օրգանի, այլ այն միջոցառումների համար, որոնք իրականացնում է բժշկական հաստատությունը:
Սերգեյ Խաչատրյանի խոսքով՝ դա չի նշանակում, որ բժշկական հաստատությունները կամ պետությունը արյան կամ օրգանների ձեռքբերման համար ծախսեր չեն կատարում կամ բժշկական հաստատությունը փոխպատվաստումից շահույթ չի ստանում: Սակայն այդ շահույթը որեւէ կապ չունի օրգանի վաճառքից ստացված շահույթի հետ:
Այն մտքի հետ, որ դրույթը տարընթերցման տեղիք է տալիս, համաձայնեց նաեւ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը: Հանձնաժողովի որոշմամբ փաթեթը կուղարկվի լրամշակման:

Парламентская комиссия отправила на доработку законодательные поправки о донорских органах
Постоянная комиссия по здравоохранению и социальным вопросам Национального собрания Армении 10 января приняла решение отправить на доработку пакет законодательных поправок, касающихся донорства крови, органов и тканей, и трансплантации органов и тканей.
Пакет поправок представил на заседании комиссии заместитель министра здравоохранения Армении Сергей Хачатрян. Он пояснил, что необходимость в данных поправках продиктована необходимостью привести действующее законодательство в соответствие с новой Конституцией, а также тем, что появились новые требования к донорству крови и запасам крови.
В частности, как отметил Сергей Хачатрян, в Армении по Конституции запрещается проведение опытов по евгенике, и в связи с этим предлагается внести изменения в Уголовный кодекс, согласно которым опыты по евгенике являются уголовным преступлением и караются законом.
Другие поправки касаются донорства органов и крови, и предлагается запрет на торговлю донорскими органами в законе о «Трансплантации человеку органов и/или тканей» сформулировать следующим образом: «Запрещается превращать в источник прибыли органы и ткани от живого или трупного донора».
В законе  «О донорстве крови человека и ее компонентов и медицинской помощи по переливанию крови» предлагается закрепить,  что государство или медучреждение не покупает у доноров кровь, а компенсирует энергетические и биологические затраты донора при сдаче крови, а также его транспортные расходы. В том же законе предлагается закрепить понятие Национальной службы крови.
Замминистра пояснил, что Служба крови – это не новый орган, это сеть медицинских учреждений, а также организаций, которые занимаются пропагандой донорства и привлечением доноров.
Сергей Хачатрян добавил, что раньше государственные запасы крови собирались и хранились централизованно, в Национальном центре гематологии, но с течением времени стало ясно, что один центр не справляется с решением данной проблемы.  Поэтому предлагается закрепить в законе, что все те медучреждения, которые имеют лицензии для сбора и хранения донорской крови, обязаны участвовать в формировании государственных запасов крови.
В ходе обсуждения члены парламентской комиссии в основном высказали претензии в связи с формулировкой о том, что запрещается превращать в источник прибыли органы и ткани. В частности, глава фракции «Елк» Никол Пашинян спросил, в чем логика того, что действующий пункт закона о запрете на торговлю органами предлагается переформулировать на запрет получения прибыли. По его словам, этот пункт может вызвать разночтения, поскольку если за трансплантацию платят, то это можно понять и так, что здесь есть прибыль. «Если не будет органа, не будет и операции по трансплантации, и оперирующий специалист не получит прибыль. Следовательно, здесь есть проблема», - сказал он.
Депутат от Республиканской партии Маргарит Есаян отметила, что медучреждение, которое осуществляет трансплантацию органов и тканей, по любому преследует прибыль, и с этой точки зрения новая формулировка не совсем понятна.
Сергей Хачатрян пояснил, что такая формулировка содержится в новой Конституции, и данное изменение продиктовано только этим. Если кто-то платит за трансплантацию, продолжил он, то он платит не за орган, а за те мероприятия, которые осуществляет медучреждение. По его словам, это не значит, что медучреждения или государство не делают расходов для получения донорской крови или органов, или медучреждение не получает прибыли от трансплантации. Но эта прибыль никак не связана с прибылью, получаемой от продажи органа.
Однако с тем, что этот пункт вызывает разночтения, согласился и глава парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Акоп Акопян. Комиссия проголосовала за то, чтобы направить пакет на доработку.