2013-ին Հայաստանում քաղցկեղային հիվանդությունների 7970 նոր դեպք է գրանցվել
2013.թ-ին Հայաստանում 7970 քաղցկեղով նոր հիվանդներ են հայտնաբերվել, որոնցից՝ 7911 մեծահասակ (3969 կին, 3942 տղամարդ) եւ 59 երեխա: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հաղորդեցին ՀՀ Առողջապահության Նախարարության Առողջապահության Ազգային Ինստիտուտից:
Անցած տարվա տվյալների (7943) հետ համեմատած այս թիվն աննշան է աճել, սակայն հնգամյա ժամանակահատվածում աճի հստակ դինամիկա է նկատվում. 2008թ.-ի (7404) հետ համեմատած 2013.թ-ին 566 (7.6%) դեպք ավելի է գրանցվել:
Տղամարդկանց մոտ առաջին տեղում է մնում շնչառական ուղիների եւ թոքերի քաղցկեղը (949 դեպք), իսկ կանանց մոտ ամենատարածված քաղցկեղն առաջվա պես կրծքագեղձի քաղցկեղն է (1086): Այնուհետեւ ըստ նվազման հաջորդում են. տղամարդկանց մոտ՝ ստամոքսի քաղցկեղ (350), միզապարկи (325), շագանակագեղձи (317), հաստ աղիքի քաղցկեղ (234): Կանանց մոտ՝ արգանդի վզիկի քաղցկեղ (299), հաստ աղիքի քաղցկեղ (263), ստամոքսի (226) եւ ձվարանների քաղցկեղ (211):
2013.թ-ին քաղցկեղային հիվանդների ամենաբարձր թիվը գրանցվել է Երեւանում՝ 2863 (1341 տղամարդ եւ 1522 կին): Մարզերից առաջատարը Լոռու մարզն է՝ 853 (403 տղամարդ եւ 432 կին), նրան հաջորդում է Շիրակի մարզը՝ 746 (402 տղամարդ եւ 344 կին), իսկ քաղցկեղային հիվանդացությամբ երրորդ տեղում է Կոտայքի մարզը՝ 742 (390 տղամարդ եւ 352 կին):
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր ուռուցքաբան եւ Ուռոցքաբանության ազգային կենտորնի տնօրեն Հայրապետ Գալստյանը տարեսկզբին հայտնել էր լրագրողներին, որ ըստ մասնագետների հաշվարկների 2022թ.-ին Հայաստանում կգրանցվի քաղցկեղային հիվանդությունների 10 000 նոր դեպք: Ինչպես եւ հիմա, 10 տարի հետո նույնպես ավելի հաճախ կլինեն թոքերի, կրծքագեղձի, միզապարկի եւ շագանակագեղձի քաղցկեղի դեպքերը: Ըստ նրա՝ եթե 2002 -ին 100 000 բնակչության թվին բաժին էր ընկնում 179 ուռուցքաբանական հիվանդ, ապա 10 տարի անց այդ թիվն աճել է մինչեւ 240:
2022 թվականին Հայաստանում կգրանցվի քաղցկեղային հիվանդությունների 10 հազար նոր դեպք
Համաձայն ԱՀԿ զեկույցի՝ մոտակա երկու տասնամյակում քաղցկեղով հիվանդացողների թիվն ամեն տարի կաճի 22 միլիոնով: 2012 թվականին այդ թիվն աճել է 14 միլիոնով: Այսպիսի մասշտաբների դեպքում ուռուցքներից մահացությունը կարող է հասնել տարեկան 13 միլիոնի:

7970 new cases of cancer deseases registered in Armenia in 2013
7970 new cases of cancer deseases are registered in Armenia in 2013, of which 3969 are women, 3942 are men and 59 are children,  the National Institute of Health in the Ministry of Health of Armenia told NEWS.am Medicine.
Compared with the last year (7943) this figure rose slightly, but during the five-year period there is a clear dynamics of growth: in 2013 compared to 2008 (7404) there are 566 more cases registered  (7,6%).
For men the first place is cancer of the respiratory tract and lungs (949 cases), and the most common cancer for women is still the breast cancer (1086). Then comes by descending: stomach cancer (350), bladder (325), prostate (317) and colorectal cancer (234). For women it is: cancer of the cervix (299), colorectal cancer (263), stomach cancer (226) and ovaries (211).
Earlier this year the chief oncologist of the Ministry of Health of Armenia, the director of the National oncological center Hayrapet Galstyan informed the journalists, that according to experts, in 2022 in Armenia 10.000 new cases of cancer deseases will be registered. Both now and in ten years the most common cases will be lung cancer, breast cancer, bladder cancer and prostate cancer. According to him, if in 2002 there were 179 cases of cancer patients in 100 thousand people, 10 years ago this figure grew till 240.
In 2022 in Armenia will be recorded 10,000 new cases of cancers
According to the WHO report, in the next two decades, the number of cancer patients will grow annually by 22 million people. In 2012, this figure had increased to 14 million people. With such rates the mortality from oncological deseases will reach 13 mln people annually.