2013-ին Հայաստանում քաղցկեղային հիվանդությունների 7970 նոր դեպք է գրանցվել
2013.թ-ին Հայաստանում 7970 քաղցկեղով նոր հիվանդներ են հայտնաբերվել, որոնցից՝ 7911 մեծահասակ (3969 կին, 3942 տղամարդ) եւ 59 երեխա: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հաղորդեցին ՀՀ Առողջապահության Նախարարության Առողջապահության Ազգային Ինստիտուտից:
Անցած տարվա տվյալների (7943) հետ համեմատած այս թիվն աննշան է աճել, սակայն հնգամյա ժամանակահատվածում աճի հստակ դինամիկա է նկատվում. 2008թ.-ի (7404) հետ համեմատած 2013.թ-ին 566 (7.6%) դեպք ավելի է գրանցվել:
Տղամարդկանց մոտ առաջին տեղում է մնում շնչառական ուղիների եւ թոքերի քաղցկեղը (949 դեպք), իսկ կանանց մոտ ամենատարածված քաղցկեղն առաջվա պես կրծքագեղձի քաղցկեղն է (1086): Այնուհետեւ ըստ նվազման հաջորդում են. տղամարդկանց մոտ՝ ստամոքսի քաղցկեղ (350), միզապարկи (325), շագանակագեղձи (317), հաստ աղիքի քաղցկեղ (234): Կանանց մոտ՝ արգանդի վզիկի քաղցկեղ (299), հաստ աղիքի քաղցկեղ (263), ստամոքսի (226) եւ ձվարանների քաղցկեղ (211):
2013.թ-ին քաղցկեղային հիվանդների ամենաբարձր թիվը գրանցվել է Երեւանում՝ 2863 (1341 տղամարդ եւ 1522 կին): Մարզերից առաջատարը Լոռու մարզն է՝ 853 (403 տղամարդ եւ 432 կին), նրան հաջորդում է Շիրակի մարզը՝ 746 (402 տղամարդ եւ 344 կին), իսկ քաղցկեղային հիվանդացությամբ երրորդ տեղում է Կոտայքի մարզը՝ 742 (390 տղամարդ եւ 352 կին):
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր ուռուցքաբան եւ Ուռոցքաբանության ազգային կենտորնի տնօրեն Հայրապետ Գալստյանը տարեսկզբին հայտնել էր լրագրողներին, որ ըստ մասնագետների հաշվարկների 2022թ.-ին Հայաստանում կգրանցվի քաղցկեղային հիվանդությունների 10 000 նոր դեպք: Ինչպես եւ հիմա, 10 տարի հետո նույնպես ավելի հաճախ կլինեն թոքերի, կրծքագեղձի, միզապարկի եւ շագանակագեղձի քաղցկեղի դեպքերը: Ըստ նրա՝ եթե 2002 -ին 100 000 բնակչության թվին բաժին էր ընկնում 179 ուռուցքաբանական հիվանդ, ապա 10 տարի անց այդ թիվն աճել է մինչեւ 240:
2022 թվականին Հայաստանում կգրանցվի քաղցկեղային հիվանդությունների 10 հազար նոր դեպք
Համաձայն ԱՀԿ զեկույցի՝ մոտակա երկու տասնամյակում քաղցկեղով հիվանդացողների թիվն ամեն տարի կաճի 22 միլիոնով: 2012 թվականին այդ թիվն աճել է 14 միլիոնով: Այսպիսի մասշտաբների դեպքում ուռուցքներից մահացությունը կարող է հասնել տարեկան 13 միլիոնի:

В Армении в 2013 году выявлено 7970 новых случаев раковых заболеваний
В Армении в 2013 году выявлено 7970 новых раковых больных, из них 7911 - взрослые  (3969 женщин и 3942 мужчин), и  59 – дети до 17 лет. Об этом NEWS.am Medicine сообщили в Национальном институте здравоохранения при Минздраве Армении.
По сравнению с прошлым годом (7943) эта цифра выросла незначительно, но за пятилетний период просматривается четкая динамика роста: в 2013 году по сравнению  с 2008 годом (7404) зарегистрировано на 566 случаев (7,6%) больше.
У мужчин на первом месте остается рак дыхательных путей и легких (949 случаев), а самый распространенный женский рак - по-прежнему рак груди (1086). Далее следуют по убыванию у мужчин: рак желудка (350), мочевого пузыря (325), простаты (317), колоректальный рак (234). У женщин: рак шейки матки (299), колоректальный рак (263), желудка (226) и яичников (211).
Напомним, что в начале года главный онколог Министерства здравоохранения Армении, директор Национального онкологического центра Айрапет Галстян сообщил журналистам, что по подсчетам специалистов,  в 2022 году в Армении будет зафиксировано 10 тысяч новых случаев раковых болезней. Как сейчас, так и через десять лет наиболее частыми будут рак легких, груди, мочевого пузыря и простаты. По его словам, если в 2002 году на 100 тысяч населения приходилось 179 онкологических больных, то 10 лет спустя эта цифра возросла до 240.
В 2022 году в Армении будет зафиксировано 10 тысяч новых случаев раковых болезней
Согласно докладу ВОЗ, в ближайшие два десятилетия число заболевающих раком ежегодно будет расти на 22 миллиона человек. В 2012 году  эта цифра увеличилась на 14 миллионов человек. При таких масштабах смертность от онкологии может достигнуть 13 миллионов человек в год.