Հայաստանում ամեն տարի երեխաների շրջանում գրանցվում է քաղցկեղի մոտ 80 նոր դեպք
Հայաստանում ամեն տարի մինչեւ 18 տարեկան երեխաների շրջանում գրանցվում է քաղցկեղային հիվանդությունների մոտ 78-80 նոր դեպք: Նրանցից գրեթե կեսի մոտ առկա են արյունաբանական հիվանդություններ: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Ուռուցքաբանների ասոցիացիայի ղեկավար Գրիգոր Բադալյանը:
Նրա խոսքով՝ երեխաների մոտ առավել հաճախ ախտորոշվող քաղցկեղային հիվանդություններն են՝ սուր լեյկոզները, որոնց հաջորդում են կենտրոնական նյարդային համակարգի՝ գլխուղեղի ուռուցքները: Հիվանդների մոտ 10-12 տոկոսի մոտ հայտնաբերվում են նաեւ չարորակ լիմֆոմաներ՝ հոջկինսի եւ ոչ հոջկինսի: Այնուհետեւ հաջորդում են ոսկորների ուռուցքները եւ նեյրոբլաստոմաները: Ուռուցքների բոլոր մյուս տարատեսակները երեխաների մոտ չափազանց հազվադեպ են հանդիպում:
Ինչպես նշեց մասնագետը, Հայաստանում մանկական քաղցկեղի տարատեսակների բուժումը բավական հաջող է իրականացվում, իսկ 5-ամյա կայուն թուլացման է հաջողվում հասնել 65 տոկոս դեպքերում:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ փետրվարի 15-ին, Քաղցկեղով հիվանդ երեխաների ծնողների համաշխարհային համադաշնության (ICCCPO) նախաձեռնությամբ նշվում է Քաղցկեղով հիվանդ երեխանեորի միջազգային օրը (International Childhood Cancer Day):
Վիճակագրության համաձայն՝ աշխարհում ամեն տարի քաղցկեղով հիվանդանում է մոտ 200 հազար երեխա, որոնցից կեսը մահանում է: Ժամանակին կատարված ախտորոշումը բարձրացնում է բուժման արդյունավետությունը եւ մեծացնում վերապրելու հավանականությունը, ուստի մասնագետները ծնողներին խորհուրդ են տալիս իրենց երեխաների հանդեպ ուշադիր լինել եւ նրանց առողջության հետ կապված չնչին կասկածի դեպքում անմիջապես բժշկի դիմել:

В Армении ежегодно регистрируют около 80 новых случаев рака среди детей
Каждый год в Армении регистрируют около 78-80 новых случаев раковых заболеваний среди детей до 18 лет. Примерно у половины из них – гематологические заболевания. Об этом журналистам сообщил руководитель Ассоциации онкологов Армении Григор Бадалян.
По его словам, наиболее часто диагностируемые у детей раковые заболевания – острые лейкозы, после которых следуют опухоли центральной нервной системы – головного мозга. Также примерно у 10-12% пациентов находят злокачественные лимфомы – ходжскинская и неходжскинская. Далее следуют опухоли костей и нейробластомы. Все остальные разновидности опухолей встречаются у детей крайне редко.
Как отметил специалист, лечение детских разновидностей рака в Армении осуществляется довольно успешно, и устойчивой 5-летней ремиссии удается достичь в 65% случаев.
Напомним, что сегодня, 15 февраля, по инициативе Всемирной конфедерации родителей детей, больных раком (ICCCPO) отмечается Международный день детей, больных раком (International Childhood Cancer Day).
Согласно статистике, ежегодно в мире около 200 000 детей заболевают раком, половина из них умирает. Своевременная диагностика поднимает эффективность лечения и повышает шансы на выживание, поэтому специалисты рекомендуют родителям быть внимательными к своим детям и при малейших подозрениях на наличие у них проблем со здоровьем сразу же обращаться к врачу.