Սիբիրից գիտնականները հայտնաբերել են շիկասնկերի անսպասելի օգտակար հատկությունը
Սիբիրից գիտնականները հաստատել են օպիստորխոզի դեմ պայքարում շիկասնկերի արդյունավետությունը եւ ապագայում նախատեսում են դրանց հիման վրա մշակել նոր սերնդի հակահելմիտային դեղամիջոցներ: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով ՌԳԱ Սիբիրի մասնաճյուղի Ցիտոլոգիայի եւ գենետիկայի ինստիտուտին (ՌԳԱ ՍՄ ՑԳԻ):
Ինստիտուտից նշել են, որ օպիստորխոզի դեմ նոր դեղամիջոցների ստեղծման խնդիրն անչափ արդիական է, քանի որ գոյություն ունեցող դեղերն օժտված են սահմանափակ արդյունավետությամբ եւ ծանր կողմնակի էֆեկտներ ունեն, իսկ ժողովրդական բժշկության միջոցները հաճախ քիչ արդյունավետ են:
Ինստիտուտի ախտաբանական պրոցեսների մոլեկուլյար մեխանիզմների լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող Դամիրա Ավգուստինովիչը կարծում է, որ նոր արդյունավետ դեղամիջոցների ստեղծման համար առավել հեռանկարային է գոյություն ունեցող բնական միացությունների հետազոտությունը, օրինակ՝ շիկասնկերի, որոնց մզվածքն արդեն չինական բժշկության մեջ օգտագործվում է որպես հակահելմիտային միջոց:
«ՑԳԻ գիտնականները ՌԳԱ ՍՄ Նովոսիբիրսկի Օրգանական քիմիայի եւ Վիրուսաբանության ու բիոտեխնոլոգիայի «Վեկտոր» գիտական կենտրոնի աշխատակիցների հետ համատեղ լաբորատոր պայմաններում փորձերի շարքից հետո ոչ միայն հաստատել են օպիստորխերի դեմ պայքարում շիկասնկերի որոշակի արդյունավետությունը, ընդ որում՝ առանց օրգանիզմի վրա զգալի կողմնակի ազդեցության, այլեւ որոշել են նյութերի խումբը, որոնք կարող են այն ապահովել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Գիտնականների խոսքով՝ հաջորդ քայլով կթեստավորեն միացություններից յուրաքանչյուրը եւ թեկնածուներ կընտրեն նոր սերնդի հակահելմիտային ապագա դեղամիջոցների համար: Դրանից բացի, գիտնականներն աշխատում են այլ բնական միացությունների շարքում հնարավոր հակահելմիտային միջոցների որոնումների, գոյություն ունեցող դեղերի մոդիֆիկացիաների եւ նոր դեղամիջոցների քիմիական սինթեզի վրա:

Сибирские ученые нашли неожиданное полезное свойство грибов лисичек
Сибирские ученые подтвердили эффективность грибов лисичек в борьбе с описторхозом и в перспективе планируют создать на их основе антигельминтные препараты нового поколения. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на Институт цитологии и генетики СО РАН (ИЦиГ СО РАН).
В Институте отметили, что задача создания новых лекарственных препаратов против описторхоза очень актуальна, так как существующие обладают ограниченной результативностью и имеют серьезные побочные эффекты, а средства народной медицины зачастую малоэффективны.
Старший научный сотрудник лаборатории молекулярных механизмов патологических процессов Института Дамира Августинович считает, что наиболее перспективным для создания новых эффективных препаратов является изучение существующих природных соединений, к примеру, грибов лисичек, экстракт которых в качестве противогельминтного средства уже применяется в китайской медицине.
"После серии экспериментов в лабораторных условиях ученые ИЦиГ совместно с сотрудниками Новосибирского института органической химии СО РАН и научного центра вирусологии и биотехнологии "Вектор" не только подтвердили определенную эффективность лисичек в борьбе с описторхами, причем, без существенного побочного воздействия на организм, но и определили группу веществ, которые могут ее обеспечивать", — говорится в сообщении.
Следующий шаг, по словам ученых, протестировать каждое из соединений и выбрать кандидатов на роль будущих антигельминтных препаратов нового поколения. Кроме того, ученые работают над поиском возможных антигельминтных средств среди других природных соединений, модификацией существующих лекарств, и химическим синтезом новых препаратов.