Ի՞նչ անալիզներ պետք է հանձնել COVID-19-ից հետո
Ի՞նչ անալիզներ պետք է հանձնեն կորոնավիրուս տարած հիվանդները: Իր կարծիքով կիսվել է թերապեւտ եւ տրանսֆուզոլոգ Անդրեյ Զվոնկովը:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն հայտնում է, որ կորոնավիրուսային վարակի կլինիկական պատկերը շատ բազմազան է, ուստի ապաքինվելուց հետո պետք է ուշադրություն դարձնել, առաջին հերթին, այն օրգանների վիճակին, որոնք հատկապես շատ են տուժել հիվանդության ընթացքում:
Սակայն, ըստ փորձագետի, կան անալիզներ, որոնք պետք է հանձնեն բոլորը:
«Կովիդ տարած մարդու համար նրա վիճակի վերահսկողական անալիզն արյան ամբողջական անալիզն է, դա պարտադիր է անել: Անհրաժեշտ է նաեւ արյան մակարդելիությունը ստուգել, ​​բավական է կարճ կոագուլոգրամա անել, որպեսզի դրանում ներառվի ՄՆՀ (Միջազգային նորմալացված հարաբերակցություն) ցուցանիշը»,- ասել է Զվոնկովը:
Դա կարեւոր է, քանի որ կորոնավիրուսային վարակի դեպքում արյան մակարդելիությունը մեծանում է, իսկ դա մեծացնում է թրոմբոզի վտանգը: Ոսւտի հարկ է համոզվել, որ վերականգնվելուց հետո արյան վիճակը նորմալացել է:
Նաեւ, ըստ մասնագետի, պետք է հակամարմինների առկայության եւ դրանց մակարդակի թեստ հանձնել:
«M դասի հակամարմինները պետք է վերահսկվեն` հասկանալու համար՝ արդյո՞ք դրանք պահպանվել են թե ոչ: G դասի հակամարմինների մակարդակը շատ ավելի կարեւոր է»,- ասել է մասնագետը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ դեպքում հիմնական ցուցանիշը G հակամարմինների առկայությունն ու դրանց թիվն է: Ընդ որում, հավելեց մասնագետը, պետք չէ փորձել ինքնուրույն գնահատել թեստի արդյունքները, դա պետք է անի բժիշկը:

Какие анализы нужно сдать после COVID-19?
Какие анализы нужно сдать и что нужно проверить переболевшим COVID-19? Своим мнением об этом поделился терапевт и трансфузиолог Андрей Звонков.
Как сообщает РИА Новости, клиническая картина при коронавирусной инфекции очень разнообразна, поэтому после выздоровления следует обращать внимание прежде всего на состояние тех органов, которые в ходе заболевания были особенно сильно поражены.
Однако, по мнению специалиста, есть анализы, которые следует сделать всем.
«Для человека, перенесшего ковид, контрольный анализ его состояния — это общий анализ крови, его делать обязательно. Еще надо проверить свертывание крови, достаточно сделать короткую коагулограмму, чтобы туда входил показатель МНО (международного нормализованного отношения)», — сказал Звонков.
Это важно потому, что при коронавирусной инфекции повышается свертываемость крови, а это увеличивает риск тромбоза. Поэтому следует удостовериться, что после выздоровления состояние крови нормализовалось.
Также, по словам специалиста, следует сдать тест на наличие антител и их уровень.
«Антитела класса М надо проконтролировать, чтобы понять, сохранились они после выздоровления или нет. Уровень антител класса G намного важнее», — сказал специалист.
По его словам, в данном случае главный показатель — именно наличие антител G и их количество. При этом, добавил специалист, не следует пытаться самостоятельно оценить результаты анализов, это должен делать врач.