Օրական քանի՞ բաժակ սուրճ պետք է խմել կյանքը երկարացնելու համար
Օրական 3 բաժակ աղացած սուրճը նվազեցնում է վաղաժամ մահվան ռիսկը 12 տոկոսով, սրտային հիվանդություններից մահացությունը՝ 17 տոկոսով, կաթվածից մահացությունը՝ 21 տոկոսով։ Նման եզրակացության են եկել Semmelweis University-ի (Բուդապեշտ) եւ Queen Mary University of London-ի (Լոնդոն) մասնագետները։
Ինչպես նշում է The Sun-ը, մասնագետները բրիտանացիների սովորություններն ուսումնասիրում են արդեն 11 տարի։ Հետազոտողները նաեւ կապել են գտել նման քանակությամբ սուրճի օգտագործման եւ առողջության բարելավման միջեւ, սակայն հիշեցրել են, որ դա վերաբերում է ոչ թե լուծվող, այլ թարմ աղացած սուրճին։
Հիշեցնենք, որ Կանադայի Մքմասթերի համալսարանի մասնագետների վերջերս կատարած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ սուրճ խմելն օգտակար է առողջության համար եւ հանգեցնում է արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակի նվազեցման։

Сколько чашек кофе нужно пить в день для продления жизни?
3 чашки молотого кофе каждый день снижают риск преждевременной смерти на 12%, смерти от сердечных заболеваний — на 17%, а от инсульта — на 21%. К такому выводу в ходе нового исследования пришли специалисты из Semmelweis University (Будапешт) и Queen Mary University of London (Лондон).
Как пишет The Sun, специалисты 11 лет изучали привычки британцев. Исследователи также связали употребление этого объема кофе с улучшением показателей здоровья, но напомнили, что это касается свежего молотого кофе, а не растворимого.
Напомним, что недавнее исследование специалистов из Университета Макмастера в Канаде показало, что употребление кофе полезно для здоровья и приводит к снижению уровня холестерина в крови.
По словам ученых, кофеин оказывает воздействие на специальные белки PCSK9, которые помогают печени выводить из крови липопротеины низкой плотности, еще называемые плохим холестерином.